Článek
Článek si také můžete pustit v audioverzi.
Opavští fyzici možná udělali průlom v dosavadní znalosti vesmíru a vesmírných objektů. Popsali rentgenové záření pocházející z hlubin vesmíru, jehož vlastnosti lze pravděpodobně připsat existenci červí díry.
„Occamovou břitvou opatrně říkáme, že pozorované vlastnosti můžeme připsat existenci červí díry,“ popisuje výsledky výzkumu její spoluautor vědec Jaroslav Vrba z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Červí díra je dosud nepotvrzený vesmírný objekt, jehož popis pochází ještě z pera Alberta Einsteina a jeho spolupracovníka Nathana Rosena z roku 1935. Je to jakási zkratka mezi dvěma místy v zakřiveném časoprostoru.
Vědci mluví o dvou možnostech, co všechno by mohla červí díra jako most propojovat: dvě místa našeho vesmíru nebo náš vesmír s paralelním vesmírem, kde ale mohou platit jiné fyzikální zákony než v tom našem.
„Z kvantové mechaniky známe ještě třetí možnost, tedy propojení našeho vesmíru s paralelním, kde bychom existovali, ale v jiném rozpoložení. To je to známé, že když hodíme mincí a v našem vesmíru padne orel, tam by možná padla panna,“ popisuje Vrba.
Vrba dodává, že pokud jimi pozorovaná červí díra opravdu existuje, nejpravděpodobněji spojuje dvě místa v našem vesmíru. „Aktuálně ještě budou následovat další výzkumy, na co by námi pozorované záření sedělo. My jsme jenom vzali jeho vlastnosti a aplikovali na ně různé teorie. A teorie červí díry na něj seděla nejvíc,“ říká vědec ze Slezské univerzity.
Původně si vědci mysleli, že záření vychází z okolí masivní černé díry. Po dalších výpočtech ale došli k závěru, že data odpovídají spíše výskytu červí díry.
I kdyby vědci opravdu objevili červí díru, lidstvo ji zatím využít neumí. „Víte, my jsme jen před téměř třemi lety ‚vyfotili‘ černou díru. Zatím nemáme technologie na využití červí díry a do cestování v čase se pouštět nechci, protože je to kontroverzní téma,“ říká s nadsázkou Jaroslav Vrba.
Popularizátor astrofyziky a astronomie Petr Horálek je o něco odvážnější v představách „Samozřejmě pokud nebudeme více technicky vyspělí, nebudeme z ní moci profitovat. V budoucnosti bychom si to mohli představit jako futuristické cestování ve sci-fi filmech. Ale k tomu, aby nám červí díra mohla pomoci v cestování v čase a prostoru, jako třeba ve filmu Interstellar, je ještě hodně dlouhá doba,“ říká pro Seznam Zprávy Horálek.