Hlavní obsah

Diagnóza: Po kauze Motol musí přijít „české zdravotnické obrození“

Josef Veselka
Profesor medicíny, kardiolog
Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Takzvaná kauza Motol (FN Motol na snímku) by se měla stát spouštěčem reformy českého zdravotnictví.

Kdo do současného systému sáhne, udělá z českého zdravotnictví normální službu a ze státních nemocnic standardně řízené podniky s miliardovými obraty, ten by měl dostat metál.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Probudilo mě zvonění telefonu. Volal pacient, kterého znám už čtrnáct let. Je to osmdesátiletý, velice moudrý vesnický veterinář, jemuž jsem opakovaně léčil nemocné srdce. Během let se ze vztahu pacient-lékař postupně stal vztah dvou přátel.

Nyní mi telefonoval a přerývaným hlasem se se mnou loučil. „Umírám, sbohem,“ řekl mi suše a bez patosu. Znělo to jako z nějakého filmu, jenže já přitom na vlastní uši slyšel, jak těžce se mu dýchá. Zavolat sanitku rezolutně odmítl. Vydal jsem se za ním z Prahy do vesnice na jižní Moravě a našel ho ve velmi zbědovaném stavu. A vlastně právě v tu chvíli vše začalo.

Vyšetřil jsem ho a zjistil, že jeho srdce bije pomalu. Příliš pomalu na to, aby to dlouhodobě bylo slučitelné s normálním životem. Zavolal jsem kolegům na kliniku do Brna. Měli jakousi konferenci, ale telefon mi zvedli a slíbili, že se o něj postarají. Poté jsem telefonoval na záchranku a tam mi sdělili, že nemocného do Brna převézt nemohou, protože ho musí dopravit do nejbližšího zařízení, a tím je Velké Meziříčí. On ale potřebuje kardiostimulátor, trval jsem na svém.

Všichni, s nimiž jsem mluvil, to chápali, jen se obávali porušit interní pravidla. Nakonec mi předali vedoucího operačního střediska a já poznal, že na druhé straně telefonní linky je empatický člověk se zájmem o neznámého pacienta, který potřebuje pomoc. Okamžitě zareagoval. Za šest minut byli na místě dva zdravotníci v sanitce a  odvedli výbornou práci. Stejně jako brněnští kardiologové v Nemocnici u svaté Anny.

A před týdnem jsem se svým přítelem telefonoval a on v tu chvíli kácel strom na zahradě. „Musím ale pomalu,“ tvrdil s úsměvem.

Střih. Média stále plní kauza motolské nemocnice. A její hlavní aktéři představují zcela jinou tvář českého zdravotnictví. Je to něco jako odvrácená strana Měsíce, kam se člověk ze Země nikdy nepodívá.

Znám tu nemocnici, pracoval jsem tam 27 let a poslední roky jsem opakovaně psal o mnohých nesnázích, které jsme měli. Například o nemocných hospitalizovaných za plné rekonstrukce nemocnice.

Představte si pacientské pokoje s okny na jih uprostřed letního žáru. Okna jsou z důvodu rekonstrukce pláště budovy zalepená folií a nesmějí se otvírat. Na budově je lešení a na něm dělníci vytrhávají vnější izolaci a občas přes stržené fólie hledí do pokojů. Hluk během dne a především nesnesitelné horko v neklimatizovaných pokojích připomínajících svým principem fóliovníky. Jenže hospitalizováni jsou nemocní lidé, často zcela nepohybliví a bezbranní. Napadlo by někoho, že v těchto podmínkách platí, že pacient je na prvním místě? Nebo motolské heslo „Sloužíme generacím“?

A ještě jinak. Představte si následující situace: na sále se přes hluk sbíječek vzájemně neslyšíme. Vypadne elektřina, nenaskočí náhradní zdroj, zůstáváme ve tmě a v pacientově srdci máme jen napůl rozvinutou chlopeň. Ze stropu sálu během roku desetkrát za sebou teče voda, protože se v horním patře kdosi osprchoval. Opakovaně pracujeme v pacientově srdci, stojíme přitom ve vodě a sálové sestry pobíhají kolem a vytírají. Jindy do lékařského pokoje skrz okno propadne cihla.

Ne, to není sci-fi, ani pouhá nadsázka. Na to vše jsem si bývalému řediteli opakovaně stěžoval a čas od času jsme pro management vyplňovali formuláře pro hlášeni mimořádných událostí. Bylo to marné, provozně-technický náměstek a někteří další si z toho dělali jen legraci. Byl by to nekonečný seriál o druhé tváři české nebo spíš motolské medicíny, o níž se nemluví a média o ní nepíšou. V lepším případě o ní možná ani neví.

Na druhou stranu jsem si však naprosto jistý, že většina lidí, s nimiž jsem během své kariéry pracoval, odváděla opravdu dobrou profesionální práci. Někteří dokonce skvělou. Právě tak jako v popsaném případě kolegové na jižní Moravě. To je však skutečná péče o lidi, opravdová medicína a ta se odehrává, symbolicky řečeno, na té přivrácené, tedy viditelné straně Měsíce. Z ní na činnost bílých límečků vidět není.

Tento dvojaký stav českého zdravotnictví bude trvat do té doby, než si aspoň částečně pojmenujeme skutečný stav věcí a než se odehrají strukturální změny uvnitř trojúhelníku vymezeného politickými zájmy, byznysem a sociálním kapitálem plynoucím ze zvláštní péče o VIP pacienty zvané „kuliši“.

Pokud se totiž na tomto trojúhelníkovém hřišti umíte pohybovat, pak jako ředitel nemocnice můžete v Česku přežít všechny možné vlády i s jejich různorodými premiéry. I oni totiž potřebují vyšetřit a léčit svá srdce, játra, prostaty nebo bolavá záda. A tím se mění na další zavázané kulichy, z nichž někteří dokonce i dnes v médiích vděčně vzpomínají, jakou péči jsme jim v Motole poskytli.

Ano, opakovaně jsme při tom porušovali princip rovnosti všech pacientů – lepší službu si přitom oficiálně nikdo zaplatit nemohl. A tak vznikl systém protekčních pacientů, kteří za pomoc platí vlivem. On vlastně ani nevznikl, pouze od doby socialismu nikdy nepřestal fungovat. Také tehdy bylo vše oficiálně bezplatné, ale pohlaváři si v Praze nechali postavit zvláštní nemocnici. Luxus, ale pouze pro vyvolené partajní špičky.

Kdo do současného systému sáhne, udělá z českého zdravotnictví normální službu a ze státních nemocnic standardně řízené podniky s miliardovými obraty, ten by měl dostat metál a u jeho hrobu na Slavíně by se jednou měly klanět celé generace bílých plášťů. Velice totiž potřebujeme komplexní zdravotnickou reformu, kterou bych si s nadsázkou dovolil označit jako „české zdravotnické obrození“. Současný establishment by se měl přestat tvářit, že to nevidí a nic takového neexistuje. Je to pokrytecké.

Doporučované