Článek
Ve své době byla aplikace Bez Andreje značně populární. Stačilo si ji stáhnout do telefonu, při nakupování jejím prostřednictvím naskenovat čárový kód salámu, mléka nebo jakéhokoliv jiného zboží a ve vteřině jste věděli, zda se na výrobě daného produktu podílela některá z firem Andreje Babiše, byť je měl zaparkované ve svěřenském fondu.
Lidé, jimž Babišova politika, případně rovnou jeho angažmá ve veřejném prostoru z jakéhokoliv důvodu vadily, výrobky vyhodnocené jako „S Andrejem“ nekupovali.

Aplikace, která vyhodnocuje speciálně potraviny prodávané v Česku.
Dle reakcí svého okolí soudím, že aktuálně by si mnozí stáhli podobnou aplikaci nazvanou kupříkladu Bez Trumpa.
Bylo by mimořádně hloupé ji pojmenovat Bez USA. I když si přiznejme, že o to ve skutečnosti v aktuální celní válkou vyhrocené situaci jde.
Věřme, že dočasně.
Vinit ovšem celé úžasné Spojené státy, i když jen v názvu mobilní aplikace, je nesmysl. Donalda Trumpa, který teď předvádí svůj egoistický cirkus, si zvolila jen polovina Američanů. USA stále zůstávají vysoce respektuhodnou a obdivuhodnou demokratickou zemí. Setrvalé usilování o nepodřízené přátelství s obyvateli Nového světa musí být i dnes klíčovým českým zájmem, navzdory nynějším politickým výkyvům.
Trumpova cla už přesto spustila některé pozoruhodné občanské aktivity. Citujme například úvod článku agentury Reuters: Dánský turista Kennet Brask byl nadšený ze svého rybářského výletu na Floridu před dvěma lety a letos si ho plánoval zopakovat. Poté, co sledoval výbušné setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, však tuto cestu zrušil. „Když jsem tu schůzku viděl, řekl jsem si, že nikdy nezavítám do Spojených států, dokud tam bude prezidentem Trump,“ řekl Brask.
Podobných příběhů jsou tisíce. Všichni jsme slyšeli o bojkotu amerických výrobků v Kanadě, vůči níž se Donald Trump chová obzvlášť hulvátsky. Jak píše list The New York Times, nezůstává to bez odezvy: „Dříve jsem vybíral podle toho, co bylo nejvýhodnější pro moji peněženku, ale teď chci dát najevo svůj postoj,“ řekl novinám obyvatel Vancouveru Bill Fukazawa. „Pokud existuje kanadská možnost, zvolím kanadskou možnost,“ podotkl. Své nákupní zvyklosti změnilo i mnoho dalších Kanaďanů, kteří si také na sociálních sítích dávají tipy, jak americké výrobky nahradit kanadskými.
Podobná aktivita by v českých podmínkách pochopitelně měla daleko menší dosah.
Vrátíme-li se přesto k úvodní tezi – právě v Kanadě proti Trumpovi bojují nejen striktním označením původu zboží v obchodech, ale i aplikacemi, jako MapleScan nebo Buy Beaver. Podobně jako Bez Andreje umožňují naskenovat kód výrobku, zjistit jeho původ a pak ho případně demonstrativně nekoupit.
Může to znít naivně, ale není. Dějiny nám říkají, že nejúčinnější protest bývá protest vlastní peněženkou.