Hlavní obsah

„Do penze si zaslouží odejít včas.“ Senátoři se přou o důchodovou reformu

Foto: Petr Švihel, Seznam Zprávy

Stárnout mají prarodiče „na plný úvazek“, stárnou ale i prvorodičky, reagoval ministr práce Marian Jurečka.

Posouvání důchodového věku bude mít za následek, že prarodiče nepomůžou s výchovou vnoučat, pustil se na výboru do vládní důchodové reformy senátor Tomáš Navrátil (ANO).

Článek

Balík vládních změn budoucích důchodů se začal v úterý projednávat v Senátu. Konkrétně na výboru pro sociální politiku vypíchl senátor a primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) kategorické výhrady opozice.

Zástupci hnutí ANO od letošního jara soustavně kritizují zejména plánované navýšení věku odchodu do důchodu. Aktuálně se počítá s tím, že by se postupnými kroky - co ročník, to měsíc – měla hranice zvýšit až na 67 let.

„Zaslouží si odejít včas, aby jejich důchod byl kvalitní, aby to nebylo, že doma leží. Aby mohli mít aktivní důchod, cestovat, mít koníčky, možná být na svých zahradách,“ ohradil se proti změně senátor Navrátil.

A zvedl argument, že pro financování důchodů je klíčové, aby se zvýšila porodnost, a tedy i vyrůstala nová generace pracovníků platící důchodové pojištění.

„S prodlužováním odchodu do důchodu ztrácíme pomoc prarodičů s vnoučaty. Děti jsou vychovávány samy, na sociálních sítích, počítačích a podobně,“ vyslovil své obavy senátor a zmínil i to, že se uceleně neřeší problematika bydlení pro důchodce.

„Chybí systémové řešení malometrážních bytů pro důchodce,“ zmínil senátor.

Děti se rodí v pozdějším věku

Na senátora napřímo reagoval i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který argumentoval, že stoupá průměrný věk prvorodiček, a tedy že se reálně celé období, kdy lidé vychovávají děti, posouvá do vyššího věku.

„Dám to kontextu. Mění se nám věková hranice prvorodiček. A to ještě rychleji,“ reagoval ministr práce s tím, že aktuálně je tento věk nad třiceti lety. Zatímco u předcházející generace to bylo nad dvaceti lety.

Ministr dodal jako argument také to, že i jeho babička pracovala, když se o něj starala.

Větší část senátní diskuze se ovšem stočila k změně, která na poslední chvíli proběhla v Poslanecké sněmovně. Poslanecký pozměňovací návrh upravil skupinu profesí, která bude mít nárok na dřívější odchod do důchodu.

Původně se počítalo se zařazením pracovníků, kteří jsou ve čtvrté kategorii rizik, a i část pracovníků v třetí kategorii. Právě tato větší skupina byla na poslední chvíli návrhem vyškrtnuta.

Senátní výbor pro sociální politiku nakonec doporučil čtyřmi hlasy koaličních senátorů schválit vládní důchodovou reformu beze změny. Ovšem s doprovodným usnesením, ve kterém po Ministerstvu financí žádá, aby do konce roku představilo zákon, kterým chce řešit předčasné důchody pro pracovníky ve třetí skupině rizik.

Přímo na výboru výhrady a obavy zazněly i od některých provládních senátorů. Například Hana Kordová Marvanová (ODS a TOP 09) se při hlasování zdržela. Ještě předtím otevřeně mluvila o tom, že se obává, že zákon může být chiméra. „Je to slibem nezarmoutíš. Toho se obávám,“ zmínila senátorka.

O důchodové reformě bude Senát rozhodovat ve středu.

Doporučované