Článek
Doba, kterou lidé tráví ve starobním důchodu, se loni dál prodlužovala. V průměru trvala 24,62 roku, tedy o 25 dnů déle než v roce 2022, vyplývá z čerstvě zveřejněné statistické důchodové ročenky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a výpočtu ČTK.
Podle údajů se za posledního půlstoletí čas v důchodu víc než zdvojnásobil. Ve srovnání se začátkem tisíciletí je delší o pět let.
Život v Česku se prodlužuje. Od roku 2001 do loňska se doba dožití protáhla podle Českého statistického úřadu u šedesátiletých mužů zhruba o tři roky a tři měsíce a u stejně starých žen skoro o tři roky a pět měsíců. Doba strávená v důchodu je delší zhruba o čtyři roky a tři týdny.
Podle nové ročenky loni důchod mužů trval v průměru 19,47 roku a žen 28,57 roku. Celkově v Česku doba na odpočinku zabrala průměrně 24,62 roku. Meziročně se důchod prodloužil o 25 dnů. Ženám se ve srovnání s rokem 2022 v průměru zkrátil asi o pět dnů, mužům se naopak protáhl asi o 51 dnů.
Doba strávená v penzi se každoročně prodlužuje. Meziročně se zkrátila jen jednou, a to před třemi lety. Důvodem byla covidová epidemie s vysokým počtem zemřelých. Mezi rokem 2020 a 2021 tak z penze ubylo průměrně sedm měsíců. Hned následující rok se ale situace vrátila k původnímu trendu a překonaly se předcovidové hodnoty.