Hlavní obsah

Zemřel architekt Otakar Binar, autor interiéru hotelu Ještěd

Foto: Profimedia.cz

Architekt Otakar Binar s modelem svého nejznámějšího díla, červenec 2023.

Kromě Ještědu se Binar podílel také například na projektu kina Máj v Doksech či Domu kultury v Teplicích.

Článek

Ve věku 92 let zemřel architekt Otakar Binar, který byl mimo jiné autorem interiéru hotelu Ještěd. S architektem Karlem Hubáčkem se stal zakládajícím členem světoznámého architektonického studia SIAL. O jeho úmrtí informoval v úterý liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) na svém facebookovém profilu.

Podle webu Paměti národa se už jako dítě rozhodl, že bude architektem. V letech 1952 až 1958 nakonec architekturu vystudoval na UMPRUM v Praze.

„Hubáček byl mým celoživotním a jediným šéfem. Celý produktivní věk jsem strávil u Hubáčka,“ řekl Binar Paměti národa. Spolu v 60. letech založili SIAL, což je zkratka pro Sdružení inženýrů a architektů v Liberci. SIAL v době normalizace dokázal reagovat na moderní evropské trendy a vzešlo z něj několik osobností české architektury.

Kromě Ještědu se Binar s Hubáčkem podílel také například na projektu kina Máj v Doksech či Domu kultury v Teplicích. Ještěd je ale jeho nejznámějším dílem. „Za podíl na realizaci horského hotelu Ještěd obdržel Otakar Binar v roce 2008 Poctu hejtmana. Čest jeho památce,“ dodal Půta.

Hotel a vysílač na Ještědu je jedním z nejoriginálnějších architektonických děl v Česku. Unikátní stavba, za kterou dostal Karel Hubáček prestižní mezinárodní Perretovu cenu, je od roku 2006 národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století.

„Ještěd byl na tehdejší dobu výjimkou v tom, že se vypracoval komplexní návrh včetně interiérů. To se týkalo dříve tak ambasád, třeba hotely se zařizovaly dodatečně standardním nábytkem,“ uvedl v roce 2013 Binar.

Výjimečnosti stavby napomáhalo to, že se na vybavení interiérů podíleli vedle něj i další význační výtvarníci té doby, například skláři Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Nádobí a některé textilní doplňky byly zhotoveny podle návrhů Karla Wünsche, autorem mříže umístěné v hotelové chodbě je Jaroslav Klápště a tapiserii umístěnou na zdi salónku vytvořil Vladimír Křečan.

Nestandardní je i nábytek navržený Binarem, třeba v salonku použil kontrastní kombinaci černého stolu s imitací ebenu a bílých křesel z kůže. Částečně ho inspirovala výjimečnost stavby. „Byly tady materiály, které nebyly na tehdejší dobu úplně běžné. Tradiční nebyla ani stavební technologie – cihla a dřevo. Takže dřevo by tady bylo, aspoň se mi to tak jevilo, cizím prvkem. Tak pokud jsem ho použil, bylo černé, aby ztratilo charakter dřeva,“ vylíčil. Podle mnohých je Binarem navržený nábytek nadčasový.

Doporučované