Hlavní obsah

Vojenští veterináři pomáhají s kontrolami, zpřísní se dezinfekce

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

aktualizováno •

Ministerstva zpřísňují dezinfekční opatření na hranicích kvůli riziku slintavky a kulhavky. Pomáhají vojenští veterináři. Policie zkontrolovala 60 000 vozidel, některým vjezd do Česka zakázala.

Článek

Ministerstva a úřady chtějí na hranicích dezinfikovat více vozidel nad 3,5 tuny kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky do ČR. V současnosti se nemoc v Česku nevyskytla, všechny doteď provedené preventivní PCR testy mléka z jihomoravských farem byly negativní. U dalších se na výsledky čeká.

Na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota dnes začali s kontrolami pomáhat vojenští veterináři. Každou dvanáctihodinovou směnu je na místě jeden vojenský veterinář a jeden veterinář Státní veterinární správy. Podle ředitelky odboru ochrany zdraví a pohody zvířat KVS Jihomoravského kraje Hany Čaloudové má hlavní slovo při rozhodování o přijetí zásilky úřední veterinární lékař.

Vláda ve středu schválila nasazení až 20 vojenských veterinářů, kteří mohou být nasazeni do 31. května. Podle ředitele sekce vojenského zdravotnictví ministerstva obrany Michala Barana zatím armáda neobdržela žádný další požadavek na pomoc kromě přechodu v Lanžhotu.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes oznámil, že technické řešení ke zvýšení počtu dezinfikovaných vozidel na hranicích by mělo být představeno během dnešního dne. Plánuje se instalace dezinfekčních van, kterými by projíždělo více kamionů nad 3,5 tuny, a odklonění nákladní dopravy do odstavných pruhů, kde to bude možné. Kupka očekává dokončení opatření během několika dnů.

Policisté dosud zkontrolovali přes 60 000 vozidel, v 11 případech zjistili chybějící doklady o dezinfekci a osmi vozidlům zakázali vjezd do ČR. Opatření na hranicích fungují od minulého týdne, přičemž aktivované jsou pohotovostní plány pro případ potvrzení nákazy v Česku.

Slintavka a kulhavka se v posledních týdnech rozšířila na několika místech Maďarska a Slovenska. Riziko zavlečení do ČR vzrostlo poté, co se nákaza potvrdila ve slovenském Plaveckém Štvrtku, asi 50 kilometrů od českých hranic. Virus se přenáší kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V ČR byla nákaza naposledy zaznamenána v roce 1975, riziko přenosu na člověka je velmi nízké.

Doporučované