Článek
V osmipatrovém paneláku v centru Zlína, kde sídlí Domov pro seniory Hvězda, bylo v posledních dnech nebývale rušno. Po sérii článků na Seznam Zprávách tam vyslaly kontrolu Inspekce Ministerstva práce a sociálních věcí, krajská hygienická stanice, Všeobecná zdravotní pojišťovna a finanční úřad.
Nejde jen o kontrolu péče o seniory, ale i o kontrolu finanční.
Hvězda má aktuálně registrovaných 59 lůžek v domově se zvláštním režimem a 14 hospicových lůžek. Peníze získává z více zdrojů.
Nejvíce pochází z dotací vyplácených Ministerstvem práce a sociálních věcí, Zlínským krajem a dalšími městy a obcemi, jejichž klienti v domově bydlí. Dále z příspěvku na péči od zlínského úřadu práce, který se pohybuje dle stupně závislosti do výše bezmála 20 tisíc měsíčně na osobu. Dalších zhruba 60 tisíc dostává měsíčně od VZP za jednoho paliativního pacienta. A v neposlední řadě čerpá domov úhradu od samotných klientů, která je zákonem stanovena na zhruba 16 tisíc měsíčně na osobu (po figurantce Seznam Zpráv chtěla 22 tisíc měsíčně).
Přesto, jak Seznam Zprávy zjistily, je Hvězda dlouhodobě v hluboké ztrátě.
Počátkem letošního roku navíc dluhy ještě vzrostly, protože se ukázalo, že v původní budově v městské části Malenovice, kde do července minulého roku Dům pro seniory působil, neplatila Hvězda nájemné ani vodné-stočné.
Redakce požádala o finanční analýzu Hvězdy prezidenta Komory auditorů a proděkana Fakulty financí a účetnictví VŠE Ladislava Mejzlíka.
„Finanční situace ústavu Hvězda je dle jejich zveřejněných účetních závěrek (poslední za rok 2021) dlouhodobě špatná. Náklady převyšují výnosy, takže hospodaří se ztrátou, která se od roku 2018 postupně nabaluje jako sněhová koule a na konci roku 2021 to bylo minus 33 milionů korun,“ popisuje finanční kondici Hvězdy Ladislav Mejzlík.
„Tuto ztrátu ústav pokrývá narůstajícími dluhy, které čítaly více než 39 milionů, což je o 21 milionů více než celý majetek Hvězdy. V případě insolvence by tak ani prodej veškerého majetku nestačil na úhradu dluhů,“ upozorňuje.
Ke konci roku 2021 ústav dlužil: 15 milionů dodavatelům, 4,2 milionu zaměstnancům, 8,5 milionu správě sociálního pojištění a zdravotním pojišťovnám, 2 miliony státu a 8,1 milionu jiným věřitelům.
„Pokud nedojde k zásadnímu zvratu, tak takové hospodaření není dlouhodobě udržitelné,“ upozorňuje prezident Komory auditorů Ladislav Mejzlík.
A zmiňuje ještě jednu zvláštnost.
„Celkový majetek Hvězdy byl v roce 2020 zhruba 6 milionů korun, z čehož 3,3 milionu tvořila hotovost. V bance bylo uloženo jen pár set tisíc,“ dodává.
Ve výroční zprávě se Hvězda ke své špatné finanční situaci a jejím příčinám nevyjadřuje. Každý rok vedení opakuje v zásadě stejnou větu. „Členové správní rady a dozorčí rady přezkoumali roční účetní závěrku a seznámili se s výrokem auditora. Hospodářský výsledek za účetní období představuje ztrátu, která zůstane nevypořádaná do doby, než účetní jednotka dosáhne zisku,“ stojí ve výroční zprávě.
Jak se vyvinula situace od roku 2021, se Seznam Zprávy pokoušely zjistit od ředitelky Miroslavy Kalivodové. „Dokud nebudu mít výsledky kontrol, žádnou obrazovou ani tiskovou zprávu vydávat nebudu,“ sdělila pouze v souvislosti s probíhajícími kontrolami a zavěsila telefon.
Reportér se chtěl na otázky spjaté s dluhy a nakládáním s hotovostí zeptat ředitelky Kalivodové i osobně, ta jej ale do budovy v centru Zlína nepustila. Zopakovala, že žádné vyjádření do závěru kontrol dávat nehodlá.
Nezaplacený nájem a vodné-stočné
Z veřejného registru smluv lze vyčíst, že Hvězda dluží 4,8 milionu korun (plus 600 tisíc úroky) městu Zlín. Magistrát před rokem odkoupil od soukromého subjektu budovy a pozemky v městské části Malenovice, kde Hvězda sídlila, a to se všemi pohledávkami.
„Statutární město Zlín nemá informace o plnění smluvních podmínek subjektem Hvězda z. ú. v uvedeném nájemním vztahu s výjimkou informace o vzniku pohledávky pronajímatele za Hvězdou z. ú. v celkové výši 4 835 302,02 Kč z titulu neuhrazeného nájemného a vodného–stočného, která byla na statutární město Zlín postoupena,“ uvedl mluvčí města Zlín Tomáš Melzer.
Hvězda
Hvězda, zapsaný ústav, je zaměřena na poskytování sociálních, zdravotních a doplňkových služeb neziskovým způsobem. Jako nestátní zdravotnické zařízení provozuje Středisko hospicové péče a Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem.
Kapacita Hvězdy je 59 lůžek se zvláštním režimem a 14 hospicových lůžek. Klienty jsou senioři s chronickým duševním onemocněním (osoby trpící Alzheimerovou chorobou a jinými typy demencí) a osoby s jiným zdravotním postižením. Právní forma „zapsaný ústav“ znamená, že zisk z činnosti může ústav použít jen k podpoře činnosti, pro kterou byl založen, a k úhradě nákladů na vlastní správu.
Přeloženo z úřednického jazyka: město Zlín odkoupilo budovy a pozemky v Malenovicích i s dluhem Hvězdy a ten teď po ní vymáhá.
Magistrát podepsal s ředitelkou Miroslavou Kalivodovou dohodu o uznání dluhu a nestátní nezisková společnost nyní musí ve třiceti splátkách platit 160 tisíc měsíčně. Podmínkou smlouvy je, že pokud se zpozdí byť jen o jeden den, stává se druhý den celý dluh splatný a Hvězda spadne do exekuce.
„Neznám v Česku sociální službu s takto kumulovanou ztrátou. A je také zcela výjimečné, že by nějaký poskytovatel zcela skončil svoji činnost z důvodů finančních potíží,“ hodnotí finanční analýzu Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký
„Státní dotace na sociální služby nesmí být používány na úhradu minulých dluhů poskytovatele sociální služby. Na druhou stranu některé zdroje příjmů nejsou vyúčtované (např. příspěvek na péči, úhrady zdravotních pojišťoven nebo úhrady stravovacích a ubytovacích služeb) a ty jsou použitelné i na úhradu minulých dluhů,“ míní Jiří Horecký s tím, že z dostupných dokumentů ale není jasné, jestli se celkové příjmy a výdaje týkají pouze jedné registrované sociální služby nebo všech, které má Hvězda zaregistrovány.
„Využití finančních prostředků kontroluje vždy poskytovatel dané dotace, tj. MPSV ČR, kraj či město, kteří dotaci poskytují. Nehodnotí se však efektivita použití těchto prostředků, pouze deklarovaný a skutečný účel použití,“ dodává.
Splátkové kalendáře
Zlínský kraj v zařízení prováděl dva typy kontrol. Jednak kontrolu registračních podmínek v roce 2014 u sociální služby domova se zvláštním režimem a v roce 2018 u služby denní stacionář a nebyla zjištěna pochybení.
Druhý typ kontroly je takzvaně veřejnoprávní a kontroluje pouze vyplacené dotace, ne účetnictví.
„U obou kontrol je velký problém, že jsou spíše ‚papírové‘ a nejdou po podstatě – a to kvalitě poskytované péče. Z hlediska veřejnoprávní kontroly, která proběhla v letech 2018, 2020 a 2022 sledujeme pouze účtování poskytovaných dotací a tam nebyly zjištěny nedostatky,“ vysvětlila Seznam Zprávám náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti), která má na kraji na starosti oblast sociálních věcí.
„Nejsme kompetentní kontrolovat účetnictví jako celek, což je systémově špatně, protože v zájmu státu by mělo být dohlédnout skrz své složky veřejné správy na kontrolu poskytovaných peněz a také, aby kontrolovaly to, že je příjemce dotací finančně zdravý,“ dodává.
Stížnosti na Hvězdu
Seznam Zprávy začátkem června zveřejnily svědectví lidí, kteří popsali dění uvnitř Domova seniorů Hvězda v centru Zlína. Hovořili o zanedbávání péče o jejich blízké, o mizerné hygieně, šetření na jídle, krádežích nebo personálním podstavu.
Do redakce přišly desítky e-mailů od dalších svědků, kteří mají s Hvězdou během mnoha let stejně negativní osobní zkušenosti.
Dosud jsme vydali:
Jak je to s finanční situací Hvězdy nyní, se teprve ukáže po aktuálně probíhající kontrole, při níž kraj ověřuje, zda-li jsou dodrženy registrační podmínky. Dluhy zjevně evidují.
„V oblasti financování sociálních služeb organizace doložila v posledních třech letech splátkové kalendáře vůči některým institucím,“ uvedl bez podrobností mluvčí zlínského kraje Jan Vandík.
Redakce minulý týden popsala svědectví lidí, kteří hovořili o dlouhodobém zanedbávání péče o jejich blízké, o mizerné hygieně, šetření na jídle, krádežích nebo personálním podstavu. Bývalí zaměstnanci si stěžovali, že nedostávali včas mzdy a byli nuceni šetřit na zdravotním materiálu, což dokazují i výroční zprávy, kde jsou evidovány dluhy nejen vůči dodavatelům, ale také státu a zaměstnancům.
Současně Seznam Zprávy upozornily na to, že ředitelka Miroslava Kalivodová podmiňovala přijetí seniorů desítkami tisíc korun v hotovosti formou darovací smlouvy.