Hlavní obsah

Na žádnou školu se nedostaly tisíce dětí

Foto: Shutterstock.com

V prvním kole se dostala drtivá většina uchazečů o střední školy. Druhé kolo se bude nejčastěji týkat žáků v Praze.

aktualizováno •

Hned v prvním kole se na střední školu dostalo 94 procent deváťáků. Nejméně úspěšní byli žáci v Praze. Tady tak bude muset největší část dětí zkusit uspět ve druhém kole.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Naprostá většina deváťáků se na vybranou střední školu dostala. A nejčastěji navíc na tu, kterou si přáli nejvíce – tři čtvrtiny dětí mohou nastoupit na první volbu. Vychází to z dat, jež ve středu prezentovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Nejúspěšnější byly děti v Ústeckém kraji a na Vysočině (přes 97 procent). Naopak nejméně v Praze, kde je tradičně na středních školách největší přetlak. V hlavním městě se dostalo 84 procent uchazečů o střední školy.

Pokud se podíváme na úspěšnost uchazečů podle nejvíce preferovaného oboru, tak největší skupinu mezi neúspěšnými uchazeči tvoří zájemci o osmiletá gymnázia.

Vůbec poprvé se letos děti hlásily na střední školy elektronicky a měly také tři namísto dřívějších dvou možností. Díky letošním změnám tak ubyde nejistoty, protože děti dostaly informaci o přijetí daleko dříve.

Neúspěšní žáci se mohou hlásit prostřednictvím DiPSy od 21. do 24. května ve druhém kole. I tady bude systém přehlednější než loni. Všechny školy, které otevírají druhé kolo, tak totiž nově učiní najednou. Žáci se o tom navíc dozvědí poprvé na jednom místě.

Znění ostrých testů a výsledky přijímaček 2024

Společnost Cermat postupně zveřejnila zadání testů z češtiny a matematiky a také správná řešení k jednotlivým termínům zkoušky. Odkazy vedou na stránky tohoto centra.

Čtyřleté obory a nástavbová studia

Šestileté obory

Osmileté obory

Propast mezi kraji

Letošní přijímací řízení také ještě více nasvítilo problém, o kterém se dlouho diskutovalo. Velké rozdíly mezi šancemi dětí dostat se na střední školu podle místa jejich bydliště. Celkem se letos hlásilo 99 tisíc žáků z devátých tříd, na žádnou školu se nedostalo šest tisíc dětí.

Skoro 60 procent neúspěšných deváťáků je ale jen ze tří krajů – Prahy a Středočeského a Jihomoravského kraje. Ukazuje se tak, že v těchto regionech je pro děti těžší se na střední školu dostat než v ostatních místech Česka, především na čtyřletá gymnázia.

„Považuji skutečně za nefér, aby mezi regiony České republiky existovaly propastné rozdíly v bodových nárocích na přijetí na gymnázia,“ říká ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Zatímco v Ústeckém kraji se tak mezi uchazeči o čtyřletá gymnázia na první vybranou školu dostalo 84,5 procenta dětí, v Praze a Jihočeském i Jihomoravském kraji to nebylo ani 60 procent.

Aktualizovali jsme o údaje podle regionů.

Doporučované