Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Lidé budou v budoucnu odcházet do starobního důchodu nejpozději v 67 letech věku, řekl ve středu poslancům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Horní limit má podle něj zavést poslanecká úprava vládní reformy penzí, která počítá s prodlužováním věku odchodu do penze i po 65 letech v návaznosti na prodlužování průměrného věku dožití.
„Bude tady ve druhém čtení načten pozměňovací návrh, který to stropuje na té hranici 67 let, kam by to v tom tempu jednoho měsíce vyrostlo někdy kolem roku 2050,“ řekl ministr. Úprava vložená do vládního návrhu má podle Jurečky utnout spekulace o trajektorii zvyšování věku odchodu do důchodu.
Ministr to uvedl v souvislosti s tvrzením opoziční SPD, která vládnímu návrhu dala přezdívku „Z práce do rakve“. Podle Jurečky ale navrhovaná reforma rozhodně „neznamená, že z práce půjdou lidé přímo do hrobu“.
Důchodovou reformu schválila vláda na konci dubna. Do Senátu by se měla dostat ještě v říjnu a koncem října nebo začátkem listopadu k prezidentovi. Klíčovým bodem je opuštění dosavadního pevně daného věku odchodu do důchodu, místo něj by se měl důchodový věk odvíjet od naděje na dožití. To má být u padesátiletých osob nastaveno tak, aby v důchodu strávili 21,5 roku. V této verzi by státní kase ušetřila na důchodových výdajích 2,2 procenta HDP.
Reforma se setkala s odporem opozice. Vláda se proto rozhodla některé její dílší detaily pozměnit. Zpomalen byl růst důchodového věku. Původně se počítalo s tím, že věk odchodu do penze mezi jednotlivými ročníky může růst až o dva měsíce, nově by měl růst pouze o měsíc.