Článek
Podnik spadající pod Penam z koncernu Agrofert neuspěl se stížností proti zajištění nemovitostí kvůli dotaci na inovační linku na toustový chléb. Vrchní soud v Praze ji zamítl jako nedůvodnou, uvedly v sobotu iROZHLAS.cz a Radiožurnál. Policejní plomba uvalená na majetek Pekárny Zelená louka v Herinku u Prahy tak dál platí. Kriminalisté továrnu a přilehlé budovy za 98 milionů korun obstavili loni koncem října. Pekárnu podezírají z dotačního podvodu, stejně tak dva bývalé manažery.
Kauza se týká dotace 100 milionů korun z evropských peněz, kterou České republice odmítl Brusel proplatit. V popisu projektu Pekárna Zelená louka uvedla, že půjde o linku „s výraznými inovačními prvky“, díky níž měla vyrábět zdravější a chutnější chleba bez konzervantů. Kontroloři ale během evropského auditu zjistili, že pekárna ve skutečnosti použila už existující technologii.
Policie loni na konci října zajistila pět nemovitostí Pekárny Zelená louka v obci Herink u Prahy v hodnotě 98,5 milionu korun. Uvedla to tehdy Česká televize (ČT). Pekárna vyrábějící produkty značky Penam měla poté 20 dní na to, aby se proti rozhodnutí o zajištění nemovitostí ohradila.
„Zajištění nemovitostí v rámci trestního řízení jako náhradní hodnoty za výnos trestné činnosti trvá, neboť Vrchní soud v Praze zamítl stížnost obviněné právnické osoby proti rozhodnutí o zajištění jako nedůvodnou,“ sdělil nyní serveru iROZHLAS.cz státní zástupce Adam Bašný z Úřadu evropského veřejného žalobce, který kauzu dozoruje.
Holding Agrofert jakékoli pochybení v souvislosti s inovační linkou na toustový chléb dlouhodobě odmítá. „Respektujeme rozhodnutí Vrchního soudu, i když jsme stále přesvědčeni, že jsme jednali v souladu se zákonem,“ reagoval jeho mluvčí Pavel Heřmanský.
Vedle dotačního podvodu stíhá policie firmu a dva lidi také za poškození finančních zájmů Evropské unie. Podle zjištění webu Neovlivní.cz čelí v kauze stíhání vedle Penamu někdejší provozní ředitel Penamu Michal Miksche a bývalý šéf představenstva Pekárny Zelená louka Václav Šrámek. Obviněným hrozí pět až deset let vězení, policie je vyšetřuje na svobodě.