Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na tříkilometrovém území na řece Svratce pokračuje stavba opatření, která před vodou ochrání až 6000 obyvatel Brna. Mimo to vznikne také funkční nábřeží s kavárnou a pěší i cyklistickou stezkou. Přístupné bude od dubna příštího roku.
„Zatím byla dokončená část protipovodňových zdí a opatření na kanalizační síti včetně rekonstrukce více než stoleté kmenové stoky,“ říká k průběhu stavby Šárka Reichmannová z Kanceláře architekta města Brna.
Řeka má teď rozšířené koryto a nové protipovodňové zdi, které jsou betonové a v částech prosklené.
K průběhu stavby ale zní i kritika, a to zejména od městské opozice. „Přípravy postupují pomaleji, než by měly. Vedení města o tuto agendu nejeví zájem. Zřejmě to není tak vidět jako hokejová hala. Na výstavbě protipovodňových opatření závisí životy i majetky občanů i Brna samotného,“ říká zastupitelka Jasna Flamiková (Zelení).
Na Poříčí práce probíhají už od roku 2022. S tím mají problém i někteří místní obyvatelé, které ruší nejen zvuky stavby. „Stály tady velké lípy, které tlumily hluk ze silnice. Nemám z toho dobrý pocit, přemýšlím, že se přestěhuju,“ říká sedmdesátiletá Irena, která posledních 25 let bydlí v přilehlém domě.
Za stavbu město zaplatí 1,4 miliardy korun bez DPH. Podle původního projektu přitom měly být náklady o minimálně 100 až 200 milionů nižší.
Komplikace kvůli velké vodě
Kvůli zářijovým povodním jsou v opravovaném úseku podemleté části obrubníků a stezek. Zaplavily se připravené podkladní vrstvy komunikací a došlo k poškození násypu břehů. „Násypy a břehy byly poškozeny především v místech, kde nebyly kompletně dokončeny všechny konstrukce opevnění břehů,“ sdělila Radka Loutková z tiskového střediska Magistrátu města Brna.
Výrazněji ale povodeň stavbu nepoškodila. „Velká voda nic neodnesla, ale spíše donesla. Máme tam nános před viaduktem, což víme od včerejška. Musíme zjistit, jak dále postupovat. Čekáme na technické posouzení,“ sdělil novinářům náměstek primátorky René Černý (ANO) na čtvrtečním zasedání městského zastupitelstva.
Původní návrh projektu počítal s otevřením náplavky na podzim loňského roku. „Projekt jsme převzali, když už byl rozpracován a měl zpoždění. Nebyla tam dobře zpracovaná projektová dokumentace a nebyly dobře udělané průzkumy,“ vysvětluje zpoždění architekt Petr Bořecký (ANO) z Rady města Brna.
Na úterním zasedání zastupitelstva podala zastupitelka Jasna Flamiková (Zelení) návrh, aby městská rada zajistila pravidelné předkládání informativní zprávy o postupu protipovodňových opatření, a to jednou za tři měsíce.
Návrh schválen nebyl, polovina hlasujících se zdržela. „Rada dává opatřením velkou pozornost. Souvislost mezi halou a tímto projektem nevidím,“ komentoval nepřijatý opoziční návrh náměstek primátorky René Černý (ANO), který jako jediný hlasoval proti.
Nové nábřeží ponese jméno brněnského architekta Ivana Rullera, který navrhl proměnu břehu Svratky. Přístup z náplavky lidé budou mít až k řece. V Brně tak vznikne i nový prostor pro relax a rekreaci.