Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dominik Feri si odpykává tříletý trest vězení. Do výkonu trestu nastoupil loni koncem května, vinu od počátku odmítal, zpochybňoval věrohodnost dívek. I v dovolání k Nejvyššímu soudu uplatnil řadu námitek, které se týkaly různých aspektů jeho případu. Šlo například o nesprávné hodnocení důkazů, porušení principu presumpce neviny nebo práva na spravedlivý proces.
Nejvyšší soud zjistil pouze „marginální nepřesnost“ spočívající v tom, jak justice posoudila útok na tehdy nezletilou dívku. Nešlo o znásilnění s využitím fyzické síly a „proti seznatelné vůli“, ale při zneužití bezbrannosti. Dívka už totiž nebyla schopná vůlí ovládat své tělo a přestala se bránit Feriho osahávání. Zásah Nejvyššího soudu by ale nemohl podstatně změnit situaci ve Feriho prospěch. U daného skutku totiž bylo z hlediska přísnosti právní kvalifikace podstatné spíše to, že šlo o nezletilou dívku.
Feri v dovolání poukazoval na řadu údajných mezer a rozporů v dokazování. K výpovědím poškozených, které obhajoba označila za lživé a nevěrohodné, prý soudy zvolily nekriticky benevolentní přístup. Nejvyšší soud však práci Obvodního soudu pro Prahu 3 i Městského soudu v Praze pokládal za kvalitní.
Dva dokonané skutky se podle pravomocného rozsudku staly ve Feriho žižkovském bytě. Tehdejší mladý teplický radní, student práv a populární influencer tam podle pravomocného rozsudku v březnu a listopadu roku 2016 líbal a osahával dvě dívky přes jejich nesouhlas a následně s nimi prováděl různé sexuální praktiky. Jedné z nich bylo v té době 17 let. V roce 2018 se pak Feri podle rozsudku pokusil o další znásilnění, když se snažil líbat a osahávat stážistku, kterou si jako poslanec přivedl do Sněmovny.
Policie původně prověřovala i výpovědi dalších žen, nestaly se však součástí obžaloby. Loni v červnu Ústavní soud vyhověl stížnosti jedné z těchto žen, což znamenalo, že by se policie měla k případu vrátit, nikoliv však automaticky to, že Feri bude opět obžalován. Další čtyři ženy, které neuspěly ani u Ústavního soudu, si stěžují u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.