Hlavní obsah

Citlivě a bezbolestně. Kampaň vyzývá k důstojnému zacházení s kapry

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Kapr je tradiční české vánoční jídlo. Ovšem v posledních letech se stále častěji diskutuje o tom, zdali by se neměla tato ryba přestat prodávat živá. Do této diskuze se letos zapojila i Praha se svou kampaní.

Článek

Kampaň má za cíl přiblížit a vysvětlit, jakým utrpením si živý kapr prochází a jak ho omezit. K žádnému zákazu prodeje ale nedochází. Kampaň hlavního města usiluje pouze o to, aby se cesta ryb z kádě na štědrovečerní tabuli obešla bez jejich dalšího trápení.

„Pro rybu začíná stresující proces již při přesunu z rybníka do sádek, kde následně může ryba zemřít,“ uvedl na tiskové konferenci odborník na chování ryb z České zemědělské univerzity Ondřej Slavík. Dodal, že pokud ryba sádkování přežije, dojde u ní k vyčerpání a k oslabení imunitního systému.

„S prodejem živých ryb se nesetkáte ani v severských zemích, Česká republika je výjimkou,“ doplnil Slavík.

Kampaň, která odstartovala v pondělí, potrvá až do Vánoc. Lidé se s ní mohou setkat na volném prostranství formou plakátů, v metru nebo na webových stránkách města. „Cílem kampaně je povzbudit veřejnost, aby se zamyslela nad tím, jakým způsobem se s kapry nakládá,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podle náměstkyně primátora pro životní prostředí Jany Komrskové (Piráti) jsou v Česku asi tři tisícovky prodejních míst s kapry, z toho 200 jich má být v Praze.

Kapry nevypouštějte, radí odborníci

Z průzkumu veřejného mínění vyplývá, že přibližně 15 procent lidí kupuje kapra živého a usmrcuje ho doma. Podle odborníků je ale nejlepší variantou pro rybu okamžité usmrcení na stánku profesionálem. Pokud se tak nestane, kapr se dostává do ještě většího stresu.

Ryby zároveň nejvíce trpí při přepravě v igelitových taškách – nedochází totiž k okysličení vody a kapři se dusí. Jejich stresující proces pak končí v domácích vanách s nevhodnou kvalitou vody a neodborným zabitím.

„Při přepravě dojde u kapra k poškození ochranné vrstvy slizu, která ho chrání před infekcemi. Po poškození této vrstvy je pak pro něj jakákoli voda nebezpečná,“ uvedl Slavík.

Dalším problémem může být i vypuštění kapra do volné přírody. Ryba je zvyklá na jiné tepelné podmínky a náhlý teplotní šok v nové vodě, změna prostředí a nedostatek energie vedou k tomu, že v drtivé většině případů nepřežije.

Obchody s prodejem živých kaprů končí

V posledních letech zároveň přibývá obchodních řetězců, které s prodejem kaprů z kádí končí. Letos je mezi nimi nově Tesco, které se tak přidalo k řetězcům Lidl a Billa. Ty od prodeje ustoupily už v minulých letech.

„Tímto krokem chceme inspirovat ostatní k odpovědnějšímu a ohleduplnějšímu přístupu. Věříme, že péče a zájem o okolí, kde podnikáme, a hledání udržitelnějších řešení jsou správnou cestou,“ zdůvodnilo své rozhodnutí Tesco.

Ne všechny obchodní řetězce ovšem sdílí stejnou myšlenku. „Jedná se o jednu z českých tradic, na kterou jsou zákazníci zvyklí,“ uvedl pro ČTK mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík. Podobně jsou na tom i obchody Kaufland a Globus.

S přispěním Veroniky Hubálkové.

Doporučované