Hlavní obsah

Češi znovu uplatnili svou štědrost. Blogerce s rakovinou poslali miliony

Foto: Archiv Mariky Kučové

Marika Kučová s manželem Jiřím.

Jedna věc se Čechům odepřít nedá: jejich štědrost. Když blogerka Marika Kučová zveřejnila sbírku určenou na boj s agresivní rakovinou, lidé jí během několika hodin poslali miliony. V blízké době díky tomu zahájí léčbu v Mexiku.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Bulku nad prsem si blogerka Marika Kučová nahmatala na začátku loňského roku. Diagnóza byla krutá: triple-negativní karcinom prsu (TNBC), tedy jedna z nejagresivnějších forem rakoviny.

Následovala série vyšetření, chemoterapií, oboustranná masektomie i imunoterapie. Léčba ale nezabírá.

„Přesto se nemoc rozšířila – nejprve lokálně do pěti míst na pravé části hrudi a teď i do jater a kostí (kyčle, obratle a další místa). Chemoterapie nezabírá – bohužel jsem na ni rezistentní,“ popsala sedmatřicetiletá žena a máma dvou malých dětí.

České zdravotnictví nezmůže víc. Momentálně je proto Marika v paliativní péči, která se zaměřuje na zmírnění bolesti ve chvíli, kdy medicína vyčerpá své nástroje.

Jedna možnost však stále zbývá - onkologickým pacientům, kteří jsou ve většině světa považováni za „neřešitelné případy“, se věnují na klinice v Mexiku. Léčba je ale finančně velmi náročná - vyjde na 80 tisíc dolarů, tedy více než 1,8 milionu korun.

Foto: Archiv Mariky Kučové

„Každá pomoc – i ta nejmenší – mi dává naději a šanci být tu dál pro své děti,“ uvedla Marika Kučová v popisu dobročinné sbírky.

„Zázraky se dějí“

Marika za pomoci rodiny proto vytvořila sbírku na dobročinné platformě Donio. „Nikdy bych nečekala, že budu muset bojovat o svůj život takto veřejně. Ale vím, že bez vaší pomoci nemám šanci tuto léčbu podstoupit,“ napsala.

„Každá pomoc – i ta nejmenší – mi dává naději a šanci být tu dál pro své děti,“ stálo dále v popisu sbírky.

A stal se malý zázrak: částka se vybrala během několika hodin. Do sbírky se zapojilo víc než 14 tisíc lidí a dohromady poslali přes šest milionů korun.

„To, co se odehrálo za poslední hodiny, je neuvěřitelné. Děkuju z celého srdce každému z vás. Dojalo mě to, povzbudilo a potvrdilo, že zázraky se opravdu dějí,“ napsala poté na své sociální sítě.

„Když jsme to začali sdílet, říkali jsme, že budeme rádi, když se vybere aspoň část. Netušili jsme, že se částka vybere celá a ani ne za 24 hodin,“ doplňuje manžel Mariky Kučové Jiří, který s ní vede blog Kitchen Story, jenž se věnuje gastronomii.

Léčbu na mexické klinice - při níž jde o čas - díky tomu Marika zahájí v polovině dubna. „Každý den se teď počítá,“ podotkl Jiří.

Vybrané peníze poputují na úvodní konzultace, komplexní diagnostiku, individuální léčebný plán, každodenní terapeutické procedury a průběžné vyhodnocování výsledků. Pokud by to bylo potřeba, pokryjí také výdaje na další návštěvy kliniky, které mohou být při agresivní rakovině TNBC potřeba.

Štědří Češi přispívají čím dál víc

Přestože jsou podobně úspěšné sbírky stále spíše výjimečné, ochotu semknout se a pomoct tam, kde je to třeba, Češi ukazují pravidelně. A přispívají stále víc.

„Češi sice potřebují vidět nouzovou situaci, aby začali přispívat, ale jakmile jsou povodně nebo podobné katastrofy, většina otevře kasičku a pomůže,“ pozoruje Jan Dolínek z platformy Donio, kde sbírka vznikla.

V případě Maričiny sbírky dle něj sehrálo roli to, že je veřejně známou osobností. Na sociální síti Instagram má přes 27 tisíc sledujících. „Pokud někdo založí sbírku na Doniu a má možnost ji dostat mezi lidi, vždy má větší šanci vybrat tolik, kolik potřebuje,“ konstatuje.

Nárůst filantropie lze ale vyčíst také z daňových přiznání. Analýza dat pro Úřad vlády ČR ukazuje, že za posledních deset let se objem darovaných peněz uplatněných v daňových přiznáních téměř ztrojnásobil. Zatímco v roce 2012 činila tato částka 4,4 miliardy korun, v roce 2022 přesáhla 12 miliard. Neroste navíc jen celková částka darů, ale i počet dárců.

Pozornost pro další sbírky

Marika se svou rodinou sbírku na Doniu v pátek ukončila. Vybralo se totiž výrazně více peněz, než je momentálně potřeba. Vyzvala proto případné dárce, aby podpořili další lidi, kteří pomoc potřebují.

„Nechtěli jsme brát pozornost dalším sbírkám. Lidem říkáme, aby peníze dávali jinam,“ vysvětlil její manžel Jiří Kuča.

„Medializace pomáhá. Lidé nám psali, že se naše částka vybrala, tak si vybrali nějakou jinou sbírku, na kterou přispějí,“ dodal.

Navazující silnou vlnu dalších dárců ale na Doniu zatím nezaznamenali. „Takováto možná distribuce ještě moc nefunguje. Lidé jsou spíš zaujatí hezkým příběhem bez ohledu na to, jestli cíl je, nebo není splněn. Když ale seznam sbírek prolistujete, nesáhnete vedle,“ shrnul Dolínek.

Doporučované