Článek
Vyhlídka Belveder
Na vysoké pískovcové skále trčí do výšky 160 metrů nad Labem vyhlídka Belveder. Je nejstarší a jednou z nejhezčích v Českém Švýcarsku s nádhernými výhledy na Labský kaňon. Pochází z romantického období turistiky na počátku 18. století.
Kdysi se tu bavila šlechta a její hosté, kteří sem přijížděli kočárovou cestou alejí z Bynovce, kde bylo panství a zámek rodu Clary-Aldringen.
Dolský mlýn
Romantický Dolský mlýn stojí na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně tři kilometry od Jetřichovic. Natáčela se tu například Pyšná princezna.
Zřícenina původního trojkolového mlýna a pily pochází z roku 1515. Z původní stavby zůstalo dochováno pouze torzo obvodových zdí. V roce 2007 byl Dolský mlýn vyhlášen kulturní památkou.
Mariina vyhlídka
Mariina vyhlídka nabízí krásné výhledy na Jetřichovické skály a zvlněnou krajinu Českého Švýcarska. Nachází se na prostředním ze tří pískovcových hrotů, ve výšce 247 metrů. Na výhledové ploše je umístěn romantický dřevěný altán.
Skála v minulosti sloužila jako strážní místo protipožární hlídky v kraji. Turistická trasa je s náročnějšími výstupy a k samotné vyhlídce se návštěvník dostane po železných schodech.
Rudolfův kámen
Další oblíbenou vyhlídkou je Rudolfův kámen, výrazný pískovcový vrch v nadmořské výšce 484 metrů v Jetřichovických stěnách. Nedávno byla vyhlídka znovu opravena a je zde báječný rozhled do kraje.
Rozhledna Růženka
Nová vyhlídková věž s poetickým názvem Růženka je veřejnosti přístupná od jara 2018 na kopci Pastevní vrch ve výšce 402 metrů. Vlastní stavba rozhledny je pouhých 6,5 metru vysoká, ale nabízí krásný kruhový výhled – na německé straně mohou příchozí vidět např. Grosser a Kleiner Zchirnstein, Pfaffenstein či Kaiserkrone a na straně české pak Vlčí horu, Pravčickou bránu nebo Vysoký Sněžník.
Biotop Nový Svět
Kdo by se během putování po Českém Švýcarsku chtěl zchladit, zkusit může například biotop Nový Svět. Ke koupališti vede cesta po cyklostezce a krom čisté vody potěší i vzrostlé stromy, v jejichž stínu si u vody lze od slunce odpočinout.
Zřícenina hradu Tolštejn
Romantická středověká zřícenina hradu kdysi často bývala sídlem místních loupeživých rytířů. Archeologický výzkum v místní hladomorně dokonce prokázal zbytky kosterních pozůstatků.
Vrchol skaliska je přístupný po schodištích a můstku od restaurace, kde se platí vstupné. Cesta na zříceninu se doporučuje spojit s výletem na křížovou cestu v Jiřetíně pod Jedlovou a pak i s výstupem na vrchol Jedlové.
Zřícenina hradu Falkenštejn
Další zajímavé výhledy nabízí skalní hrad Falkenštejn, který byl vystavěn v masivu Havraního kamene. Cestou budete muset zdolat několik strmých schodišť a žebříků, které ale zvládnou i malé děti.
Soutěska Úzké schody
Výstup Úzkými schody vede po kamenných schůdcích a žebřících a je poměrně náročný. Po vystoupání na skalní plošinky se ale nabízejí krásné výhledy na okolní skály. Na jedné ze skal se dodnes uchoval vytesaný znak v podobě velkého W. Jedná se o reliéf s korunkou, takzvanou Kněžninu desku. Tento znak byl symbolem kněžny Vilemíny Kinské a připomíná zde její návštěvu roku 1849.
Rusalčina jeskyně u Grieselova rybníka
Příjemnou procházku ve stínu stromů podél řeky Chřibské Kamenice nabízí Pavlínino údolí. Ústí poblíž bývalého Grieslova mlýna ze 17. století. U mlýna se nachází Grieselův rybník a kousek za ním objeví příchozí malý skalní výklenek, nazvaný Rusalčina jeskyně.
O tom, že jsou popsané turistické cíle dostupné i v současnosti, kdy hasiči dohašují požár v národním parku, informuje portál Úžasná místa v Česku, který se snaží přilákat turisty do této oblasti.
Rozhovor o tom, proč teď jet na výlet do Českého Švýcarska:
V textu byly využity informace z turisticko-informačního portálu o regionu Českosaské Švýcarsko, z webu Českosaské Švýcarsko a ze stránek Dolský mlýn.
Katastrofální požár v Českém Švýcarsku
Národní park České Švýcarsko zachvátil v roce 2022 rozsáhlý lesní požár, který se rozšířil i do okolních oblastí.
- Šéfům parku přišlo krátce před požárem varování
- Lidé z Hřenska a zasažené osady Mezná líčí, jak prchali před plameny
- „Memento, které ukáže sílu přírody.“ Odborníci říkají, co bude s obnovou parku
- Pesimismus v Sasku: Konec je v nedohlednu
- Experti vysvětlili, jak se šířily prachové částice a jaká jsou zdravotní rizika
- Záběry apokalypsy. Takhle vypadá měsíční krajina nad Hřenskem
- Projděte si snímky hasičů
- Tahle technika pomáhá krotit živel v Českém Švýcarsku
- Nic takového jsem ještě neviděl, říká hasič, který bránil Meznou
- ANALÝZA: Je požár důsledkem klimatických změn? Vědci mají jasno
- Požár je ranou pro podnikatele. Lidé jim ve velkém ruší pobyty