Článek
Úřady práce v Česku čelí nárůstu útoků na své zaměstnance. V reakci na to posílí ve spolupráci s policií bezpečnostní opatření. Letos Úřad práce ČR (ÚP ČR) na svých pobočkách zatím zaznamenal 689 verbálních i fyzických útoků. Z toho jen za říjen jich bylo 92, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 84 procent.
„Nedorozumění a neschválení dávky jsou typicky dvě nejčastější okolnosti, za kterých dochází k útokům na naše zaměstnance,“ řekl generální ředitel ÚP ČR Daniel Krištof. Dále doplnil, že roste počet nejen slovních napadení, ale i těch fyzických. Výjimkou nejsou výhrůžky smrtí nebo sexuální narážky.
Kvůli této situaci se všechny pobočky úřadu zapojí do systému centralizované ochrany, která zahrnuje instalaci tísňových tlačítek a přímé spojení s operačními středisky policie. Tato spolupráce umožní rychlý zásah v případě ohrožení bezpečnosti zaměstnanců a majetku úřadu.
„Díky tomu, že budou pobočky Úřadu práce připojeny do našeho systému, budeme schopni rychle reagovat na případné narušení objektu,“ doplnil policejní prezident Martin Vondrášek.
Kromě toho se na pobočkách instalují i bezpečnostní skla a připravuje se zavedení vyvolávacího systému na občanské průkazy, což zvýší transparentnost a bezpečnost při příjmu klientů. Novinkou je i psychologická služba pro pracovníky úřadů.
Počet útoků stoupá
Zvýšení počtu útoků na zaměstnance ÚP pozoruje už delší dobu. Loni bylo incidentů za celý rok necelých osm stovek, o rok předtím jich bylo zaznamenáno 621. V roce 2021 došlo k 565 útokům.
Právě před třemi lety došlo na jedné z pražských poboček ÚP k tragickému incidentu, kdy útočník postřelil pracovnici, která poté v nemocnici zemřela. Muž za to byl odsouzen k doživotnímu trestu. Letos v říjnu zase byla v Brně pracovnice tamního úřadu fyzicky napadena klientkou po odmítnutí její žádosti, což vedlo k vážným zraněním a pracovní neschopnosti.
V reakci na tyto události Úřad práce zahájil dlouhodobý program systematického zvyšování bezpečnosti. „Víc než 90 procent zaměstnanců Úřadu práce jsou ženy. Pracují v největší pomáhající organizaci u nás, jsou to zkušené odbornice a je nepřijatelné, aby je kdokoli v práci ohrožoval,“ zdůraznil Krištof. Velkým problémem je i to, že zvláště v menších městech jsou úřednice verbálně napadány i mimo pracoviště.
Podle psycholožky ÚP Kláry Kárníkové mají verbální útoky a výhrůžky – ať už na pracovišti, nebo mimo něj – častokrát vážnější dopad než fyzické útoky. „Dlouhodobá psychická nepohoda se v člověku postupně střádá a může vést i ke zdravotním problémům. My jako psychologové Úřadu práce, kteří mají na starosti péči o zaměstnance, se snažíme být našim kolegům co nejvíce nablízku,“ sdělila Kárníková.
Od letošního května také policie pracovníky úřadů práce postupně školí. Podle policejního prezidenta Martina Vondráška jsou základní znalosti bezpečnostních pravidel mnohdy důležitější než jen technická opatření.
Úřad práce dále plánuje zrušit 83 menších poboček, což vysvětluje racionalizací sítě a možností soustředit bezpečnostní opatření do větších a lépe zabezpečených pracovišť.