Hlavní obsah

„Korupce a nenávist ohrožují bezpečnost země.“ Bradáčová nastoupila do funkce

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Nejvyšší státní zastupitelství v úterý převzala Lenka Bradáčová.

Lenka Bradáčová se v úterý ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně, bude jí maximálně sedm let. Mezi její priority bude patřit kriminalita mladistvých, digitalizace Nejvyššího státního zastupitelství nebo sjednocení trestání.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kriminalita mladistvých, boj proti korupci a nenávistným projevům či přizpůsobení Nejvyššího státního zastupitelství digitálnímu věku. I takové jsou priority nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové, kterou dnes premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce. Igor Stříž ji na tuto pozici navrhl v lednu, krátce po své rezignaci.

Jednou z hlavních priorit Bradáčové bude přizpůsobení Nejvyššího státního zastupitelství digitálnímu světu. „Ráda bych převedla státní zastupitelství do digitální doby. Informační systémy, analytika, kyberkriminalita, to je to, co musí s naléhavostí řešit nejen státní zastupitelství, ale i policie,“ popsala Bradáčová.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Lenka Bradáčová s Pavlem Blažkem.

Bradáčová je dlouhodobě pro zúžení soustavy státních zastupitelství na třístupňovou, změna přitom podle ní nemusí být vázaná na soustavu soudů. O této změně mluvila i dnes při příležitosti svého uvedení do funkce. „Jde o zefektivnění systému, který vznikl v roce 1994 jako jistý relikt doby,“ uvedla.

Podle ní nejde o nový návrh, novela, která tuto debatu vyvolala, se v Poslanecké sněmovně objevila už v roce 2012. O tom, který stupeň by se zrušil, zatím mluvit nechce, čeká na debatu se státními zástupci a Ministerstvem spravedlnosti. „Jsem stále přesvědčena, že pro deset milionů obyvatel této země jsou tři stupně soustavy státního zastupitelství dostatečné,“ řekla.

Korupce a nenávistné projevy

Chce se soustředit také na kriminalitu mladistvých a nezletilých, podle ní je v posledních měsících a letech kriminalita právě této skupiny naléhavou záležitostí nejen u nás. Zásadní je pro ni také systémové vzdělávání státních zástupců, zdůraznila i potřebu sjednocení trestání.

Mezi svými prioritami zmínila také boj s korupcí a nenávistnými projevy. „Stejně jako mí předchůdci budu chtít dále sledovat nastartovaný proces ve dvou druzích kriminality, a to kriminalitě spojené s korupcí a kriminalitě spojené s nenávistnými projevy. Oba tyto typy trestných činů ohrožují bezpečnost a stabilitu země,“ řekla dále Bradáčová.

Další personální změny

  • Igor Stříž byl nejvyšším státním zástupcem od roku 2021. Svou rezignaci vysvětlil rodinnými a osobními důvody. Dál bude téměř po 40 letech v roli žalobce pracovat jako trestní obhájce.
  • Bradáčová byla vrchní státní zástupkyní v Praze od konce července 2012, ve funkci ji nahradí počínaje dneškem její náměstek Zdeněk Štěpánek. Štěpánka doporučila výběrová komise, před niž předstoupil jako jediný uchazeč o uvolněnou funkci. Končící nejvyšší státní zástupce Stříž se závěrem komise souhlasil a Blažkovi Štěpánkovo jmenování navrhl.
  • Do funkce ředitelky Probační a mediační služby dnes také nastoupila Gabriela Slováková. Nahradila Andreu Matouškovou, která v loňském říjnu rezignovala.

Své priority prý Bradáčová stavěla s „promyšlenou naléhavostí“, považuje je za zásadní pro další období. Klíčové pro ni budou i letošní volby. „Přebírám státní zastupitelství jako emancipovaný a personálně stabilní orgán, což mi dává možnost některé změny uchopit a možná i prosadit, bude ale záležet na tom, jakou představu bude mít další ministr spravedlnosti, který bude zvolen v letošních volbách,“ řekla Bradáčová.

Představy a plány Bradáčové se řídí sedmiletým funkčním obdobím, které pro nejvyššího státního zástupce platí od novely zákona z roku 2022. „Ráda bych svůj mandát naplnila koncepčními změnami, některé z nich jsou v časovém horizontu sedmi let proveditelné, o jiných bych zahájila minimálně debatu, protože jde o změny na delší čas,“ dodala.

Petr Fiala poděkoval odcházejícímu zástupci Střížovi a ocenil, že se funkce předává v přátelské, kolegiální atmosféře. „Jde o významnou funkci nejen v systému spravedlnosti v České republice, ale i proto, aby občané měli pocit, že stát jedná spravedlivě a že se spravedlnosti u nás dostane všem,“ řekl Fiala.

Blažek: Ženy nenastupují kvůli kvótám

Volba Bradáčové byla podle Fialy po odstoupení Stříže naprosto jasná. „Důvody, které vedly k jejímu jmenování, jsou jasné, je to zkušenost, profesionalita a vysoká prestiž nejen v právnické obci,“ uvedl Fiala.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Lenka Bradáčová s Petrem Fialou.

Úkoly, před kterými Nejvyšší státní zastupitelství stojí, se podle Fialy nemění. „Zajištění nezávislosti a nestrannosti Nejvyššího státního zastupitelství, ochrana právního státu a spravedlnosti, boj proti závažné kriminalitě, ale také posilování důvěry občanů ve státní zastupitelství skrze otevřenou a srozumitelnou komunikaci,“ popsal Fiala .

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek nepochybuje o tom, že Bradáčová ve funkci obstojí, mimo jiné zdůraznil to, že dnes do vysokých funkcí vstoupily dvě ženy. „Do těchto funkcí nenastupují na základě kvót, ale na základě svého životního příběhu, profesních dovedností a zkušeností,“ řekl Blažek.

Doporučované