Hlavní obsah

Bartoš: „Půl milionu za hodinu. Tolik nás stojí neřešení bytové nouze“

Foto: Vláda ČR

Ministra Ivana Bartoše překvapila kritika k připravovaném zákonu během projednávání na vládě. Odlišné názory nezazněly dřív, tvrdí.

Připravovaný zákon, který má ambici rozhýbat český trh s bydlením, se zasekl na vládě. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) popisuje, že někteří kolegové přišli pozdě s námitkami.

Článek

Zaručení se vlastníkům bytů za nájemníky, ale i síť zhruba 200 kontaktních míst, kam mohou lidí v bytové tísni zajít pro pomoc.

Připravovaný zákon Ministerstva pro místní rozvoj o podpoře bydlení slibuje pomoc stovkám tisíc lidí žijících v bytové nejistotě. Jenomže legislativa neprošla minulý týden přes vládu a není jasné, kdy se k ní opět vrátí.

Desítky pomáhajících organizací mají obavu, jestli se zákon reálně zvládne do konce volebního období projednat.

Zodpovědný ministr Ivan Bartoš v rozhovoru pro Seznam Zprávy uklidňuje, že se intenzivně jedná a je „absolutně nutné“, aby se předloha dostala do léta do Sněmovny.

Kdy by se měl zákon o podpoře v bydlení vrátit na projednávání na vládu?

Věřím, že budeme v projednávání na vládě pokračovat co nejdříve a návrh projde nevykostěný o zásadní nástroje, které mohou obce za přispění státu využívat.

Lépe podložený a prodiskutovaný návrh zákona pro oblast bydlení u nás v posledních 30 letech nebyl – to říkají odborníci. O detailech můžeme jednat a vylepšit je, neřešení problému bytové nouze nás ale ročně stojí přes čtyři miliardy korun. To je skoro půl milionu za hodinu. Lidé vnímají dostupnost bydlení jako jednu z nejdůležitějších oblastí, proto bych byl nerad, aby se to stalo předmětem politikaření.

Neobáváte se, že se zákon nestihne projednat? Ptám se i proto, že iniciativa Za bydlení, která sdružuje desítky pomáhajících organizací, tuto obavu má.

Intenzivně k tomu jednáme. Je absolutně nutné, aby to bylo do léta v prvním čtení v Poslanecké sněmovně. Přijetí zákona bylo jednou z podmínek schválení Národního plánu obnovy a je milníkem, který je potřeba splnit. Pokud nestihneme účinnost v příštím roce, přijde ČR o deset miliard korun.

Překvapilo vás, že zákon na první pokus na vládě neprošel?

Překvapilo mě, že někteří kolegové neposlali své dotazy nebo nevyjádřili odlišný názor na tento zákon ani standardními cestami, jako je meziresortní připomínkové řízení, ani je nezvedli na celé řadě dalších jednání s poslaneckými kluby, odborníky nebo na dalších fórech a nechali si je až na jednání vlády. Kdyby tyto možnosti využili, tak jsme mohli být dnes mnohem dál.

Proběhla nad zákonem v rámci vládní koalice od minulého týdne další jednání? Iniciativa Za bydlení chce například přesvědčovat premiéra Petra Fialu. Vy jste mu už problematiku vysvětloval?

Jednání se uskuteční v tomto týdnu.

Jak se stavíte k výhradám, zejména že obce nebudou mít peníze na „bytového poradce“?

V aktuální podobě návrhu se na obcích s rozšířenou působností zřizují kontaktní místa pro bydlení, která jako jednu z činností poskytují poradenství v oblasti bydlení. Potřebné kapacity jsme modelovali podle intenzity problému v území a konzultovali je se Svazem měst a obcí a tajemníky. Odpovídá tomu i navrhovaná výše financování prostřednictvím zvýšení příspěvku na výkon státní správy v přenesené působnosti. Náklady na zajištění této činnosti jsou tedy součástí balíčku nákladů zákona.

Systém garantovaného bydlení

  • Zákon o podpoře v bydlení přichází se systémem pozitivních motivací pro takzvané garanty, kteří budou za nájemníky vlastníkům ručit.
  • Garantem se může stát obec, kraj nebo další právnické osoby, které poskytují sociální služby nebo se věnují realitní činnosti.
  • Každý garant musí ovšem žádat krajský úřad o udělení pověření.

Podrobněji o připravovaném zákoně

Doporučované