Článek
Nákaze ve velkochovu kachen firmy Mavela Dynín ve Frahelži předcházel masivní úhyn ptáků, původně jich bylo na farmě 22 000. V desetikilometrovém pásmu dozoru je jeden další velkochov, který také patří firmě Mavela Dynín. V něm je 110 000 nosnic.
„Nařizuje se obcím (v ochranných pásmech), že musí provést do konce příštího týdne do 9. 12. soupis veškeré drůbeže a veškerých ptáků v obci,“ řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Na základě těchto informací bude veterinární správa provádět další testy.
Podle Kouby se dá předpokládat, že se virus objeví i v dalších chovech v okolí. „Je to chřipkový virus, který je nebezpečný i pro člověka,“ doplnil.
Chovatelům z okolí také doporučil, aby si chovy zabezpečili před stykem s volně žijícími ptáky. Kachny ve Frahelži se totiž nakazily vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N1. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.
„Obec na stránkách vyzvala, aby chovatelé svá zvířata uzavřeli a nepouštěli ven,“ řekl místostarosta Jan Hešík (Sdružení nezávislých kandidátů obce Frahelž) Seznam Zprávám s tím, že další opatření bude vedení obce projednávat.
U chovů, kde to není možné, je podle veterinářů nutné minimalizovat riziko kontaminace vody, krmiva nebo podestýlek trusem volně žijících ptáků. Mezi další ochranná opatření patří také zasíťování výběhů, uvedlo Ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě.
Kolem ohniska ve Frahelži se vymezuje tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich budou například omezeny přesuny drůbeže, provedeny soupisy chovů a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva.
Poslední ohnisko před výskytem nemoci ve Frahelži bylo potvrzeno 14. dubna v Plánicích na Klatovsku.
Prasečí mor na severu Čech
Kvůli výskytu afrického moru prasat u uhynulého divočáka ve Frýdlantském výběžku na Liberecku veterináři vymezí takzvané pásmo infekce o rozloze zhruba 200 kilometrů čtverečních. V této oblasti bude zakázán lov divokých prasat, krmení zvířat nebo omezen pohyb lidí v přírodě.
Cílem opatření je minimalizovat šíření nákazy u divokých prasat a zabránit zavlečení afrického moru do chovu domácích prasat. Novinářům to dnes v Praze řekli zástupci Ministerstva zemědělství a Státní veterinární správy.
Veterináři výskyt afrického moru v Česku již delší dobu očekávali, postupují podle připraveného modelu pro podobné situace i zkušeností z předchozích výskytů, řekl náměstek ministra zemědělství Petr Jílek.
Sele bylo nalezeno nedaleko Jindřichovic pod Smrkem v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. Jedná se o první výskyt afrického moru prasat v Česku téměř po pěti letech. Nákaza není přenosná na člověka ani jiná zvířata.
Petr Šatrán ze Státní veterinární správy řekl, že kvůli výskytu afrického moru bude v příhraničních oblastech na severu republiky zrušena takzvaná zóna intenzivního odlovu divokých prasat. Ve vymezeném pásmu infekce bude zakázán veškerý lov divočáků. Uživatelé honitby musejí vyhledávat uhynulá volně žijící prasata.
Omezí se pohyb lidí, a to na vyznačené cesty a stezky. Bude platit zákaz krmení.
Veterinární opatření zasáhnou také chovatele prasat domácích v oblasti a provozovatele jatek či zvěřinových závodů. Veterináři mimo jiné nařídí soupis chovů domácích prasat nebo porážku prasat určených pro domácí porážku, uvedl Šatrán. Platí také zákaz chovu prasat ve venkovním prostředí, včetně vypouštění do venkovních výběhů.
V oblasti pásma infekce se podle něj nenachází žádný komerční chov prasat a veterinární správa zatím ví o osmi domácích chovech, z nichž největší má necelých třicet kusů prasat. Dodal, že zatím není známá infikovaná oblast a lze předpokládat, že případů nákazy bude přibývat.
Šíření prasečího moru
Vzhledem k šíření afrického moru prasat v Polsku a Německu vydala Státní veterinární správa už 12. listopadu 2020 mimořádná opatření, kterými v Ústeckém a Libereckém kraji vymezila oblast při hranici s oběma státy jako takzvanou oblast s intenzivním odlovem divokých prasat.
Před rokem oblast rozšířila na více než pětinásobek rozlohy na 7200 kilometrů čtverečních. Táhne se podél hranice s Německem a Polskem od Šluknovského přes Frýdlantský výběžek, Harrachov a Královéhradecký kraj až do Moravskoslezského kraje po hranici se Slovenskem.
V oblasti s intenzivním odlovem se vyplácí 2000 korun za zastřelené divoké prase a 3000 korun za nález uhynulého prasete. Zvířata se vyšetřují na prasečí mor.
Ministerstvo zemědělství dnes uvedlo, že tuzemský systém veterinárního dohledu je na vysoké úrovni. „Není důvod se obávat konzumace vepřového a drůbežího masa, vajec ani výrobků z nich,“ zdůraznil úřad.
Do rozpočtu Státní veterinární správy ministerstvo přidalo 30 milionů korun, aby mohli veterináři účinně bojovat proti šíření ptačí chřipky a afrického moru prasat.
AKTUALIZACE: Vybíjení zvířat kvůli ptačí chřipce v úvodu textu.