Hlavní obsah

Kilometrové fronty, skafandry a speciální vany. Jak vypadá provoz na hranicích

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Kvůli riziku slintavky a kulhavky na hranicích se Slovenskem pracují hasiči, veterináři i silničáři.

aktualizováno •

Česko dál zpřísňuje opatření na hranicích se Slovenskem. Na nejvytíženějším přechodu nedaleko Lanžhota mají všechna nákladní auta od víkendu projíždět skrze dezinfekční „vany“.

Článek

Hrozba nákazy slintavkou a kulhavkou stejně jako před lety covid mění státní hranice. Budovy staré celnice nedaleko Lanžhota teď zažívají nebývalý provoz. Na dálnici D2 skrze nejvytíženější přechod mezi Českem a Slovenskem běžně projede 12 tisíc nákladních aut denně. Všechna už projíždějí skrze dezinfekční rohože, nově přibylo další opatření.

V sobotu dopoledne je sice provoz nižší třeba než předešlý den, kdy veterinární zásahy protáhly čekání řidičů kamionů až na několik hodin. I přesto se před zašedlými budovami tvoří asi kilometrová fronta náklaďáků.

Na průjezd čeká také ukrajinský řidič Ivan. Z Ukrajiny veze kuřecí maso do Nizozemska. „Jedu přes Maďarsko, Slovensko, tady jsem měl teď povinnou pauzu,“ říká lámanou angličtinou.

„Zatím čekám jen pár minut, ale kolegové říkali, že v pátek stáli v koloně dlouhé až 10 kilometrů,“ dodává. Na dotaz ke speciálním opatřením jen krčí rameny. „Musíme to nějak zvládnout.“

Podobně to vnímá rumunský řidič Daniel. Náklaďák má skoro prázdný, jede pro květiny do Nizozemska. „Čekal jsem v koloně asi 15 až 20 minut. Dneska je hezky, tak to není nic hrozného,“ směje se.

+5

Dopravní policisté nově směrují všechna auta nad 3,5 tuny na odpočívku před celnicí. Tam je rozřazují do dvou front. Náklaďáky projíždějí skrze speciální rohože a hasiči je opakovaně prolévají dezinfekcí.

Vysoce nakažlivý virus, který až na výjimečné případy není přenosný na člověka, ale je nebezpečný pro zvířata, totiž může ulpívat na předmětech, šíří se i vzduchem.

Od sobotního odpoledne se má systém provozu na hranicích znovu změnit. Nákladní doprava bude svedená do dvou upravených průjezdů. Stavbaři ŘSD tam za poslední den vyfrézovali povrch vozovky. Díky tomu vzniknou dvě speciální dezinfekční vany. „První je asi 20 centimetrů hluboká, druhá ještě hlubší. Hasiči ji osadí tryskami ke kompletní dezinfekci nákladních vozů,“ popisuje mluvčí silničářů Jan Rýdl.

Všechny náklaďáky tak mají projet ještě důkladnějším čištěním pneumatik a podvozků. „Zatím čekáme na specializovanou firmu, která vyfrézovaný povrch potře speciálním nátěrem,“ říká před polednem jeden z hasičů.

V pět odpoledne už si obě místa přebírají, na kamiony je však zatím připravená pouze hlubší z van. Má nainstalovanou dekontaminační linku i s tryskami. U druhé hasiči zjišťují problémy se spádem. „Bude ji asi nutné upravit, detaily řešíme s ŘSD,“ říká mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Pracovníci veterinární správy také dál vybírají zlomek kamionů, které jsou z hlediska případného šíření viru rizikovější. Převážejí třeba živočišné produkty, nebo doručily náklad do problematických oblastí. Tyto vozy pak míří na kompletní dezinfekci asi padesát metrů za celnici.

Na dvanáctihodinově směně tady vždy pracuje asi desítka hasičů. Část navléká skafandry pro kompletní dezinfekci vytipovaných aut, část kropí konvemi rohože.

Slovensko hlásí nové ohnisko

Slovensko v pátek večer oznámilo už šesté zjištěné ohnisko nákazy slintavky a kulhavky, a to na farmě u vesnice Jurová poblíž hranic s Maďarskem. Muselo se tak utratit už téměř šest tisíc velkých hospodářských zvířat a úřady zavřely 17 hraničních přechodů s maďarskými a slovenskými sousedy.

Opatření zpřísnila i česká vláda. Nákladní auta ze Slovenska mohou od pátku projíždět do Česka jen pěti vybranými hraničními přechody. Kromě Lanžhota jsou to Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka a nově přibyl Hodonín. Tam však nesmějí projet náklaďáky s vnímavými zvířaty nebo krmivem, které jsou podle veterinářů rizikovější z hlediska šíření nákazy.

Na všech zmíněných přechodech už nyní určená nákladní auta projíždějí skrze dezinfekční rohože nebo pryžové vany.

Čeští farmáři volají po tom, aby na hranicích s jižními sousedy platila ještě přísnější opatření.

Třeba Kamil Malát z Českého svazu chovatelů masného skotu apeluje na dezinfekci každého auta, které přes hranice projede. „Chápeme, že to má velká omezení a velké nároky na lidské zdroje, finance. Pro naše chovatele je to tak velký strašák, že bychom byli rádi, aby stát učinil maximum,“ říká.

„Musíme zachovat průběžnou a nepříliš zdržovanou dopravu vybraných nákladních aut. Chceme snížit riziko šíření nákazy, ale dokonale se mu zabránit nedá. Všichni si pamatujeme opatření při covidu, kdy také nešlo dokonale eliminovat riziko nákazy. Ale mělo smysl dělat správná opatření. Tady volíme variantu, která je pořád dostupná, ale zároveň nepůsobíme další významné škody v dopravě,“ reaguje ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Systém kontrol dál ladí s hasiči i veterináři. Silničáři řeší podobné úpravy jako u Lanžhota také na přechodě v Mostech u Jablunkova. „Jednáme s hasiči. Pokud po dohodě s nimi budeme dezinfekční vany spouštět i jinde, tak to ohlásíme,“ dodává Rýdl.

Doporučované