Hlavní obsah

Oprava Barrandovského mostu v kostce: harmonogram, omezení a objízdné trasy

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ilustrační foto - rekonstrukce mostu v roce 2023.

aktualizováno •

V pondělí 11. března 2024 začala poslední část oprav Barrandovského mostu v Praze. Rekonstrukce měla trvat do konce prázdnin, kvůli technickým potížím však dopravní omezení čekají řidiče až do podzimu či zimy.

Článek

Jaký je harmonogram oprav

Barrandovský most se postupně rekonstruuje ve čtyřech etapách. Kdy začala a skončí letošní část oprav?

  • 1. etapa – od 16. května do 18. října 2022, zahrnovala opravy vnější půlky jižní části mostu. Ve srovnání s původními plány mělo dokončení asi měsíc zpoždění – hotovo.
  • 2. etapa – od března do listopadu 2023, oprava barrandovské rampy, části dilatací a vnitřní půlky jižní části mostu. Dopravní omezení zde byla od května do srpna – hotovo.
  • 3. etapa – oprava pravé části ve směru na Smíchov, cyklostezka na pravém břehu řeky a Modřanská ulice, původní plán od 11. března do června 2024, termín dokončení se posunul.
  • 4. etapa – oprava vnitřní části ve směru na Smíchov a dalších dilatací, původní plán od června do přelomu srpna a září 2024, termín dokončení bude pozdější - do konce roku 2024.

Jak se řidičů dotkne třetí a čtvrtá etapa

V roce 2024 se opravuje celá severní polovina mostu – nejprve ve třetí etapě část u okraje mostu, poté ve čtvrté etapě část blíže ke středu mostu. Čtvrtá etapa se měla původně uskutečnit až v roce 2025, nakonec ji stavbaři vměstnali do letoška.

Práce měly skončit na přelomu srpna a září. Během oprav se však ukázalo, že most je v horším stavu, než se původně předpokládalo. Termíny se proto prodloužily, dokončení prací se očekává ještě v roce 2024.

Foto: Seznam Zprávy

Schéma oprav ve třetí a čtvrté etapě.

Na mostě zmizel v každém směru jeden ze čtyř jízdních pruhů, zbylé tři jsou zúžené. Jeden z pruhů ve směru od Jižní spojky na Smíchov je převeden do protisměru na již opravenou jižní polovinu Barrandovského mostu.

Jak se řadit do pruhů

Je potřeba mít dopředu rozmyšlené, kam chce řidič po Barrandovském mostě svou jízdu směrovat, a tomu s předstihem přizpůsobit řazení do pruhů.

Směr od Smíchova

  • Na Jižní spojku – využívejte hlavně levý pruh
  • Další směry od Smíchova – míří do průpletu na Strakonickou směr Plzeň a Strakonice a další pruh na Smíchov nebo na Barrandov

Směr z Jižní spojky

  • Na Smíchov – volte levý pruh převáděný do protisměru
  • Na Barrandov a Strakonice – využijte pravý pruh, který pokračuje do průpletu s tokem vozidel z rampy od Modřanské
Foto: TSK Praha, Seznam Zprávy

Řazení pruhů při 3. etapě.

Foto: TSK Praha, Seznam Zprávy

Řazení pruhů při 4. etapě.

Řidiči se musejí připravit i na další omezení. Tím největším je kompletní uzavírka nájezdu na most od jihu z ulice Strakonické, tedy rampy, která se uzavírala i v první etapě oprav. Na most se z této strany nelze vůbec dostat, proto je nutné zvolit objízdné trasy. Tato rampa je už rekonstruovaná, ale její uzavírka zajistí plynulejší průjezdnost mostu. Její vytížení přitom bývá v běžném provozu menší než u jiných částí mostu.

Objízdné trasy

Řidiči jedoucí z jihu od Zbraslavi, kteří jsou zvyklí využívat Barrandovský most k přejezdu přes Vltavu, se musejí podle svého cíle cesty včas rozhodnout, kterou ze tří objízdných tras zvolit.

Lidé, kteří míří na Braník a chtějí přejet přes Barrandovský most, mohou využít vratnou rampu u Lihovaru, která je otevřená stejně jako v předchozích etapách. Řidiči jedoucí z Chuchle projedou nejdříve rovně pod Barrandovským mostem ke křižovatce u Lihovaru a těsně před ní se otočí po rampě doleva a zpět k mostu. Na Barrandovský most tak najedou od severu (na mapě níže trasa 1).

Pro vzdálenější cíle TSK Praha doporučuje využít především dálniční Pražský okruh, tedy ve směru z jihu od Zbraslavi odbočit už dříve. Netýká se to však vozidel s rychlostí menší než 80 kilometrů v hodině – ta na Pražský okruh nesmějí.

Do Modřan a okolních čtvrtí lze z Pražského okruhu sjet exitem Písnice (trasa 2).

Ve směru na Chodov, Černý Most a další vzdálenější čtvrti TSK Praha doporučuje po Pražském okruhu dojet až k dálnici D1 a do města zamířit po této dálnici (trasa 3).

Tady však bude nutné mít dálniční známku. Na Pražský okruh ve směru od křížení se Strakonickou k dálnici D1 sice řidiči během rekonstrukce Barrandovského mostu dálniční známku mít nemusejí. Tato komunikace dostala ze zákona výjimku jako objízdná trasa. Jak však Seznam Zprávám potvrdila mluvčí TSK Praha Barbora Lišková, dle rozhodnutí silničního správního úřadu se výjimka nevztahuje na placený úsek dálnice D1 od napojení Pražského okruhu u Modletic k exitu 6 - Průhonice. Pro řidiče bez dálniční známky bude tedy lepší využít objízdnou trasu 1.

V opačném směru Pražského okruhu od D1 ke Strakonické je dálniční známka i nyní nutná – v tomto směru se nejedná o objízdnou trasu.

Mapa objízdných tras

Cyklostezka a severní chodník

Během rekonstrukce mostu je uzavřena cyklostrasa A12 spolu s chodníkem v severní části Barrandovského mostu. Omezení zde začalo už od poloviny února a potrvá do konce oprav mostu. Náhradou za tento přejezd přes řeku je chodník s cyklotrasou na jižní straně mostu, otevřený bude i na rampě ve směru ze Strakonické.

Foto: TSK Praha, Seznam Zprávy

Během oprav musejí cyklisté a pěší využít jižní část mostu.

Změny v MHD

Během oprav Barrandovského mostu je posílená tramvajová linka 21, která jezdí přes Palackého most, a může tak nahradit čát hromadné dopravy přes Vltavu. V pracovní dny jezdí celodenně přibližně od 6 do 19 hodin.

V pracovní dny od 6 do 20 hodin se dělí trasa autobusové linky číslo 125, která jede ze Skalky přes Petrovice pouze ke stanici metra C Háje. Dál doravní podnik zavedl náhradní autobusovou dopravu X125 ze zastávky Jižní Město přes Háje ke Smíchovskému nádraží a zpět, jako u předchozí etapy oprav. Pro autobusy jsou na Barrandovském mostě a v okolí vyhrazeny jízdní pruhy.

Doporučované