Článek
Ze seznamu Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě jsme vybrali nejzajímavější úkazy na nadcházející měsíce příštího roku, které budou za vhodného počasí pozorovatelné z území Česka i Slovenska.
Leden
Téměř pravidelně každý kalendářní rok začíná z astronomického hlediska jedním z nejbohatších meteorických rojů – Kvadrantidami. Ty jsou aktivní přibližně prvních deset lednových dní a jedná se o jeden ze tří nejsilnějších meteorických rojů celého roku. Bude vrcholit hned zkraje roku, a to v noci z 3. na 4. ledna.
Ještě týž den v sobotu 4. ledna nastane na večerní obloze i další poměrně vzácný úkaz - Měsíc v zákrytu planety Saturn. Saturn v průběhu minuty a půl postupně zmizí za neosvětlenou částí Měsíce, zhruba za hodinu vystoupí zpoza jeho osvětlené části. Protože je Saturn výrazným objektem, můžete úkaz sledovat i pouhým okem, výhodu ale budou mít ti s dalekohledem. V něm totiž budou vidět i Saturnovy prstence, které očima nevidíme.
Únor
I v únoru se k sobě dvě tělesa přiblíží, tentokrát Měsíc a Mars. Setkání Marsu a Měsíce bude 9. února skutečnou lahůdkou, protože obě tělesa budou s nadcházejícím úplňkem velmi jasná. Tuto konjunkci za příznivých podmínek dokonce můžete bez větších detailů zachytit i fotoaparátem lepšího chytrého telefonu.
Březen
Po roce a půl se nad Českem odehraje také zatmění Slunce, a to v sobotu 29. března. Bude jen částečné, ale budou jej podle odborníků provázet velmi příznivé pozorovací podmínky. Dojde k němu okolo poledne a při největším zákrytu bude Měsíc zakrývat až 22 procent slunečního kotouče. Pozorovat jej můžete pouhým okem, ale vždy přes bezpečný filtr či brýle.
Duben
Každoročně v druhé polovině dubna vrcholí další meteorický roj, tentokrát s názvem Lyrid. Ačkoli nemá příliš vysokou aktivitu a pozorovat můžete zhruba 18 meteorů za hodinu, pozorovací podmínky budou podle fyziků v příštím roce ideální. Roj totiž nebude rušit svým svitem Měsíc. Odborníci doporučují vybrat místo vzdálené alespoň 50 km od města, můžete proto pozorování spojit třeba s výletem do hor. Aktivní bude dvě noci, z 21. na 22. dubna a tu následující, ideálním časem jsou brzké ranní hodiny.
Květen
Nezvyklá květnová podívaná nám přinese opět planetu Mars, tentokrát „v jesličkách“. Bude se totiž promítat před otevřenou hvězdokupou M44, která je lidově zvaná „Jesličky“ nebo „Včelí úl“. Udělejte si čas některý večer od 3. do 6. května a vyjeďte mimo město obdivovat zaplněnou noční oblohu. Nezapomeňte s sebou menší dalekohled, který vám zajistí ještě lepší zážitek.
Červen
Nejen v průběhu června, ale i července se naskytne příležitost vidět takzvaná noční svítící oblaka. Jde o krystalky zmrzlé vody viditelné za soumraku či rozbřesku. Slunce navíc příští rok dosáhne maxima své aktivity, což noční svítící oblaka podpoří - vysoká sluneční aktivita znamená zároveň i zvýšený výskyt polárních září, nejčastěji na jaře a na podzim.
Červenec
Letní podívanou zajistí pozoruhodná série nebeských uskupení, o kterou se postará Venuše, Uran a Měsíc. „Podkladovou scénu“ jim pak vytvoří hvězdokupy Plejády a Hyády. Na oblohu vzhlédněte v neděli 20. a v pondělí 21. července, a to opět v časných ranních hodinách.
Srpen
K velmi vzácnému úkazu se schýlí také v ranních hodinách v úterý 12. srpna, kdy se k sobě přiblíží Venuše a Jupiter, dvě nejjasnější planety Sluneční soustavy. Slabší Jupiter bude v tomto postavení severně od výrazně jasnější Venuše, nepřehlédnutelné by měly být obě planety podle odborníků pouhým okem, a to dokonce i z měst. Srpen navíc tradičně nabízí romantické pohledy na padající Perseidy.
Září
Zdaleka největší astronomickou událostí roku 2025 je úplné zatmění Měsíce, ke kterému dojde večer 7. září. Bude to první od roku 2019, další očekáváme až koncem roku 2028. Ačkoli zatmění bude úplné, Měsíc stále uvidíme, a to zbarvený do oranžova až červena. Toto zbarvení je způsobené lámáním světla v zemské atmosféře - nejméně se láme červené, ostatní barvy spektra se rozptýlí.
Říjen
V úterý 21. října ráno budou ideální podmínky pro vyhlížení prachu z Halleyovy komety, přesněji meteorického roje Orionid, kterého je prach zdrojem. Proudem těchto částic, které za sebou slavná kometa zanechá, Země prochází sice hned dvakrát do roka, i přesto jde ale o mimořádnou podívanou. A to zejména při Měsíci v novu - příští říjen tak bude nejlepší čas hledat na obloze „hvězdný prach“.
Listopad
Téměř každý rok nastává takzvaný „velký úplněk“, rok 2025 nebude výjimkou. Moment největšího přiblížení připadá na 5. listopadu. Podle FÚ v Opavě bude měsíční svit tuto noc tak jasný, že si u něj přečtete i noviny.
Prosinec
Dalším a zároveň posledním pravidelným meteorickým rojem bude v roce 2025 roj Geminid. Svého maxima dosáhne v noci ze 13. na 14. prosince mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. Připravte se na celé hejno padajících hvězd, frekvence totiž může být až 80 meteorů za hodinu.