Článek
Když v roce 2017 tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vysílal do USA Luďka Moravce, vyzdvihl ho jako teprve druhého vědeckého vyslance České republiky ve světě.
Mise však dopadla hořce. Americké ministerstvo zahraničí totiž v minulých týdnech podle zjištění Seznam Zpráv požádalo Černínský palác, aby Moravce zbavil diplomatické imunity. Tamní úřady ho chtějí trestně stíhat.
Luďka Moravce, který do Ameriky odjížděl s prioritou spolupráce na bezpečnostním výzkumu, ve Spojených státech policisté dvakrát chytili, že řídí automobil s alkoholem v krvi.
Už po prvním incidentu americká strana směřovala do Prahy varování, že diplomat bude prohlášen za nežádoucí osobu a vyhoštěn, pokud by se věc opakovala. Letos v září však nadýchal diplomat Moravec znovu.
„Pan Moravec byl zadržen hlídkou policie z důvodu řízení pod vlivem alkoholu,“ potvrdila informaci Seznam Zpráv Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.
Detaily – kde přesně se to stalo a do jaké míry byl diplomat ovlivněn alkoholem – neupřesnila. Na většině území Spojených států však řidiči mohou podle zákona usednout za volant s až 0,8 promile alkoholu v krvi. A to včetně Washingtonu DC, kde úřad českého attaché pro oblast vědy, výzkumu a inovací sídlí.
Za dvojnásobné porušení pravidla o řízení pod vlivem alkoholu přitom v hlavním městě USA hrozí až rok vězení a pokuta v přepočtu přes sto tisíc korun.
Diplomat přišel o práci
Washington po Praze podle zjištění redakce skutečně požadoval, aby svého diplomata vydala ke trestnímu stíhání. České ministerstvo zahraničí raději stáhlo Moravce zpět do Prahy, i když na webu ambasády byl ještě v úterý uveden. „Pan Moravec byl ze strany MZV již odvolán do ČR,“ potvrdila Mariana Wernerová. I kdyby to Černínský palác neudělal, Američani by diplomata nejspíš vyhostili.
Mariana Wernerová zároveň uvedla, že Luděk Moravec skončil i na ministerstvu.
Na profesní sociální síti LinkedIn Luděk Moravec konec ve funkci oznámil v pondělí. Ve svém prohlášení se však o okolnostech nezmiňuje. „Byla to naprosto fantastická jízda a já se vracím s naprosto novou perspektivou,“ uvedl odvolaný diplomat s tím, že hledá další příležitosti.
Seznam Zprávy se vyjádření nyní už bývalého diplomata pokusily získat. „Jelikož již nepůsobí na MZV, vyjádření nemůžeme zajistit,“ uvedla však Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva.
Samotný Moravec pak na žádost o reakci zaslanou prostřednictvím sítě LinkedIn nereagoval.
Moravcův nucený odchod z Washingtonu přišel v době, kdy kvůli válce na Ukrajině jsou právě bezpečnostní technologie jednou z klíčových oblastí spolupráce mezi Českem a USA.
Ministerstvo zahraničí ale uvádí, že rozdělanou práci to nepoškodí. „Agendu pana Moravce řádně převzal jiný diplomat úřadu, který ji bude vykonávat do příjezdu nového vědeckého diplomata. Výběrové řízení již bylo vypsáno. Všechny rozjednané projekty budou pokračovat beze změny,“ dodala Wernerová.
Luděk Moravec do USA odletěl po působení na Ministerstvu vnitra, kde pracoval v odboru bezpečnostního výzkumu. Podle už zmíněného vyjádření na profesní sociální síti se chce například poradenství ohledně financování českého bezpečnostního výzkumu dále věnovat.