Článek
Po gumových medvídcích s drogou HHC se na českém trhu objevila další nebezpečná sladkost. O bonbony s toxickou látkou se začala zajímat Státní zemědělská a potravinářská inspekce poté, co po jejich požití zkolabovala dívka na druhém stupni základní školy v Hradci Králové.
Pochutina obsahovala psychoaktivní látku muscimol, která se vyskytuje v muchomůrkách.
„Může způsobovat halucinace, při vyšších dávkách mohou být ale následované upadnutím do kómatu, případně zpomalením až pozastavením procesů v těle natolik, že hrozí smrt,“ varuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy Tereza Tejklová, mykoložka z Muzea východních Čech v Hradci Králové.
Přesto se bonbony s muscimolem dají legálně pořídit na internetu. Stačí uvést, že kupujícímu je více než 18 let. „Pro děti je to za mě obrovské riziko i vzhledem k mnohem křehčímu organismu. Problematické je i to, že jde o produkt v na pohled lákavé formě bonbonů,“ dodává Tejklová.
Jak se díváte na prodej bonbonů z muchomůrek?
Přijde mi to úplně scestné. Asi to holt následuje nějakou módu posledních let s HHC, kratomem a podobně. Lidé slyší na to, že jde o à la přírodní věci.
V posledních přibližně dvou letech vidím, že se začalo velmi propagovat mazání na klouby, které je alkoholovým výluhem z muchomůrek. Je možné, že bonbony se s tím trošku svezly.
Je nebezpečné i to mazání na klouby?
Ne, protože mazání se neužívá vnitřně. Vyrábí se z klobouků muchomůrek, lidé si tím pak mažou třeba kolena. Je ale otázkou, nakolik je účinné.
Hrozí halucinace i smrt
Co se stane, když člověk houbu nebo výrobek z ní sní?
Muchomůrka červená obsahuje celou řadu různých jedů, alkaloidů. Muscimol je jeden z nich. Uvádí se jako nejedovatá, ale psychoaktivní látka. Nicméně všechny psychoaktivní látky jsou od určitého množství jedy.
Muscimol může způsobovat halucinace, při vyšších dávkách mohou být ale následované upadnutím do kómatu, případně zpomalením až pozastavením procesů v těle natolik, že hrozí smrt.
Jsou nebezpečné i jiné látky?
Ve zmíněných bonbonech byl údajně jenom muscimol. Teď jsou ale předmětem zkoumání Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která bude mimo jiné zjišťovat, jestli ho tam bylo pouze pět miligramů a jestli v nich byly jiné látky. Moc tomu nevěřím. Množství látky na kilogram sušiny se totiž může lišit nejenom v řádu miligramů, ale i ve stovkách miligramů. To znamená, že když utrhnete muchomůrku, nikdy nemůžete říct, že pokud váží deset deka, bude v ní třeba jeden miligram. Množství hodně kolísá.
Ani nevím, jestli je možné muscimol produkovat synteticky. Produkce přímo z muchomůrek by byl neuvěřitelně sofistikovaný proces. Nestačí je namlet a přidat je do nějaké směsi, musí se vyextrahovat. V případu zůstává několik nezodpovězených otázek, sama jsem zvědavá na výsledná zjištění.
„Obrovské riziko pro děti“
Představují bonbony větší nebezpečí pro děti?
Určitě. Na internetu lze dohledat hodnoty, které by neměly být překročeny, pohybují se okolo 15 miligramů. Je samozřejmě rozdíl, když si bonbon dá třeba devadesátikilový pán nebo čtyřicetikilová holka na základní škole. Pro děti je to za mě obrovské riziko i vzhledem k mnohem křehčímu organismu. Problematické je i to, že jde o produkt v na pohled lákavé formě bonbonů.
Zmiňovala jste produkty z muchomůrek určené k vnějšímu použití. S jinými jste se nesetkala?
Ne, vůbec jsem nevěděla, že něco takového existuje. Nikdo se mě nikdy neptal ani na přednáškách nebo výstavách. V souvislosti s užíváním muchomůrek se mě lidé vždycky ptali jen na mazání kloubů.
Umíte si představit situaci, kdy by byl prodej bonbonů v pořádku? Například s přísně hlídaným množstvím zmiňovaných látek?
Určitě ne. Za mě je to hazard. Jde o látky, které působí na každého jinak. Nemůžete nikdy predikovat, jak se s nimi člověk srovná.
Lze je srovnat s lysohlávkami – existují lidé, kteří po nich mají povznesené stavy, ale u jiných mohou spustit latentní psychické poruchy. Nemůžeme prostě dopředu vědět, co máme zakódované v naší genetické informaci.