Článek
V souvislosti s válkou na Ukrajině a protiruskými sankcemi začaly úřady v Česku dělat inventuru ruského majetku. Velmi často jde o firmy, včetně velkých průmyslových podniků, stejně tak třeba domy a byty.
Seznam Zprávy se rozhodly zmapovat jednu specifickou oblast ruských nemovitostních investic. Jde o zámky a další historické objekty. Na soupisce je celkem 22 památkově cenných budov, přičemž nemusí jít o konečné číslo. Některé objekty vlastní Rusové stále, jiné mezitím (po rozsáhlé rekonstrukci) znovu mají české majitele.
Realitní experti ale soudí, že některé převody mohly být i čistě účelové, aby ruští vlastníci zůstali pro veřejnost skryti.
V seznamu vynikají dva velcí vlastníci. Sergej Majzus, ruský byznysmen pocházející z Kaliningradské oblasti, v Česku koupil hned tři zámky (Chotoviny, Nemyšl, Horní Maršov). Poslední, který v roce 2018 rukou žhářů vyhořel, už má v katastru uvedeného jiného majitele.
Dokonce čtyři zámky (Radovesnice, Polní Voděrady, Starý Hrozňatov, Býchory) koupila firma ElitProfit ruského podnikatele Alexandra Sbojeva. Dnes jsou už všechny zapsány na jiné vlastníky.
V přehledu historických budov je uvedeno i několik západočeských lázeňských hotelů. I ty se staly předmětem významných ruských investic, přičemž vlastnické nitky u některých vedou až k Rusům ze sankčních seznamů.
Klášter v Loděnici. Desítky milionů od ruského investora
Zámek se v posledních letech proměnil v ženský klášter – Pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily. Tato instituce je také uvedena jako majitel v katastru nemovitostí. Současnou podobu ale stavba získala díky ruskému investorovi Andreji Kruglikovovi. Objekt koupil v roce 2008 a investoval do něj desítky milionů korun.
Zámek Favorit. Patří rodině oligarchy
Dlouhá léta nevyužívaný lovecký zámeček Favorit na Sokolovsku, uprostřed lesů, v blízkosti německých hranic. Už řadu let je v majetku rodiny Bažajevových, bohatých ruských oligarchů čečenského původu, kteří mají byznys i v Česku (například v těsné blízkosti pražského ruzyňského letiště plánovali postavit velký kancelářský komplex). Na zámek Favorit čerpaly i dotace z českého Ministerstva kultury. Média také před lety popsala historku, jak Favorit navštěvoval pozdější Moskvou podporovaný prezident Afghánistánu Babrak Karmal, když požádal v Československu o azyl a na blízké lovecké chatě ho střežila StB.
Zámek Nové Zámky. Majitelem podnikatel Zacharov
Zámek „Nové Zámky“ u Dolní Olešnice na Trutnovsku vlastní přes firmu Great Parkland podnikatel ruského původu Alexej Zacharov. Týdeník Respekt v roce 2015 popsal kauzu, jak měl Zacharov vážné spory se svým sousedem zahradníkem.
Klášter v Rabštejně nad Střelou. Vlastní ho česko-ruská firma
Barokní klášter v Rabštejně nad Střelou (u Manětína v okrese Plzeň-sever) byl postaven ve druhé polovině 17. století v areálu rabštejnského hradu. Objekt patřil loterijní společnosti Sazka. Od ní jej před lety koupila společnost Krása a zdraví. Jejím polovičním spolumajitelem je Stanislav Wagner z ruského města Marx v Saratovské oblasti. Druhou půlku drží spolek Zámek Bezno.
Zámek Chrančovice. Majiteli jsou manželé z Ufy
Chátrající zámek ve vesnici Chrančovice v okrese Plzeň-sever. Původní barokní zámek byl z let 1794 až 1795, v roce 1909 byl zbořen a na jeho místě postaven nový. Patří firmě SRT Group, jejímiž majiteli jsou Artem a Elena Sviridovi z ruské Ufy.
Chotoviny u Tábora. Jeden ze zámků podnikatele Majzuse
Novorenesanční zámek s francouzským parkem v Chotovinách poblíž Tábora je jedním ze zámků ruského podnikatele Sergeje Majzuse. Jde o muže původem z Kaliningradské oblasti, který vydělal peníze na internetovém obchodování s cizími měnami.
Zámek Nemyšl. Majitel Majzus zde plánoval lihovar
Zámek Nemyšl v okrese Tábor. I ten patří podnikateli ruského původu Sergeji Majzusovi. V roce 2020 v rozhovoru pro Investigaci.cz plánoval, že zde v rámci rekonstrukce celého areálu vybuduje i rybářský klub s ubytováním a lihovar.
Zámek ve Škvorci. Patří ruským šlechticům
Zámek ve Škvorci, městysu nedaleko Prahy, je v majetku ruského šlechtice z rodu Nostic Dmitrije Jeremejeva a jeho manželky Moniky, která pochází z šlechtické rodiny z Florencie a severoitalského panství Campoli. Dnes nese název Savoia. Konají se zde i svatby a firemní akce.
Zámek Otín. Má majitelku z Vladivostoku
Zámek Otín severovýchodně od Klatov. Založen byl ve druhé polovině šestnáctého století jako renesanční tvrz. Od roku 2018 jej vlastní podnikatelka v cestovním ruchu původem z Vladivostoku Daria Krstev, která usiluje o jeho kompletní obnovu. Na rekonstrukci čeká hlavě gloriet v nároží ohradní zdi zámeckého parku.
Zámek Býchory. Kdysi patřil Kubelíkovi
Neogotický zámek Býchory na Kolínsku pochází ze 60. let 19. století. Stavebníkem byl známý zemědělský reformátor František Horský a počátkem 20. století byl majitelem houslista Jan Kubelík. V roce 2007 objekt koupila společnost ElitProfit ruského podnikatele Alexandra Sbojeva za účelem jeho generální rekonstrukce. Stavební práce ale nepostupovaly příliš rychle. V roce 2015 byl zámek nabídnut k prodeji, v roce 2017 ho zakoupil nový majitel. Nyní objekt vlastní firma Rental Property Praha, kterou vlastní Sergej Vishtal a Olga Vištalová z Jevan.
Zámek Stružná. V rukách Bělorusů
Zámek Stružná stojí ve stejnojmenné obci na Karlovarsku. Pochází z konce 16. století, ale dochovaná novorenesanční přestavba je z 19. století. Současným majitelem je přes firmu Stružná muž s bydlištěm v Minsku Timofej Dvoskin. Dle neoficiálních informací jde o Bělorusa ruské národnosti. Objekt společně s dalšími Bělorusy má v majetku už od 90. let. Chátrající zámek je prázdný, už delší dobu nabízen k prodeji.
Zámek Libá. Učaroval rodině ruského ekonoma
Barokní zámek v obci Libá poblíž Františkových Lázní vznikl v 18. století přestavbou původního raně gotického hradu. Zchátralý objekt koupil v roce 2006 ruský ekonom, profesor Vladimir Griněv (společně s manželkou). „Když uviděl zříceninu Libé, mimořádně ho zaujala a umínil si, že ji získá,“ vzpomínal v roce 2016 v Nedělním Blesku Griněvův dlouholetý spolupracovník Jan Holoubek. Rodina objekt kompletně zrekonstruovala a vlastní jej dodnes.
Hotel Savoy. Majitelem oligarcha Jevtušenkov
Specifickým místem ruských investic do historických objektů jsou Karlovy Vary. Bohatí podnikatelé investovali nikoliv do zámků, ale do tradičních místních hotelů a lázeňských domů. Jedna z takových investic se týká hotelového komplexu secesních vil Savoy Westend. Přes firmu Lunisoft a ruskou cestovní kancelář Intourist jej dlouhá léta ovládá prokremelský oligarcha Vladimir Jevtušenkov. Na propojení s mužem ze sankčního seznamu v minulých dnech upozornil iRozhlas.cz.
Hotel Bristol. Areál bývalého kameramana Mosfilmu
Karlovarský hotelový komplex Bristol vlastní firma Bristol Group. Už na konci devadesátých let ji v Česku založil bývalý kameraman Mosfilmu Boris Kočerov se svou rodinou.
Lázeňský dům Quisisana. Vlastník krytý na Kypru
Naproti Grandhotelu Pupp, v ulici Mariánskolázeňská, je secesní lázeňský dům Quisisana z roku 1888. Kdo je dnes konečným vlastníkem, není v evidenci skutečných majitelů uvedeno, nitky vedou na Kypr k tamní firmě Archicert. Až do roku 2011 byla v rejstříku uvedena moskevská stavební a investiční korporace Inteko. Její majitelkou je Jelena Baturinová, dlouhá léta nejbohatší žena v Rusku a manželka dnes již zemřelého bývalého moskevského starosty Jurije Lužkova. Ta podle některých zdrojů lázeňský dům ovládá dodnes, i přes kyperský subjekt.
Hotel Schlosspark. V pozadí ruští oligarchové
Dalším karlovarským hotelem, za kterým jsou bohatí Rusové, je Schlosspark. Vznikl přestavbou dvou původních domů v samém centru města. Mnoho let je majitelem švýcarská firma SM Trade, nicméně v jejím pozadí jsou dle řady indicií ruští oligarchové Iskander Machmudov a Sergej Kozicyn z těžebně-metalurgického holdingu UGMK.
Hotel Westlend. Další kyperská stopa
Hotel Westend v Mariánských Lázních sídlí v historickém domě z počátku 19. století, kousek od místních kolonád a Zpívající fontány. Patří firmě Ogrea, kterou ovládá kyperský Furdberg Holding. Jak v minulých dnech upozornily Hospodářské noviny, za touto firmou stojí sankciovaný Rus Alexander Pumpjanskij. Ve firmě Ogrea je veden jako jednatel.
Zámek Horní Maršov. Po Rusovi ho vlastní česká firma
Také zámek Horní Maršov na Trutnovsku dříve vlastnil už opakovaně zmíněný ruský podnikatel Sergej Majzus. V roce 2018 zámek vyhořel (z té doby je snímek). Dnes by měl dle dostupných informací patřit rodině podnikatele Vladimíra Racka (přes společnost Zámek Horní Maršov), ale v evidenci skutečných majitelů žádný konečný vlastník uveden není.
Zámek Starý Hrozňatov. Opraven podnikatelem z Moskvy
Starý Hrozňatov je hrad přestavěný na zámek v obci Hrozňatov nedaleko Chebu. Dříve zchátralý objekt začala v roce 2007 rekonstruovat už z přehledu známá firma ElitProfit, která patří podnikateli Alexandru Sbojevovi, původem z Moskvy. Dnes je objekt zapsán ve vlastnictví firmy King Estates, jejímiž majiteli jsou Andrew Pay-Shin King z USA a Václav Šipla z Plzně (v rejstříku psán také jako Václav Andrew Sipla). Jde o česko-amerického kamenosochaře a restaurátora.
Zámek Polní Voděrady. Nový majitel obchoduje s textilem
Zámek Polní Voděrady je kulturní památka ve stejnojmenné obci na Kolínsku. I tento objekt byl dříve v majetku firmy ElitProfit ruského podnikatele Alexandra Sbojeva zaměřené na nákup a rekonstrukce historických objektů. V roce 2015 prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes patří společnosti Bellarty Czech Republic, jejímž majitelem je Bohuslav Borek s bydlištěm v Německu. Firma má ve Voděradech své sídlo a obchoduje s bytovým textilem.
Zámek Radovesnice. Po Rusech přišla slovenská firma
Barokní zámek Radovesnice na Kolínsku je z roku 1651, byl postaven na místě původní tvrze. V roce 2007 zchátralý objekt také koupila firma ElitProfit ruského podnikatele Alexandra Sbojeva a zahájila generální rekonstrukci. Dnes zámek patří bratislavské firmě HC Capital, v jejímž čele je jako šéf představenstva Milan Drienik.
Starosedlský hrádek. Změnu přinesla exekuce
Starosedlský hrádek je zámek ve stejnojmenné obci v okrese Příbram. Na jeho místě stávala středověká tvrz. Objekt mnoho let vlastnila firma Rakurs v majetku rodiny podnikatele Borise Abramoviče Gillera. Ta jej v roce 1999 komplexně zrekonstruovala a poté zde provozovala hotel a ozdravné rekondiční centrum. V minulých letech objekt prošel exekučním řízením. Dnes je majitelem Zdeněk Havrlant.
S přispěním Ondřeje Koutníka.