Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jiří Hynek v České televizi skončil na konci října po 23 letech, věnoval se hlavně investigativě. Podle vyjádření na sociální síti X se tak rozhodl sám.
„Mám za sebou tisíce reportáží od témat justiční mafie až po mapování ruského vlivu v Česku. Mám za sebou také mnoho bezesných nocí kvůli nejrůznějším výhrůžkám a pokusům o diskreditaci. Práce mě bavila, ale rozhodl jsem se, že už je čas odejít. Nikdo mě nevyhodil, rozhodl jsem se sám k poslednímu říjnu skončit,“ napsal Hynek.
Před 23 lety jsem poprvé vstoupil do budovy České televize. Mám za sebou tisíce reportáží od témat justiční mafie až po mapování ruského vlivu v Česku. Mám za sebou také mnoho bezesných nocí kvůli nejrůznějším výhrůžkám a pokusům o diskreditaci. Práce mě bavila, ale rozhodl jsem… pic.twitter.com/u2QNhJ4na6
— Jiri Hynek (@JiriHynek) November 1, 2024
Jméno dlouholetého investigativního novináře České televize letos na jaře figurovalo v uniklých policejních spisech v souvislosti s kauzou v Institutu pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM). Případ vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která je zřízena pro stíhání policistů a dalších členů uniformovaných složek.
Redakce Seznam Zpráv tento týden informovala o tom, že vyšetřovatelé z GIBS v případu navrhli obžalovat bývalé vedení IKEM z vydírání lékařů.
Vztah Hynka ke kauze IKEM posuzoval etický panel České televize. Členové panelu konstatovali, že jim nepřísluší se k věci vyjadřovat, protože se v záležitosti vede trestní řízení, sdělil v pořadu Ptám se já generální ředitel České televize Jan Souček. Přístup etického panelu k žádosti o vyjádření k uniklým spisům se mu nelíbil.
Všech pět členů panelu poté rezignovalo. Server Novinky.cz uvedl, že důvodem byly údajné spory se Součkem, které se mimo jiné týkaly právě Hynka.
„Oni konstatovali, že v té záležitosti je vedeno trestní řízení, a že tím pádem jim nepřísluší se v té věci vyjadřovat. To ale není pravda. Jiří Hynek, pokud mám správné informace, nebyl obviněn. Takže jsem opět tedy napsal panelu, že jsem na rozpacích, že tomu jejich postupu nerozumím. Požádal jsem je, aby znovu řekli, jaké podklady k tomu svému rozhodnutí chtějí, a aby tak učinili do sedmi dnů, protože ta situace pro Českou televizi není komfortní. Řekněme, že to docela ohrožuje dobré jméno ČT, pokud se k tomu nejsme schopni veřejně nějak postavit. A reakcí etického panelu byla rezignace,“ řekl Seznam Zprávám generální ředitel ČT Jan Souček.
V červnu Rada ČT odsouhlasila návrh Součka na jmenování pětice nových členů Etického panelu ČT.
Etický panel v červenci rozhodl, že novinář Hynek kodex veřejnoprávního média porušil. Udržoval nadstandardní kontakty s jedním z klíčových aktérů případu – bývalým náměstkem Jiřím Malým – a využíval jeho lékařských služeb pro své rodinné příslušníky, aniž by tyto skutečnosti nahlásil svým nadřízeným.
Jiří Hynek už od února na několik měsíců zmizel z televizních obrazovek. Tehdy uvedl, že je to ze zdravotních a rodinných důvodů. „Práce byla zejména v posledních dvou letech tak stresová a zdravotních důvodů jsem se nedokázal zbavit, že jsem z toho kruhu musel vystoupit.“
Hynek je už několikátou tváří, která Českou televizi v poslední době opustila. Na konci prázdnin odešla například moderátorka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová poté, co vedení její pořad od podzimu zrušilo. V polovině října oznámil přechod do Seznam Zpráv moderátor a bývalý zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš. Ke konci září odešla z redakce sportu moderátorka Barbora Černošková.