Článek
„Jeden kus líznutá rána na hlavu. Hnis v ráně. Druhý kus, zraněná zadní noha selete,“ popisuje myslivec Jan Bejdák některá z poranění divokých prasat na Liberecku a Jablonecku. A přikládá fotky zastřelených zvířat.
Myslivci přišli s dalšími výtkami vůči preventivnímu odstřelu divočáků v Libereckém kraji. Podle nimrodů zvířata po zásazích policejních lovců před usmrcením zbytečně trpěla.
Policejní akce proti šíření afrického moru prasat, vyžádaná Státní veterinární správou, tam začala 4. listopadu. Snajpři za tři týdny odlovili 24 kusů zvěře, laboratoře zatím nepotvrdily mor u žádného z usmrcených prasat.
Podle Mysliveckého spolku Zelené údolí Rádlo, v jehož honitbě mimo jiných policisté střílejí, některá zvířata nebyla takzvaně „dosledována“. „Bezpochyby dochází ke zraněním zvířat. V honitbě Vesec ulovili dříve postřelený kus. My jsme zaznamenali sele s prostřelenými běhy. Není to fér, tohle si zvířata nezaslouží,“ doplnil Bejdák.
Policisté uznávají, že k problematickým situacím mohlo dojít. „S myslivci to řešíme. Nelze s jistotou potvrdit, že se jednalo o černou zvěř postřelenou policejními střelci, nicméně tuto možnost nelze ani zcela vyloučit,“ sdělila pro Seznam Zprávy mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.
Snajpři se v následných týdnech chtějí podobných problémů vyvarovat. „Na základě vzájemné dohody jsme ve spolupráci s myslivci přijali další opatření, která zahrnují zajištění dosledu černé zvěře, a podnikáme kroky k minimalizaci podobných situací v budoucnu,“ doplnila Rubášová.
Osmdesátku elitních policejních snajprů si prostřednictvím vlády a mimořádných nařízení vyžádala Státní veterinární správa. Tvrdí, že byli divočáci v lokalitě přemožení, redukce populace prasat má šíření moru zamezit.
Šestitýdenní speciální akce, do níž se zapojily vrtulníky i drony, je v polovině. Potrvá do půlky prosince. Odstřelovači usmrtili 24 zvířat, nově se pohybují také v honitbách Vratislavice a Vesec.
Myslivci od počátku odlov kritizují. Podle nich je monstrózní a zbytečný. Bejdák tvrdí, že plánovači akce přecenili počty černé zvěře, když na podzim mluvili o 150 i 200 kusech v honitbě.
Také uvedl, že myslivci po urgencích získali říjnová data Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti ohledně monitoringu černé zvěře. „Jednoznačně z nich vyplývá, že odhady byly nadsazené. Za mě byla policie zneužita. Nemůžete na dvou tisících hektarech honit osmdesát kusů černé zvěře.“
Hospodář taky tvrdí, že střílet prasata nebylo vůbec potřeba, protože populace přemnožená nebyla. „Úkol bychom splnili sami, bez nutnosti této šaškárny,“ doplnil.
Veterináři si za akcí stojí, detailnější hodnocení poskytnou v nejbližších dnech. „Snížení populace divokých prasat je jedním z důležitých instrumentů proti šíření nákazy,“ řekl už dřív mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.
Bejdák upřesnil, že letošní myslivecký plán odlovu prasat v Rádle, schválený v dubnu, počítal se 120 kusy zastřelených prasat. „Celkový odlov včetně úhynu byl do 30. září 66 kusů,“ řekl. Podle něj se tak potvrzují jeho dřívější odhady a v honitbě se pohybovalo před masivní policejní akcí okolo 50 prasat - mnohem méně, než avizovali odborníci.
Myslivci bez obvinění
Odstřel vyvolal veřejný zájem poté, co se ukázalo, že část myslivců policejní akci sabotovala. Dva z nich se vymočili na někdejší vnadiště zvěře, což zachytila nespecifikovaná fotopast. Jeden z dvojice v lese vysypal prací prášek.
Policisté prověřují, zda došlo k trestnému činu šíření nakažlivé nemoci. Jak Seznam Zprávy informovaly už dříve, dvěma mužům zabavili mobily. „Nemám informace o nějakém posunu v trestním řízení,“ sdělila mluvčí Rubášová.
Bejdák redakci potvrdil, že prací prášek do lesa vysypal jeden z myslivců na fotce. „Vysvětlil mi to tak, že si doma spletl vápno s pracím práškem, což je samozřejmě hloupost, ale holt se stalo,“ řekl.
Už dříve přiznal, že mohlo jít o „partyzánskou akci“ kolegů. Namítá, že dané vnadiště bylo od jara oficiálně zrušené. Podle něj by se bez incidentu na kontroverzní odstřel zapomnělo. Myslivcům od počátku vadilo, že je veterináři s policisty do plánování odstřelu více nezapojili.
Hlasování o konci
Podle zjištění Seznam Zpráv bude spolek Zelené údolí příští týden 6. prosince hlasovat o konci v honitbě i své budoucnosti. „Nejspíš tam skončíme. Je to na sto procent kvůli policejní akci,“ potvrdil Bejdák.
Spolku s více než třicítkou členů a 70letou tradicí vadí, že nemůže předvídat případný další policejní odstřel, což ztěžuje užívání lesa a plánování odlovu. Myslivci si honitbu Rádlo pronajímají od Lesů ČR. Ročně tam platí 350 tisíc korun.
„Nemáme od veteriny žádný plán. Nevíme, kdo nám kdy zasáhne do našeho práva myslivosti. S tím se nedá pracovat. Od pondělí do čtvrtka honitbu nemůžeme užívat. Nesmíme do lesa. Je to neufinancovatelné,“ namítl s tím, že pak těžko mohou plnit plány lovu jiné zvěře, za což spolku hrozí sankce.
Členové spolku tak budou v prosinci hlasovat o navýšení členského příspěvku, nebo o konci v honitbě a faktickém zániku myslivosti v regionu.
Prasečí mor
První případ nákazy prasat morem v Libereckém kraji potvrdila laboratoř 1. prosince 2022 u zvířete nalezeného nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od té doby se infekce potvrdila u 84 uhynulých či ulovených divočáků, 27 případů potvrdila laboratoř jen za letošní rok. Z toho 13 nakažených zvířat myslivci ulovili, dalších 14 našli uhynulých. Na více než polovině území Libereckého kraje platí v souvislosti s nákazou mimořádná opatření.