Článek
Pražský policista Tomáš Hádek po zhruba jednom měsíci sepsal nové rozhodnutí v kauze polní nemocnice v Letňanech, kterou se rozhodla vláda tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) zřídit na podzim 2020 kvůli tomu, že v Česku prudce rostl počet nemocných s covidem-19.
Jde o případ, v němž tento vyšetřovatel podezříval bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu z dvou trestných činů. Do prvního úředního záznamu napsal, že právě kvůli Prymulovi stát zaplatil za nájem prostor firmě podnikatele Pavla Sehnala přes dvacet milionů korun, i když pro zřízení nemocnice existovala i nabídka společnosti PPF, která by poskytla prostory pro polní nemocnici zadarmo.
Jenže obviněn exministr nebyl, protože do případu poté zasáhl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Svoboda. Právě na jeho pokyn musel policista Hádek letos na konci ledna případ odložit.
A teď na konci února rozhodl stejně, o čemž jako první informovala Česká televize. Případ tedy opět odložil. Původní usnesení musel upravit, protože se v něm podle žalobců dopustil vlastních úvah, které neměly oporu v zajištěných důkazech.
„Věc týkající se polní nemocnice v Letňanech byla policejním orgánem znovu odložena, protože se ve věci nejedná o podezření z trestného činu,“ potvrdil Svoboda. A doplnil, že tentokrát rozhodnutí policisty zrušeno nebylo.
Nové usnesení, které policista nyní vypracoval, se podle informací Seznam Zpráv liší pouze v jeho závěrečné části. V ní jsou shrnuty závěry a odůvodnění celé kauzy.
V prvním rozhodnutí vyšetřovatel napsal, že o umístění polní nemocnice do Letňan bylo rozhodnuto dopředu. Existovala podle něj mezi Prymulou a Sehnalem dohoda, že pokud se bude stavět, tak právě v Letňanech. A právě bývalý ministr tak – alespoň podle prvotního policejního rozhodnutí – způsobil státu škodu přes 20,5 milionu korun.
Tentokrát policisté mimo jiné uvedli, že jednání Prymuly není možné kriminalizovat. Prymula jak při výslechu na policii, tak i na konci ledna Seznam Zprávám řekl, že mu bylo sděleno, že prostory O2 areny nejsou pro vybudování polní nemocnice dostatečné.
„Není jasné, od koho, kdy a jak se měl tuto mylnou informaci dozvědět, a ani on sám toto neví,“ uvedl policista Hádek. Podle něho tak nelze Prymulovi spolehlivě prokázat, že by se dopustil trestného činu.
„Vzhledem k dané vypjaté pandemické situaci a časovému presu, v jakém se při daném rozhodování nacházel, by kriminalizovat jeho jednání bylo v rozporu s účelem trestního řízení,“ doplnil vyšetřovatel v dosud nepublikovaném odůvodnění.
O zřízení polní nemocnice v Letňanech psala média 15. října 2020 od ranních hodin. Ve stejný den v 9:34 hodin přitom přišel Prymulovi také mail od Roberta Schaffera, ředitele společnosti Bestsport ze skupiny PPF.
Uvedl v něm mimo jiné, že po dohodě s členem představenstva PPF Vladimírem Mlynářem nabízí státu prostory v O2 areně a také v O2 universum. Schaffer ještě doplnil, že by měli k dispozici v O2 areně 5400 metrů čtverečních, v O2 universum asi 6000 metrů čtverečních a další tisíce metrů chodeb, šaten a dalších místností. K dispozici by měli také velkokapacitní moderní kuchyně.
A ve stejný den večer si pak zástupci Agentury vojenského zdravotnictví společně s pracovnicí Prymulova kabinetu šli tyto prostory prohlédnout. Uvedli pak, že prostor PPF je stejně jako areál v Letňanech vhodný a nemocnice by se do obou vešla klidně několikrát.
Ve druhém usnesení o odložení případu je pak také nově zmíněno, že Schaffer při výslechu uvedl, že vnímal jako možný problém, že prostory v O2 areně jsou rozloženy do několika podlaží a je nutné mezi nimi využívat výtahy. A také ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Zoltán Bubeník policistům popsal, že prostory v Letňanech byly vhodnější.
Kauza je tak nejspíše definitivně u konce. Ministerstvo zdravotnictví, které podle žalobců náklady za provoz polní nemocnice platilo, už dříve řeklo, že stížnost proti usnesení podávat nebude.
Provoz záložní nemocnice byl ukončen loni v únoru. Celkové náklady na její provoz se vyšplhaly ke sto milionům korun, aniž by přijala jediného pacienta.