Článek
Pět hodin rozhodovali soudci městského soudu o vazbách v kauze privatizace brněnských bytů a pískovny. Ve vazbě nakonec skončilo všech sedm obviněných lidí, sdělila po skončení vazebních zasedání dozorující státní zástupkyně Petra Lastovecká.
„Soud vyhověl všem mým návrhům a vzal všech sedm obviněných do vazby z důvodů, které jsem navrhovala. Všech sedm fyzických osob je v současné době převáženo do vazební věznice v Brně,“ uvedla Lastovecká.
Doplnila, že obvinění si podávali na místě stížnosti proti rozhodnutí, případně si ponechali lhůty. Jména obviněných neuvedla.
Je mezi nimi podnikatel Michal Horký, který má být pojítkem obou větví kauzy a dvou organizovaných skupin. Účast klienta u zasedání nepřímo potvrdil advokát, který po poledni také přišel do policejní budovy v Příční ulici, kde jsou cely předběžného zadržení. „Zastupuji pana Horkého,“ sdělil bez dalších detailů Filip Králík ze Společné advokátní kanceláře.
Podle informací Seznam Zpráv se obvinění týká především lidí ve větvi případu okolo městské pískovny.
O návrzích na vazbu začal soud rozhodovat po poledni, končil pozdě odpoledne. Za klienty postupně přicházeli jejich obhájci, ale ke kauze se téměř nevyjadřovali.
Jména lidí, jichž se stíhání a potenciální vazba týkají, zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.
Při vazebním zasedání příslušný soudce rozhoduje, zda jsou důvody pro vazbu obviněných.
Jak měl podvod s byty fungovat
Protimafiánská centrála v úterý zadržela celkem deset lidí. Kauza se týká privatizace městských domů, činnosti městské firmy a dotačních podvodů. Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prohledávali mimo jiné kanceláře dosavadního náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL). Adept na ministra životního prostředí není mezi obviněnými, přesto policie prověřuje, zda mohl nějak ovlivnit privatizace některých městských domů směrem k organizované skupině.
Hladík bude dnes se spolustraníky řešit, zda se má vzhledem ke kauze stát ministrem.
V policejním dokumentu k domovní prohlídce, s nímž se Seznam Zprávy seznámily, vyšetřovatelé uvádějí, že součástí organizované skupiny podle nich byli provozovatel taxislužby Michal Horký, jeho manželka – podnikatelka v realitách – Markéta Horká, realitní makléřka Alena Hofirková, advokát Ĺubomír Vdovec nebo podnikatel Radovan Novotný.
Detektivové tvrdí, že členové skupiny podle nich – společně s dalšími – předem ovlivňovali privatizace bytů nebo celých bytových domů brněnského magistrátu či některých brněnských městských částí.
Jak Seznam Zprávy ve středu popsaly, skupina podle kriminalistů do domů k určených k privatizaci stěhovala „bílé koně“, kteří s odkupem za mnohem nižší ceny souhlasili. Po koupi domu příslušná bytová družstva ovládla.
„Všichni společně jednají s cílem získat pro sebe nebo za úplatu v řádech statisíců až milionů korun pro jiné osoby nezákonně prospěch v podobě nabytí vlastnictví k bytovým jednotkám, celým bytovým domům, nebytovým prostorům, pozemkům,“ uvádí policie v dokumentu.
Podle vyšetřovatelů si měla skupina úplatky rozdělovat podle hierarchie. Celou skupinu – jak tvrdí dále vyšetřovatelé – měl řídit podnikatel Horký.