Článek
Policie loni zahájila vyšetřování devíti případů porušování sankcí proti Rusku. Týkají se vývozu luxusního zboží, chemických látek či zboží dvojího určení. Zboží do Ruska putovalo přes bývalé sovětské země, jako je Bělorusko či Uzbekistán, nebo přes Turecko. Kriminalisté zatím nikoho neobvinili, řekla serveru Aktuálně.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad případy dozoruje.
Bradáčová na otázku k činnosti Vrchního státního zastupitelství v Praze řekla, že loni zesílilo porušování sankcí. „Pod naším dozorem policie zahájila devět takových případů, což se může zdát jako nevýznamný počet, ale ve vztahu k celkovému nápadu trestné činnosti to nevýznamné není. Většina se dotýká vývozu luxusního zboží, především osobních motorových vozidel. Ale jde také o vývoz specifických komodit, jako jsou chemické látky,“ uvedla Bradáčová, která se od dubna stane nejvyšší státní zástupkyní.
Šéfka pražských žalobců považuje za závažný především vývoz chemických látek a takzvaného zboží dvojího určení. Jde o zboží, které je určené pro civilní použití, ale je možné jej zneužít pro vojenské účely.
Za porušováním sankcí podle Bradáčové stojí jednotlivci, právnické osoby a jejich představitelé, kteří obchod zprostředkují nebo přímo vykonají. Všechny případy jsou ve fázi prověřování, policie zatím nikoho neobvinila.
Kvůli tomu, že Rusko už téměř tři roky pokračuje v invazi na Ukrajinu, zavedla Evropská unie 15 balíčků sankcí. Týkají se lidí i firem, které se podílejí na invazi. Firmy ze sankčního seznamu mají zmrazený majetek na území EU a subjekty z Unie s nimi mají zakázáno jakkoli obchodovat či jim poskytovat finance. Zmrazená aktiva mají i fyzické osoby, na ty se navíc vztahuje zákaz cestování do zemí EU. Svůj vnitrostátní sankční seznam má i Česká republika, je na něm například ruský Podnik pro správu majetku v zahraničí.