Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Za znásilnění a vydírání Obvodní soud pro Prahu 8 potrestal Jana Cimického pěti lety vězení a desetiletým zákazem lékařské praxe. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby. Rozhodnutí není pravomocné. Proti rozsudku se právník Cimického odvolal k Městskému soudu v Praze.
Podle nepravomocného rozsudku musí psychiatr poškozeným ženám také zaplatit náhradu nemajetkové újmy. Ženy po Cimickém požadovaly dohromady zhruba šest milionů korun.
Přečtěte si rozhovor s obětí Jana Cimického po vyhlášení rozsudku:
Cimický se vyhlášení rozsudku nezúčastnil, objevil se pouze u prvního jednání soudu a vinu odmítl. Znásilnění nebo jakéhokoli sexuálního nátlaku se podle svých slov nedopustil.
Jeden z nejsledovanějších případů odstartovala v říjnu 2021 herečka a zpěvačka Jana Fabiánová. Zveřejnila status na sociální síti, kde známého psychiatra obvinila ze sexuálního napadení. Následně se začaly přidávat další a další ženy. Například moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková, kterou prý před dvaceti lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat a líbat.
Případem se začala zabývat policie a v červnu 2023 Jana Cimického obžalovala z 35 případů vydírání a čtyř znásilnění. Těch se měl dopustit v letech 1979 až 2019. Žalobkyně Martina Adámková tvrdí, že Cimického oběti byly pacientky Psychiatrické nemocnice Bohnice a později také centra duševního zdraví Modrá laguna. Šlo rovněž o jeho studentky, leckdy mladší osmnácti let nebo ženy, které ho navštívily v ordinaci z pracovních důvodů nebo které s ním vystupovaly na literárním festivalu.
Panenství za zásluhy
Případ se letos v lednu dostal k soudu, a během mnoha soudních jednání byly vyslechnuty desítky obětí a svědků. Většinou vypovídali za zavřenými dveřmi. Obžaloba popsala jeden z prvních případů z roku 1978.
„Poškozenou, které v té době bylo 16 let a která byla převezena z nemocnice Bulovka do psychiatrické léčebny Bohnice z důvodu neúspěšného pokusu o sebevraždu, po vyřízení administrativních záležitostí odvedl do své kanceláře, kde ji nejprve začal poslouchat fonendoskopem, a to tak, že ji svlečenou do půl těla osahával na prsou a v rozkroku, což ji šokovalo,“ popsala žalobkyně Martina Adámková.
Cimický se podle obžaloby v mnoha případech pokoušel zneužít pacientky, které léčil akupunkturou, tedy jim zapíchl jehličky do těla. Ženy popsaly, že se kvůli tomu mohly jen obtížně bránit. Poté je začal osahávat, líbat a v některých případech i sexuálně zneužívat.
„Pokoušel se o pohlavní styk s odůvodněním, že panenství je jen dívky, která si ho zaslouží. To se mu nepodařilo, neboť mu různě uhýbala a přitom opakovala, že nechce. Nakonec se uspokojil sám rukou. Dotyčná se mnoho let s událostí nikomu nesvěřila, mimo jiné ztratila zcela důvěru v psychologii a psychiatrii, snažila se na to zapomenout,“ popsala obžaloba další z případů.
Oběti opakovaně mluví o tom, že nedokázaly vzdorovat autoritě lékaře. Řada z nich ztratila důvěru v psychiatry a některé se kvůli tomu neléčily se svými problémy. Některé pacientky popsaly, že byly utlumené v důsledku použití léků. Cimický jim podle obžaloby ordinoval například Xanax. „Nebránila se i proto, že byla pod vlivem léků,“ píše se doslova v obžalobě.
Jsem nevinný, ale omlouvám se
Jan Cimický se u soudu objevil pouze jednou u prvního jednání a vinu odmítl.
„Musím zcela odmítnout, že bych se kdy dopustil znásilnění nebo jakéhokoli sexuálního násilí či nátlaku. Stále přemýšlím nad tím, zda je možné, aby si některá z mých pacientek mohla vyložit mé jednání špatně,“ uvedl ve své obhajobě, kterou přečetl z papíru.
„Mé jednání bylo vždy vedeno pouze a jedině s úmyslem a cílem léčit pacienta, a pokud to bylo pochopeno některou pacientkou jinak, tak se za to hluboce omlouvám a chápu to jako profesní selhání,“ dodal.
Koncept NE znamená NE
I díky mediálně známým případům exposlance Dominika Feriho nebo Jana Cimického vláda v rámci reformy trestního práva redefinovala trestný čin znásilnění a zavedla trestný čin sexuální útok. Nově je za znásilnění považována každá soulož, anální nebo orální styk, s nimiž jeden z účastníků nebude souhlasit. Méně závažné sexuální praktiky se vyčleňují do samostatného trestného činu sexuálního útoku.
Nevím, vím
Soudce Petr Novák si předvolal řadu jeho kolegů a podřízených. Například bývalé lékařky a zdravotní sestry z centra duševního zdraví Modrá laguna, které Jan Cimický vedl, sdělily, že o žádném obtěžování neslyšely ani se jim pacientky s ničím podobným nesvěřily.
„Za celých deset let jsem nic takového nerozpoznala nebo nezachytila, ani vůči mně, ani vůči pacientkám,“ popsala soudu zdravotní sestra Štěpánka Galová.
„Myslím si, že se to nemohlo stát, tam je vždy takový mumraj,“ vypověděla psycholožka, bývalá profesionální tenistka Helena Suková.
Jinou zkušenost nastínil bývalý ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Zdeněk Bašný. Uvedl, že Cimický „byl odejit“ z léčebny právě kvůli obtěžování pacientek. Jeho chování bylo v rozporu s lékařskými postupy. „Popisovaly nějaká osahávání, přesně si to nevybavuji,“ uvedl u soudu Bašný.
Svědectví dodala významná sexuoložka Hana Fifková, ke které část žen po obtěžování či napadení Cimickým docházela. Ženy podle ní popisovaly různé typy napadení, od francouzských polibků přes osahávání na intimních partiích až po nucení k manuální stimulaci lékařova penisu. Oběti podle ní věc hlásit nechtěly, a to buď kvůli pocitu viny, že se nedokázaly ubránit, nebo proto, že Cimický byl významný lékař a obávaly se, že jim nikdo nebude věřit.
Narcis bez empatie
Soud si nechal vypracovat dva posudky od znalců z oboru psychologie a psychiatrie.
„Tím dominantním rysem je, že pan doktor je poměrně málo empatický,“ zhodnotil znalec v oboru psychologie Pavel Král. Podle jeho zkoumání Jan Cimický netrpí duševní poruchou, má ale různá osobnostní specifika – zmíněnou sníženou empatii, klade důraz na vlastní význam či výjimečnost. Pokud by byla pravda to, co je mu kladeno za vinu, tak by to dávalo z hlediska psychologického a psychiatrického smysl," uvedl u soudu.
K podobnému závěru došel i znalec z oboru psychiatrie Jakub Šimek. U soudu uvedl, že Cimický má narcistní poruchu osobnosti, kdy prosazuje své cíle na úkor ostatních.
„U pana obžalovaného je zřejmé jisté zaujetí mocí, patrné prosazování vlastních zájmů a přístupů, tendence nabízet přijatelné vysvětlení pro chování, které ho přivádí do konfliktu se společností, a vztahy nepopisuje jako citově hluboké,“ uvedl.
Psychiatr a spisovatel Jan Cimický
Narodil se 23. února 1948 v Praze. Absolvoval Fakultu všeobecného lékařství UK. Psychiatrii se začal věnovat hned po studiu. Čtvrt století působil v psychiatrické léčebně v Bohnicích (nyní Psychiatrická nemocnice Bohnice).
V letech 1981–1996 tam zastával funkci primáře socioterapeutického a rehabilitačního oddělení. Poté, co byl kvůli obtěžování pacientek propuštěn, otevřel v roce 1996 Centrum duševní pohody Modrá laguna, kde stále působí.
Veřejné tajemství
Před soudem vypovídali také novináři, kteří se s Janem Cimickým během své práce setkali. Například bývalá redaktorka časopisu Spy, která o jeho chování k pacientkám napsala článek už v roce 1998. Mluvila se ženami, které se jí s obtěžováním svěřily. Řekla, že kvůli článku jí dva muži vyhrožovali, ať „nechá pana doktora na pokoji“.
Soud vyslechl i bývalého novináře TV Nova, který chtěl o Cimickém natočit reportáž. I on mluvil s několika ženami, které mu řekly, že je známý psychiatr obtěžoval. Do ordinace proto poslal figurantky se skrytou kamerou, jedné z nich psychiatr kladl sexuální otázky nebo jí aplikoval akupunkturní jehly do blízkosti intimních míst. Cimický se ale podle něj o reportáži dozvěděl a figurantce řekl, ať si najde jiného doktora. Jednu z nahrávek předal svědek podle svých slov policii jako důkaz, co se stalo se zbylými nahrávkami, ale neví.
Některé z dívek měly podle obžaloby dlouhodobé následky a podle svých právníků dosud cítí úzkosti nebo se sebeobviňují. Po Cimickém většina požadovala náhradu újmy v částkách od 80 000 do půl milionu korun. Dohromady téměř šest milionů korun.