Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ústavní soud v podstatné části vyhověl návrhu hnutí ANO a zrušil takzvaný lex Babiš II. Novela zpřísnila pravidla pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem. Politici a další veřejní funkcionáři například už dále nemohli být zároveň skutečnými majiteli televizí, rádií nebo novin.
Právní úprava ale podle nálezu ÚS vznikla jako neústavní přílepek. Tedy jako pozměňovací návrh, který je přičleněný k obsahově nesouvisejícímu materiálu. Soud se proto obsahem zákona nezabýval. Úterní nález bude mít za následek „obživnutí“ původní právní úpravy v zákoně o střetu zájmů.
Vláda si stěžuje, opozice si stěžuje
„Projednávaný návrh včetně dokazování ukazuje na dlouhodobě neutěšenou praxi v Poslanecké sněmovně co do dodržování pravidel jednacího řádu. Považovali jsme to za alarmující, všichni aktéři legislativního procesu si stěžují. Vláda si stěžuje, že nemůže vládnout. Opozice si stěžuje, že nemůže plnit kontrolní funkci,“ řekl na tiskové konferenci Josef Baxa, předseda Ústavního soudu.
Baxa také apeloval, aby všichni pravidla dodržovali, jinak hrozí ztráta důvěry veřejnosti v legislativní proces. Rozhodnutí Ústavního soudu nebylo jednomyslné, šest soudců z 15 bylo proti a před rozhodnutím proběhlo celkem osm jednání. Soud tak rozhodl nejtěsnější možnou většinou.
„Dnešní rozhodnutí by mělo být poučením a návodem pro jakoukoliv příští vládnoucí většinu i opoziční menšinu. Je důležité pro důvěru v právní stát,“ sdělil předseda.
Sněmovna se zabývala návrhem zákona, který měnil organizační strukturu a řízení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, v minulém roce. Pozměňovací návrh poslance Jakuba Michálka (Piráti) do novely pár minut před koncem druhého čtení ve Sněmovně včlenil zpřísnění zákazu vlastnictví médií a přijímání dotací a investičních pobídek, včetně mechanismu kontroly a sankcí.
ÚS ponechal v platnosti většinu změn, které se týkaly organizační struktury úřadu. Zrušil však to, co se do novely dostalo kvůli Michálkovu pozměňovacímu návrhu.
Nechci dopadnout jako v Maďarsku, říká Michálek
Podle Michálka není rozhodnutí soudu dobrou zprávou pro českou demokracii. Bude proto požadovat, aby Parlament zákon projednal znovu.
„Za prvé to není žádný lex Babiš, to vymysleli lidé z Mafry (mediální skupina, kterou do letošního února vlastnil Andrej Babiš, pozn. red.) a všechny naočkovali,“ napsal Michálek Seznam Zprávám a dodal, že jde o zpřísnění zákona o střetu zájmů.
„Vyhrály obstrukce nad vůlí většiny. Většina Čechů souhlasí, že politici nemají vlastnit média a brát miliardy dotací do svých firem. Nechci, abychom dopadli jako v Maďarsku,“ uvedl dále Michálek.
Ústavní soudu dnes opět umožnil Babišovi a podobným oligarchům v politice vlastnit média. NENÍ to dobrá zpráva pro českou demokracii. Vyhrály obstrukce nad vůlí většiny. Většina Čechů souhlasí, že politici nemají vlastnit média a brát miliardy dotací do svých firem. Nechci…
— Jakub Michálek (@JakubMichalek19) December 10, 2024
Podle Radka Vondráčka, místopředsedy hnutí ANO, je rozhodnutí naopak racionální a logické. „Zákonnost by neměla být ohýbána v zájmu účelového politického boje. Pro českou politiku je to tedy dobrá zpráva, doufejme, že přispěje k její kultivaci,“ řekl Vondráček Seznam Zprávám.
AKTUALIZACE: Doplnili jsme vyjádření předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy a poslanců Jakuba Michálka a Radka Vondráčka.