Článek
V sobotu 30. prosince zemřel celosvětově uznávaný český astronom Luboš Kohoutek. Informovala o tom dnes Česká astronomická společnost. „Je to velká ztráta jednoho z nejpracovitějších a nejpečlivějších českých astronomů 20. století, který strávil rekordních 290 směn u dalekohledu Evropské jižní observatoře na La Silla,“ uvedla společnost na svých stránkách.
Luboš Kohoutek se narodil 29. ledna 1935 a už od středoškolských let se zajímal o astronomii. Byl jedním z nejmladších členů tehdejší Československé astronomické společnosti a vášeň pro obor mu zůstala po celý život.
Kohoutek se většinou zabýval pátráním po mlhovinách, jeho nejznámější úspěch ale souvisel s objevením komety, která po astronomovi nese jméno „Kohoutek 1973 E1“. Vedle ní se astronomovi podařilo objevit i 75 planetek a další čtyři komety.
Planetkám dával ryze česká jména, například Hus, Masaryk nebo Neruda. Naproti tomu planetka číslo 1850, objevená za druhé světové války v Heidelbergu, dostala na návrh německého kolegy Karla Reinmutha název Kohoutek. Slavná kometa tedy není jediným vesmírným tělesem, které nese astronomovo jméno.
V době normalizace byl Kohoutek prostředníkem mezi svobodným světem a českými astronomy, po listopadové revoluci ho v roce 1995 zvolil sjezd České astronomické společnosti čestným členem. V roce 2010 mu pak Česká astronomická společnost udělila své nejvyšší ocenění Nušlovu cenu. Kohoutek byl také dlouholetým členem Mezinárodní astronomické unie. Za svou práci dostal řadu ocenění, včetně ceny Česká hlava za mimořádný vědecký výkon českého občana v zahraničí, kterou získal v roce 2004.