Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Když předseda Ústavního soudu Josef Baxa před měsícem oznámil zamítnutí pokusu opozičních poslanců zvrátit úpravu mimořádné valorizace důchodů z června 2023, ozval se z publika výkřik „Hanba!“
Nemálo seniorů, kterých se rozhodnutí přímo týká, ale naopak s verdiktem souhlasí. Jen nejsou tolik slyšet.
Seznam Zprávy přinášejí pohledy tří z nich, kteří se rozhodli vystoupit. Dva přitom mluví o tom, že mají důchod pod průměrem, který aktuálně činí 20 264 korun. Třetí seniorka pobírá mírně vyšší důchod – stará se ovšem o nemocnou dceru.
Jako jeden z důvodů, proč nepožadují zásadnější navýšení, všichni zmiňují špatný stav státní kasy. A trápí je i hrozba, že pokud nedojde ke změně, nebude důchodový systém pro další generace udržitelný.
„Přemýšlím, co dělat s penězi“
Petr Vahala je v důchodu zhruba rok a k tomu provozuje penzion na Králicku. Celý život pracoval jako stavař, část života v zahraničí. Přesto se snažil v Česku poctivě platit alespoň minimální odvody na důchod.
„Spočítali mi důchod na 19,5 tisíce korun. Abych se přiznal, byl jsem překvapený. Rozdíly jsou strašně malé,“ říká. Míní tím, že čekal spíše méně. Má známé, kteří po celou dobu pracovali v Česku a mají třeba jen o necelé dva tisíce měsíčně navíc.
S důchodem je víc než spokojený. Žije bez partnerky ve vlastním bydlení. „Přemýšlím, co bych s těmi 19 tisíci dělal. Na jídlo mi stačí čtyři tisíce, zaplatím elektřinu a ještě mi něco zůstane,“ vypráví. Důchod kolem 20 tisíc nepovažuje za průšvih, naopak. „Je to super!“
Průměrný důchod je aktuálně nad 20 tisíci korunami. Vahala proto míní, že se čeští důchodci nemají vůbec špatně.
Rozhodnutí Ústavního soudu schvaluje a chápe. „Státní kasa je v takovém stavu, že je samozřejmě nutné, abychom s tím něco udělali. Jinak by příští generace žádný důchod neměly,“ upozorňuje. Dodává, že je i příznivcem vládních rozpočtových opatření.
„Byl bych radši, kdyby některá dělali rychleji a tvrdší,“ podotýká dokonce.
Obecně podle něj chybí části lidí v České republice širší, snad až duchovní rozměr. „Jejich život je ukončený smrtí a další generace včetně vlastních dětí je vůbec nezajímají. Je to o Česku jako takovém. Lidé jsou sobečtí a chtějí to tu vyžrat,“ trápí ho.
„Nikdy jsem se neměla tak dobře“
Věra Konečná žije v Praze. V důchodu je zhruba sedm let. Přebývá bez partnera ve vlastním bytě.
Rozhodnutí Ústavního soudu ohledně valorizací jí přišlo naprosto logické.
„Udržitelnost veřejných financí je strašně důležitou hodnotou a i ústava na to musí myslet. Je to naprosto v pořádku,“ tvrdí.
Poukazuje na nedávnou zprávu, že už v letošním roce bude muset vláda najít 50 miliard korun na výplatu důchodů mimo důchodové pojištění.
Vypráví, že i ve svém okolí má jen lidi, kteří rozhodnutí schvalují. A to i přesto, že sama má mírně podprůměrný důchod a musí v drahém hlavním městě šetřit.
„Kdybych nekouřila… Začala jsem šetřit i v tomhle. Z normálních cigaret jsem přešla na elektronické, je to mnohem levnější. Snažím se šetřit i na teplu a energiích, je to navíc ekologické,“ snaží se na penzi nahlížet pozitivně. A konstatuje, že se nikdy neměla tak dobře jako nyní v důchodu.
„Vytáčí mě Babišovo rozdávání peněz“
Invalidní důchodkyně Valérie bydlí s manželem a dcerou v Jihomoravském kraji. I dcera je v invalidním důchodu a je prakticky nepohyblivá. „Peníze potřebujeme vlastně dost,“ připouští šedesátnice, zároveň ale vnímá i celkové hospodaření České republiky.
Sama pobírá důchod mírně nad hranicí republikového průměru. Zdůrazňuje, že celý život už od 15 let pracovala, i při studiích.
„Nejsem právník, nevím, jak by měl podle zákona Ústavní soud rozhodnout, ale vytáčí mě rozdávání peněz, které začalo za Babišovy vlády,“ říká Valérie. Dodává, že proti úpravě valorizace brojili právě poslanci hnutí ANO.
„Je pravda, že nějaká důchodkyně může říct, že má osm tisíc korun, ale když se zeptáte, kde dělala, tak se dozvíte, že byla celý život v domácnosti, tak to sorry. Jinak se podívejte, jak si důchodci žijí,“ říká. Je jí naopak líto mladých lidí, kteří nemají na bydlení.
„Důchodci určitě nejuchají, platíme pálky za doktory, ale nezařizujeme si domácnosti,“ dodává.