Hlavní obsah

Z kartičky aplikace. Proti digitalizaci se bouří i část studentů

Foto: Drazbedel, Shutterstock.com

Prodloužení platnosti ISIC karet na některých školách probíhá už jen skrze aplikaci. Vzbuzuje to otázky nejen u studentů.

Část studentů se bouří proti tomu, že by se jejich nejpoužívanější průkaz měl proměnit z fyzické karty na aplikaci. Mluví o špatné komunikaci i právu nevlastnit mobilní telefon. Vydavatel karet se ohrazuje, že mu šlo o komfort.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Více než tisícovka lidí se podepsala pod petici, která žádá zachování fyzické podoby studentské průkazky ISIC, která platí za nejuniverzálnější doklad o studiu.

Za bojem studentů proti digitalizaci a za zachování plastové kartičky se skrývají i otazníky spojené se sbíráním dat. Seznam Zprávy věnují digitalizaci státu velký seriál.

Ale popořadě: Začátkem září na problém paradoxně upozornila petice na internetovém portálu. Petice protestuje proti tomu, že prodloužit původně vydané fyzické karty má být nově možné na některých školách jen přes mobilní aplikaci. Doteď se platnost prodlužovala nálepkou na kartu. Fakticky tak karta má dál fungovat na školách, ale mimo ně se bude potřeba prokazovat aplikací.

„Toto řešení nám níže podepsaným přijde nešťastné. Jedním z důvodů je fakt, že i v dnešní době nemusí mít každý student chytrý telefon, primárně proto, že o tuto možnost nestojí. Dále slouží tento průkaz k dokládání statusu studenta i mimo školu, kde ne vždy je možnost telefon dobít a průkaz tak zobrazit,“ stojí v petici.

Autor petice student magisterského oboru lékařská elektronika a bioinformatika na FEL ČVUT Tomáš Kysela sděluje podrobněji, co mu vadí na nucené digitalizaci – mimo jiné i to, že někteří jeho přátelé nemají chytrý telefon nebo nepoužívají chytrý telefon s tradičními systémy, jako je Android či iOS.

„A vzhledem k poměrně přísným nárokům na verze těchto systémů si někteří z nich aplikaci stáhnout nemohou vůbec. Pro ně rázem přestává být ISIC reálnou možností. Vzhledem k navázání karty ISIC na poskytování slev ve veřejné dopravě v ČR i v zahraničí je pro ně tak téměř nutnost sehnat si jiný telefon,“ říká student s dovětkem, že by každý měl mít právo si svobodně vybrat mezi digitální a fyzickou verzí.

A připodepsaní lidé dávají další argumenty. „Pro přírodovědce vracejícího se z terénu představovala samolepka nerozbitelnou jistotu. Kéž se vrátí…“ uvádí například Štěpán.

„Spousta knihoven u nás přijímá pouze fyzickou ISIC kartu, bez načtení ISIC karty si nevyjedeme ani pořadový lístek na našem studijním oddělení, ne každý student má u sebe neustále nabitý mobil a některým mobil stěží zvládne nahrát lítačku, natož ISIC,“ komentovala Hana.

Výhrady ale má i Studentská komora Rady vysokých škol. „Zrovna jsme měli zasedání a proběhla debata i nad revalidací ISIC karet,“ potvrzuje předseda Michal Farník.

„Problém je komunikace, některé studenty překvapilo, že budou muset mít v mobilu další aplikaci. A je to krok, který samozřejmě vznáší další otázky,“ vysvětluje, proč jsou studenti znepokojeni. Podle něj je ISIC prakticky jedinou dostupnou variantou na ověřování toho, jestli je osoba studentem, u dopravců.

Nové řešení, ale i smlouva na zpracování dat

Ke studentům se přidávají i kritické reakce ze strany vedení vysoké školy. „Přišli s tím, že je to univerzální řešení pro vysokoškolské studenty. A my jsme na to přistoupili. Teď se postupně začínáme dozvídat, že to není až tak funkční, jak slibovali,“ uvádí pro Seznam Zprávy Radim Polčák, prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Masarykovy univerzity.

Brněnská univerzita se tak rozhodla finálně rozhodnout až poté, co si zanalyzuje, jaké problémy to studentům může přinést.

Polčák také dodává, že s vydavatelem ISIC karet museli jednat ohledně nově smlouvy o zpracován dat. „Nebylo to bezprostředně v souvislosti s elektronickým prodlužováním. Ale chtěli po nás novou smlouvu o zpracování dat. Zasekli jsme se a vyjednali jsme s nimi velmi omezený okruh dat, který předáváme,“ dodal prorektor.

Obecně pak vidí možné úskalí u osobních dat i Jan Vobořil, advokát a ředitel neziskové organizace Iuridicum Remedium, zabývající se digitální svobodou. „Zpracování osobních údajů je otázkou, když jste nuceni používat nějakou konkrétní aplikaci. To může být problematické,“ uvádí.

Stejně tak může být využívání aplikace i diskriminace na základě majetku. „Někteří lidé nemají prostředky na to, aby si pořídili chytrý telefon. Studenti zvlášť mají hluboko do kapsy. A tohle pak jen prohlubuje problém, protože nebudou moci čerpat výhody,“ dodává Vobořil.

Úplně zbytečné nálepky, reaguje vydavatel karet

Platnost karet se zatím prodlužovala za pomoci „revalidačních známek“. Šlo o to, že se na plastovou kartičku přidala nálepka, kterou studenti získali na studijním oddělení.

Vydavatelem ISIC karet v Česku je společnost GTS Alive Group. Podle ředitele skupiny Radka Schicha je hlavní motivací ke změně větší komfort pro studenty.

„Stěžovali si nám dlouhodobě, že musí chodit někam na studentské oddělení a přijít si pro papírek o velikosti jeden krát jeden centimetr úplně zbytečně, když to mohlo jít vyřešit online. Samozřejmě to jde online. A my jsme to školám umožnili,“ uvedl Schich pro Seznam Zprávy.

Podle něj si stěžuje zhruba tisícovka studentů, kartu ale používá celkově 650 tisíc lidí. „Stovky lidí teď začnou říkat, že strašně nutně potřebuje průkaz, tak je to asi pravda a je to pro ně řešitelné. Naprostá většina ovšem chce mít mobilní telefon a nechce mít kartu. Platí přes něj, mají tam průkaz na veřejnou dopravu a chtějí tam mít i ISIC,“ uvádí ředitel.

Pochybnosti ohledně osobních dat odmítá. „To, co děláme a jak zpracováváme osobní údaje, je samozřejmě popsané v pravidlech. Nezpracováváme údaje na osobní úrovni, že bychom monitorovali něčí pohyb. Směrem k partnerům se jedná o statistiky, kolik procent lidí používá průkaz, ale neřeknu vám, jestli Petr Novák kartu použil,“ tvrdí Schich.

Zároveň uvádí, že je na samotných školách, pro které řešení prodloužení platnosti se rozhodnou – jestli to bude skrze nálepky, nebo aplikaci. Případně může škola podle ředitele pro studenty dotisknout po konci platnosti novou fyzickou kartu.

Doporučované