Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jeden unikátní projekt přeshraniční péče funguje mezi Českem a Rakouskem už teď. Hned za hranicemi leží v Gmündu zdravotní středisko, kam mohou zamířit i čeští pacienti. Především ze sousedních Českých Velenic.
„Ukázalo se to jako velmi dobrá věc, která je hojně využívaná. Vždyť nejbližší nemocnici máme v Českých Budějovicích, což je nějakých 60 kilometrů. Tady to máme vzdušnou čarou dva kilometry. Zatím ale byla pro české pacienty možná hlavně akutní péče,“ říká místostarosta Českých Velenic Pavel Chabiniok (Pro Velenice-nezávislí).
Vláda ve středu ale otevřela možnost, jak by se přeshraniční péče pro české pacienty mohla ještě více rozšířit. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění totiž umožňuje, aby se z výjimečné spolupráce mezi českou a rakouskou stranou v Gmündu stalo něco běžného.
I pro stávající pacienty z okraje republiky na Jindřichohradecku by se ale mohla nabízená péče rozšířit. Díky novele by v Gmündu mohli najít i odborné lékaře, ke kterým by zamířili na plánované kontroly nebo preventivní vyšetření, což dosud možné není.
„Novela by měla vše usnadnit. Zrovna předminulý týden jsem byl na otevírání neurologické ordinace, kde působí český doktor, který přechází pod pojišťovny. Novela, která byla vládou teď schválena, umožní, aby i českým pacientům byla jeho péče hrazena,“ dodává Chabiniok.
Nejen nákupy, ale i ošetření bez hranic
Novelu zákona teprve schválila vláda, takže je před ní celá procedura ve Sněmovně a Senátu. Přesto už ji především příhraniční regiony vyhlížejí, protože by mohla napomoci projektům, které se nedařilo spustit.
Podobnou cestou, jako je spolupráce Gmündu a Českých Velenic, chce už dlouhou dobu jít Aš s německým Selbem.
„Pokud nemáme v Evropské unii hranice pro cestování nebo nákupy, neměli bychom je mít ani ve zdravotnictví,“ říká poslanec z Karlovarského kraje Jan Kuchař (STAN). Mimochodem bývalý starosta Františkových Lázní, který se o zajištění přeshraniční péče dlouhá léta zasazuje.
Přirovnání k nákupům se nabízí speciálně po kontroverzní cestě premiéra Petra Fialy (ODS) do Bavorska, kde srovnával ceny ve spotřebitelském košíku. A video z jeho cesty proslulo především díky nákladům na pořízení Nutelly.
„Zrovna nyní probíhá na německé straně kolem Chebu a Aše restrukturalizace nemocnic. Komunikovali jsme s německými kolegy, že pokud tato změna u nás projde, budou připraveni na to reagovat. Kupříkladu německá strana má třeba v některých odbornostech dostatek lékařů, ale chybí pacienti,“ dodává Kuchař.
Právě novela by mohla umožnit, aby zdravotní pojišťovny domluvily pro své pacienty péči v zahraničí, pokud je to bližší nebo snazší cesta pro české občany. Ani s jazykovou bariérou by problém být neměl.
„Říkám to opakovaně. Pokud Němec přijede do české nemocnice, v příhraničí se domluví, ať už německy nebo anglicky. Pokud pojede Čech do Německa, tak tam to taky není problém, protože už tam český personál je,“ říká Kuchař.
Když se Seznam Zprávy naposledy ptaly zdravotních pojišťoven, jak se k navrhované změně legislativy staví, odpovídaly, že by mohlo jít o alternativu péče pro část pacientů právě z příhraničních oblastí. Na druhou stranu ale poukazovaly na to, že celá věc může ztroskotat na velké administrativní náročnosti, nebo i neochotě pacientů do zahraničí za lékařskou péčí vyrazit.
„Velmi zjednodušeně – současný princip je takový, že sice lze hradit přeshraniční péči, ale vy o to musíte aktivně pojišťovnu předem požádat,“ vysvětloval nedávno při představování změn ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
„My chceme, aby v příhraničních regionech, kde občan vidí, že za hranicemi je nějaká nemocnice, tak aby tam mohl zdravotní péči konzumovat a byla hrazená zdravotní pojišťovnou,“ dodal Válek.
Výplně i nové bonusy
Kromě přeshraniční péče ale vládou schválená novela zákona o veřejném zdravotním pojištění řeší i další důležitá témata pro pacienty, například stomatologickou péči.
Dosud je plně hrazená jen amalgámová plomba. Kvůli ochraně životního prostředí už ale tento materiál nebude možné od roku 2026 až na výjimky používat. Pacienti tak budou mít hrazenou jednoduchou bílou plombu. V případě většího zákroku pak budou doplácet.
Úhradu jim ale budou moct zařídit zdravotní pojišťovny. To je třetí zásadní bod novely z pacientského pohledu. Pojišťovny dostanou větší finanční prostor pro poskytování bonusových programů. Pokud se bude pojištěnec starat o své zdraví, tedy například chodit na preventivní prohlídky, bude moct čerpat více peněz.
Jedním z bonusů by právě mohl být příspěvek na zubní výplně.