Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Generální ředitel České televize Jan Souček se ocitl pod palbou kritiky na pondělním interním setkání se zaměstnanci.
Zaměstnancům veřejnoprávního kanálu se nelíbí chystaná Charta pracovníka, která má definovat například střet zájmů nebo chování na sociálních sítích.
O vznikající Chartě informovaly Seznam Zprávy minulý týden. Novinářům vadí například ustanovení, že se zaměstnanci nesmí o poměrech v televizi vůbec vyjadřovat v médiích či na sociálních sítích.
Otázky mezi zaměstnanci vzbuzuje také ustanovení o střetu zájmů. Z preventivních důvodů se má novinářům zakázat účast na jakýchkoli akcích třetích stran. Výjimkou jsou pouze případy, kdy „jde o akci oficiálně spojenou s ČT – například mediální partnerství“.
O průběhu pondělní debaty informovalo Seznam Zprávy několik zaměstnanců, kteří byli na setkání přítomni.
Co obsahuje chystaná Charta pracovníka?
Charta pracovníka má upravovat chování zaměstnanců České televize. Řeší především, co je střet zájmů, co mají zaměstnanci dělat, pokud se jich na něco ptají média, nebo co mohou psát na sociálních sítích. Podrobnosti najdete zde:
Zaměstnanci si stěžovali především na to, že ustanovení v chartě jsou formulována příliš obecně. A mohou tak sloužit k odvolávání nepohodlných lidí. V debatě zaznívala slova jako „bič šitý na redakci“.
Řešilo se také, zda zákaz říkat své názory na dění v televizi není v rozporu s právem na svobodné vyjádření názoru. Již dříve někteří novináři označili toto ustanovení za snahu o normalizaci a umlčení veřejné služby.
Proti ústavě?
„Netransparentní a chaotická příprava tzv. Charty pracovníka ze strany vedení ČT bohužel nahrává důvodným obavám našich kolegyň a kolegů, zejména ve zpravodajství, že se jedná o náhubek pro nepohodlné a návod k autocenzuře pro ostatní,“ uvedli v prohlášení za iniciativu zaměstnanců Pavla Kubálková a Ondřej Černý.
„Jestli je něco protiústavní, to určí jen Ústavní soud. Na to asi nebudeme čekat,“ řekl Souček zaměstnancům. Hájil se především tím, že pravidla v chartě obsažená jsou totožná s obdobnými dokumenty v Česku i zahraničí.
Není podle něj běžné, aby se podobné dokumenty se zaměstnanci konzultovaly. „Interní normy nevznikají plebiscitem, to je zodpovědnost managementu. Jako nedává smysl hlasovat v referendu o daních, tak nedává smysl hlasovat v referendu o interních normách,“ řekl Souček.
Část zaměstnanců se také ptala, jestli charta kromě povinností pracovníků bude obsahovat i nějaké povinnosti vedení. Konkrétně by mělo jít například o povinnost vedení zastat se novinářů, na které opakovaně útočí politici. Souček na to řekl, že je ochoten debatovat, ale formulovat takové ustanovení by bylo složité.
Oficiálně televize nechce spor o chartu komentovat s odkazem na to, že jde o interní záležitost. Znění charty ještě není finální – televize o něm ještě vyjednává s odbory.