Hlavní obsah

V Brně bude porodnice za miliardy. Porodnost se bude dohánět, říká ředitel

Foto: Fakultní nemocnice Brno, Seznam Zprávy

Vizualizace nové porodnice v brněnském areálu Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Brno bude mít v příštích letech v bohunickém areálu porodnici, která spojí dvě pracoviště. Ročně se v nich narodí šest tisíc dětí. I když porodnost klesá, podle ředitele nemocnice Iva Rovného jsou moderní zařízení potřeba.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nová gynekologicko-porodnická klinika v Brně spojí dvě v současnosti oddělená pracoviště, z nichž jedno je výrazně zastaralé. Stavět by se měla začít ještě letos, dokončena by pak mohla být během necelých tří let. Porodnice bude stát přes tři miliardy korun, větší část pokryje státní rozpočet, zbytek doplatí nemocnice.

Loni se v Česku narodilo nejméně dětí od vzniku Československa a některé menší porodnice kvůli klesajícímu počtu porodů zřejmě zaniknou. Na stavbu nové brněnské budovy to ale podle ředitele nemocnice Iva Rovného nebude mít žádný vliv. „Výkyvy v porodnosti jsou velmi nepředvídatelné. My musíme mít porodnici dimenzovanou na optimální péči, která by měla být poskytována,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Nízká porodnost podle něj není dlouhodobým trendem, ale jen reakcí na dění ve společnosti a ve světě. „Pokud dojde ke stabilizaci situace, dochází naopak k dohánění toho, co se zanedbalo, a potom není výjimkou, že se vytížení významně zvýší a rodí se třeba i více než dvacet dětí denně,“ říká.

Ivo Rovný v rozhovoru mluví i o tom, jaký vliv má nízká porodnost na plány nového brněnského zařízení, jak se mění struktura porodnic v Česku a jaké trendy tuto oblast ovlivňují.

Jak se promítla rekordně nízká porodnost na podobě plánované nové porodnice?

Projekt výstavby porodnice nemůže reagovat na snížení porodnosti, protože jde o zařízení, které bude provozované další desítky let. Výkyvy porodnosti, často zapříčiněné různými společenskými faktory a celosvětovými událostmi, jsou velmi nepředvídatelné. Nová porodnice musí být dimenzovaná na optimální péči, která bude poskytována na nejvyšší možné úrovni.

Výstavbou porodnice dojde k přesunu a centralizaci našich současných provozů na Obilním trhu a v pavilonu Z v Bohunicích. Kapacita ale zůstane stejná, protože sjednocením provozů měníme především strukturu a podmínky pro poskytování péče.

Současná nízká porodnost je podle vás tedy spíše výkyvem než dlouhodobým trendem?

Jednoznačně jde o výkyv, který je ovlivněn celospolečenskou situací nejenom v České republice, ale i celosvětově. Lidé, kteří jsou v nejistotě, například s ohledem na válku na Ukrajině, dnes probíhající celní válku mezi světadíly a tak podobně, velmi intenzivně zvažují, jestli chtějí přivádět děti do této nejisté doby.

Pokud dojde ke stabilizaci situace, dochází naopak k dohánění toho, co se zanedbalo, a potom není výjimkou, že se vytížení významně zvýší a rodí se třeba i více než dvacet dětí denně.

Změny lze samozřejmě předpovídat s ohledem na demografický vývoj, s tím ale může zase poměrně značně zacloumat migrační vlna a přesuny obyvatelstva z regionů do center a naopak.

Foto: Fakultní nemocnice Brno, Seznam Zprávy

Ivo Rovný je ředitelem Fakultní nemocnice Brno od roku 2022.

V případě nové porodnice jde tedy především o modernizaci.

Přesně tak. O navýšení kapacity nemůže být řeč. Nebude se měnit počet lůžek, zásadním způsobem ani počet operačních a porodních sálů a tak dále, bude se měnit pouze jejich struktura a režimy. Podmínky, které dnes poskytuje pracoviště na Obilním trhu, jsou velmi nedostatečné a maminky si zaslouží, aby byly v prostředí, které odpovídá jedenadvacátému století.

Plánované změny jsou spojené s moderními trendy v porodnictví, kromě klasického přístupu v podobě ženy rodící v nemocnici v plném rozsahu péče zdravotníků jde například o asistované porody za přítomnosti osob blízkých nebo vedení porodu dulami. Chceme na všechny tyto trendy reagovat při zachování veškerého zázemí nemocnice, protože je vždy bezpečnější rodit v nemocnici se zázemím, které umožňuje řešit komplikace jakéhokoliv druhu, než třeba domácí porod, který může být rizikový jak pro matku, tak pro dítě.

Další investice

Kromě nové porodnice bude nemocnice stavět také nemocniční lékárnu, technické zázemí pro provoz nových budov anebo revitalizovat a zateplovat několik budov ve dvou areálech FN. Kromě toho nemocnice plánuje také výstavbu parkovacího domu v areálu Dětské nemocnice. Velkou investicí je i komplexní rekonstrukce budovy Kliniky dětských infekčních nemocí a v Bohunicích rekonstrukce Jednotky intenzivní péče Interní hematologické a onkologické kliniky.

Nová porodnice je potřeba i kvůli narůstajícím komplikacím při porodech?

Je nutné si uvědomit, že vývoj v této oblasti neprobíhá úplně pozitivním směrem. Stále více pacientek rodí ve vyšším věku, často rodí maminky, které v minulosti byly léčeny se závažnými onemocněními, včetně onkologických. Z těchto důvodů je preferováno, aby tyto rodičky přiváděly své děti na svět v porodnicích, které budou zabezpečovat komplexní péči.

V současnosti máme řadu porodnic, které jsou z hlediska počtu porodů na hraně udržitelnosti, a lze předpokládat, že v budoucnu dojde k jejich redukci, takže se maminky budou stahovat do center, která budou poskytovat rozsáhlejší péči. To je jen další důvod, proč určitě nehrozí, že naše porodnice bude nevytížená.

Jak se tedy bude struktura porodnic měnit?

Gynekologická společnost má určitá kritéria, podle kterých určuje parametry fungování porodnice. Pokud je v porodnici provedeno méně než 600 porodů za rok, tak má tým, který porody provádí nebo při nich asistuje, méně reálných zkušeností i s případnými komplikacemi, které mohou porod provázet. Dnes je celá řada porodnic, které tento parametr nesplňují.

Zvažuje se přehodnocení a přidání ještě jednoho parametru, a to dostupnosti porodnické péče v určitém regionu. Máme totiž například reálnou zkušenost z našeho kraje s ivančickou porodnicí, kde počet porodů významně klesl, přidaly se k tomu i personální problémy, a porodnice tak de facto téměř ze dne na den zanikla. Pro rodičky to ale neznamenalo prakticky žádný handicap nebo ohrožení, protože ostatní porodnice v regionu dokázaly kapacitu pojmout.

V České republice jsou ovšem regiony, které jsou na tom s dostupností mnohem hůře. Jde především o příhraniční oblasti, kde je nutné zachování porodnic i s menším počtem porodů.

Bude se tedy rozšiřovat i spádovost nové porodnice?

V každém kraji je jedna velká nemocnice, která se věnuje rizikovým těhotenstvím a porodům. Fakultní nemocnice Brno je významné multidisciplinární centrum, které má přesah i nad rámec kraje.

Je také potřeba zdůraznit, že součástí nové porodnice bude kromě Gynekologicko-porodnické kliniky také Neonatologické oddělení a některé další provozy spojené s péčí o rodičky, děti, ale i o ženy se specifickými diagnózami. Patří sem i narůstající počet onkologických onemocnění a komplikací spojených s poruchami reprodukce, takže předpokládám, že poměr mezi porodnicí a ostatní péčí se bude trochu měnit.

Stavět by se mělo začít na podzim, kdy by mohlo být pracoviště hotové?

Přesné datum zahájení stavby lze jen těžko odhadnout, zatím není pevně stanoveno, protože právě probíhá výběrové řízení na zhotovitele, což je velice složitý proces. Jestli to bude začátek podzimu, nebo jeho konec, nebo až přelom roku, to zatím přesně nevíme. V současné době jsme ale neidentifikovali závažnější problémy, které by měly termíny, s nimiž počítáme, nějak prodloužit. Jakmile bude zhotovitel stavby vybrán, má 27 měsíců na to, aby projekt zrealizoval.

Doporučované