Hlavní obsah

Časosběr tří domácností: Rodina řeší krizi, senioři dávají peníze stranou

Foto: Shutterstock.com

Už třetí rok sleduje redakce Seznam Zpráv tři české domácnosti. Situace seniorů se od krize zlepšuje, rodina s dětmi naopak zažívá složité časy (ilustrační snímek).

Rodina s dětmi hlásí zásadní krizi, finanční situace seniorských domácností se stabilizovala. Alespoň v případě tří rodin, které redakce Seznam Zpráv sleduje už třetím rokem - od energetické krize a skokové inflace.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Téměř bezvýchodně zoufalá situace se otočila ve spokojený důchod. „Byla jsem letos na čtyřech nebo pěti dovolených, už to ani nespočítám. Bezvadně si užívám,“ chválí si letošní rok 71letá seniorka Dana z Berounska.

Když redakce Seznam Zpráv začala v rámci unikátního časosběrného projektu její situaci v lednu 2022 sledovat, rozhodně nebyla záviděníhodná. „Na týden mám pět set korun a někdy ani to. Mám co dělat, musím pořád počítat jak blbec,“ hlásila v době, kdy sama žila v domě vytápěném elektřinou. Zálohy se jí tehdy zvýšily z osmi na deset tisíc korun, s důchodem zhruba 17 tisíc korun musela proto hledat přivýdělek, aby vůbec vyšla s penězi. Začala pracovat jako recepční. Podle jejích slov ji navíc stres oslabil natolik, že v daném roce skončila s covidem v nemocnici.

Co se u ní tak zásadního změnilo? Dům darovala svému synovi. „Udělali jsme dohodu. Už do konce mého života bude náklady platit on a já jim budu přispívat pět tisíc korun. Mohou se spolehnout, že to dostanou, ale tím to pro mě končí,“ vypráví během našeho prosincového setkání. A dodává, že v domě má svoji vlastní bytovou jednotku.

Připomeňte si, co sledované domácnosti prožívaly:

Růst důchodů v krizi pomohl

Kromě toho Daně také postupně rostl důchod. Aktuálně mluví o tom, že pobírá zhruba 22 tisíc korun. Brigádu na recepci si dál drží. I proto říká, že současnou finanční pohodu si tvrdě vydřela. „Vyhovuje mi to. Nejsem spavý člověk, spím tak čtyř hodiny denně, to je můj limit, pak mě začnou bolet záda. Nevadí mi pracovat v noci,“ podotýká seniorka.

Ohledně jídla se dál drží zkrátka a „sahá jen po tom, co je ve slevě“. Vedle útrat za dovolené si zvládla vytvořit drobnější finanční polštář; to kdyby se porouchal některý ze spotřebičů. Víc peněz si odkládat nechce. „Protože, kdybych nemohla chodit, tak by mi měl důchod na všechno ostatní stačit,“ vysvětluje.

Časosběrný projekt sledující tři domácnosti – rodinu s dětmi, seniorský pár a osamocenou seniorku - tak mimo jiné na konkrétních příbězích dokládá, co ukazují statistiky z velkého nadhledu: Senioři byli během krizových let ochránění valorizačním mechanismem, který důchody zvedal v závislosti na zdražování. Naopak finanční situace rodin s dětmi se propadala.

Extrém pak představují data o tom, jak se domácnosti propadají do energetické chudoby, tedy situace, kdy mají problém s hrazením za energie. Mezi lety 2021 a 2023 přibylo přes 200 tisíc rodin s dětmi a přes sto tisíc důchodcovských domácností (podrobněji v této analýze).

Rodina se rozpadla. Dům jeden plat neutáhne

Životní krizi zažívá sledovaná domácnost z okolí Brna. Čtyřčlenná rodina se rozpadla, otec se odstěhoval a maminka Eliška zůstala s dětmi ve velkém domě samotná.

„Finančně je to boj. V létě jsem se celkem pravidelně dostávala do minusu. To bylo náročnější. Mám bokem spořicí účet, ze kterého platím kroužky a tábory, rezerva tam naštěstí ještě nějaká je,“ zmiňuje Eliška.

Ke konci roku si našla přivýdělek, díky kterému mohla pro děti nachystat hezké svátky, přiznává ale, že v lednu bude muset začít řešit, co dál. „Plán je bohužel takový, že budeme muset prodat dům. Jiná možnost není,“ konstatuje s vysvětlením, že ani ona, ani její bývalý partner nemají na to, aby sami ufinancovali provoz.

„Jak je na tom hypotéka, půjčka na soláry a inkaso, tak je to minimálně dvacet tisíc měsíčně. A to si se svým platem nemohu dovolit,“ dodává Eliška. Problém tedy není ve vyplácení se navzájem mezi manželi, ale čistě v nákladech na provoz. Konkrétně Eliška má čistý příjem kolem 28 tisíc. „Manželův plat byl zásadní pro chod domácnosti. Pro mě je téměř nemožné tady zůstat,“ konstatuje.

Redakce sleduje i tři rodiny čelící refixaci hypotéky:

Ideální by pro ni bylo si za prodaný dům pořídit byt a mít výdaje pouze za energie a bydlení. Odpadly by splátky hypotéky a půjčky na solární panely. Přitom právě solární panely byly v roce 2022 pro rodinu velké téma, manželé v nich viděli cestu k větší nezávislosti na rostoucích cenách energií.

„Náklady jsou přes půl milionu korun. Nechali jsme si udělat dva návrhy, jeden byl na 10 panelů. Tam byla částka nižší a návratnost za zhruba šest let. A maximum je 20 až 22 panelů. Vstupní částka je vyšší, ale návratnost tři a půl roku,“ rozebírala Eliška během roku 2022.

Seniorský pár: Drahé máslo? „Z toho si hlavu nedělám, jsou náhražky“

I do domu seniorského páru žijícího v Praze 8 se sestěhoval syn s rodinou. Jenomže v tomto případě musela finančně vypomáhat 75letá Jarmila s manželem - „mladí“ kvůli zdravotním komplikacím přišli o práci.

„Táhli jsme skoro všechno sami. Oba dva ale začali v říjnu dělat, tak to bude lepší,“ věří Jarmila a dodává, že pomohlo i to, že vnuk začal chodit do školky.

Jarmila se svým mužem ovšem po celé tři roky, kdy je redakce sleduje, prosazuje úsporný a pokorný způsob života. „Člověk nesmí pořád jenom hubovat. Musí být optimistický a přijmout to, co je,“ shrnuje seniorka rodinnou filozofii.

Hezky to ilustruje jejich spotřebitelské chování – například vůči zdražujícímu máslu. „Je to pravda, že je máslo drahé. Ale hlavu si z toho nedělám. Existují náhražky a mně to nevadí, beru to levnější,“ konstatuje. I tak měsíčně za potraviny utratí zhruba sedm tisíc korun.

Podobně v obchodech přistupuje i k ovoci a zelenině. Kupuje, když narazí na slevu. „Dělám si radosti spíše u svých koníčků. Ráda kreslím a mám ráda hudbu - v tom se vyžívám a přijdu si na jiné myšlenky.“

Aktuálně pár v důchodu pobírá dohromady zhruba 42 tisíc korun. „Nežije se nám špatně, protože jsme v domě. Kdybychom si měli platit byt, tak je to tragédie. Pro důchodce je to velice těžké, a když jeden odejde, tak je to neúnosné,“ komentuje Jarmila. Zaplatit pražské nájmy z jediného důchodů je podle ní nereálné.

Manželé si tak raději vytvářejí finanční rezervu. Právě do peněz, které si odkládali, se ovšem v roce 2022 zakousla inflace. „Za to, co máme našetřené, už koupíme jen půlku toho, co jsme si mysleli, že pořídíme,“ zdůrazňovala před třemi lety paní Jarmila. Peníze si s manželem odkládali na cestování.

Doporučované