Článek
Článek si můžete pustit také v audioverzi.
„Očkovací centra jsou zpravidla pouze ve velkých aglomeracích, lékaři mívají kratší ordinační dobu, takže je lékárny mohou vhodně doplnit,“ vítá chystanou novinku Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory.
Návrh počítá s tím, že bude čistě na lékárnách a zubních ordinacích, zda se do očkování zapojí. Podle Krebse by o to mohla mít zájem zhruba čtvrtina lékárníků. Komora má už podle něj připravené školící programy pro lékárníky a bude s ministerstvem spolupracovat při přípravě konkrétních předpisů.
Novela, tak jak byla v prvním kole schválena a postoupena výborům, říká, že očkování by mohl nově provádět u dospělých nejen specializovaný lékař, ale také zubní lékař nebo farmaceut, a to bez odborného dohledu. Musí však projít odborným školením, které se bude týkat zejména zjištění aktuálního zdravotního stavu, znalosti kontraindikací a postupů v případě možných akutních reakcí na očkování.
Na konkrétní podobu školení i podmínek očkování se však ještě čeká, Ministerstvo zdravotnictví ji má zveřejnit ve svém Věstníku.
Podle opozice ale novela nijak nezajišťuje, že se díky ní zvýší proočkovanost. Opozice upozorňuje také na rizika spojená s očkováním, která by musel lékárník řešit.
„Tato navrhovaná novela vyšší provakcinovanost prostě neslibuje. Jenom mechanicky rozšiřuje o další poskytovatele, ale není dopracován způsob (očkování),“ řekl v diskuzi poslanec za ANO a lékař Julius Špičák.
Podle odpůrců novely není bezpečné umožnit očkování všem poskytovatelům zdravotnických služeb, a to zejména kvůli sice velmi nízkému, ale reálnému riziku prudké alergické reakce.
Ze stejného důvodu s vakcinací v lékárnách nesouhlasí také předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. „Jak může být lékárník kvalifikovaný vyšetřit pacienta, posoudit kontraindikace, alergické reakce a léčit anafylaktickou reakci?“ varoval na twitteru.
Ani slibované rozšíření očkování do malých obcí nemusí být podle kritiků realistické. Nároky na zvláštní prostory a vyšší vytížení personálu totiž mohou být nad možnosti menších lékáren a zubních ordinací.
Anketa
Iniciativu naopak vítá Stanislav Gregor, lékárník Ústavní lékárny IKEM a předseda spolku Mladí lékárníci. Očkování podle něj není natolik problematický úkon, aby ho nemohli provádět lékárníci, kteří projdou školením, u vakcín proti covidu-19 se navíc alergických reakcí vyskytuje jen velmi málo. Lékárníci by podle Gregora mohli pomoct i při očkování proti chřipce. I tam je incidence komplikací nízká a vakcína se musí aplikovat pravidelně, což může být v budoucnu u covidu podobně.
Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler z očkování v zubních ordinacích obavy nemá. Například lokální anestezie ve stomatologii je podle něj rizikovější a zubní lékaři jsou na očkování připraveni dostatečně. „Stomatologické ordinace jsou nesrovnatelně vybaveny pro očkování a řešení komplikací než lékárny nebo nedávno populární očkovací centra někde na výstavištích či v obchodních centrech,“ řekl.
Napříč Evropou není očkování v lékárnách ničím výjimečným. Povolené je v Irsku nebo Spojeném království, během pandemie ho uzákonili mimo jiné v Belgii nebo Německu.