Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jak napovídají historické mapy, prostor mezi jihočeskými vesnicemi Dasný a Bavorovice na dohled od Českých Budějovic vypadá už od devatenáctého století prakticky stejně. Cesta se táhne stejnou trasou, zámek Hluboká, jehož bílé novogotické věže jdou odtud dobře vidět, nebo pole, za kterými leží zelená oáza Vrbenských rybníků. Nad nimi lze zahlédnout několik poletujících hus velkých.
„To pole je jejich významné stanoviště. Shromažďují se tady na tahu a před zimováním. Ze všech dalších stran už je plocha zastavěná, tohle je poslední volné prostranství u rybníků,“ ukazuje na pole Jiří Řehounek z ekologické organizace Calla. „To ale zmizí,“ dodává.
Pokrok totiž pomalu přichází i sem. Přímo uprostřed pole investoři plánují velké věci. Na zemědělské půdě má na katastru Hluboké nad Vltavou vyrůst čtvrť nazvaná Nové Bavorovice. Podle tři roky staré územní studie zde má být 202 nových budov, které poskytnou byty skoro dvěma tisícům obyvatel.
Pro srovnání: v celém Dasném bydlí asi 345 lidí. Ve vesnici Bavorovice ještě méně – 281. K tomu developer slibuje postavit obchody nebo školku.
Projekt tak vyvolává otazníky. O jeho přínosech, možné škodlivosti pro životní prostředí i pro místní, ale také o vazbách mezi developerem a místními politickými elitami.
Tahanice úřadů
„Má to vyrůst tam za těmi stožáry,“ ukazuje Jan Klečka, obyvatel jednoho z domů přímo u pole. „Ale těžko říct, jestli jim to vyjde. Tady už bylo plánů…“
Skutečně to není poprvé, co investoři projevili o místo vzdálené jen několik set metrů od katastru Českých Budějovic zájem. Měla zde postupně vzniknout továrna na střívka či obchodní centrum. Po těchto záměrech ale zůstal jen pozměněný územní plán, který na místě povolil výstavbu. Dnes jsou pozemky v držení firmy Acta Natura. Ta si také u města objednala zpracování zmíněné územní studie. Jenže stejně jako při pokusech svých předchůdců naráží investor na překážky.
Proti stavbě protestuje část místních i ekologové. Ti varují zejména před možným dopadem na místní populaci hus. Městečko má ostatně vyrůst uprostřed ptačí oblasti Českobudějovické rybníky a v těsné blízkosti evropsky významné lokality i přírodní rezervace Vrbenské rybníky. „Vzniklo by to uprostřed ničeho, nemá to návaznost na žádnou zástavbu,“ dodává ekolog Jiří Řehounek.
Proti je i vedení přilehlé vesnice Dasný. Pozemek sice leží na katastru Hluboké, nové městečko bude ale nejblíže právě jeho zástavbě. „Výstavba takového rozsahu vždy přináší značná negativa v podobě hluku, prašnosti a po dokončení daleko větší pohyb osob. Navíc by obec Dasný po výstavbě satelitu, a zároveň dokončení obchvatu, zůstala v podstatě uzavřena mezi novým satelitem a nově vybudovaným obchvatem. Přínosy žádné nevidím,“ říká nezávislý místostarosta Dasného Miroslav Horejš.
Orgány životního prostředí si ale zatím příliš nevěděly rady, jak věc posuzovat. Investor nejdříve podal na krajský úřad žádost pouze o povolení zavedení základní technické vybavenosti, jako je podzemní přivaděč vody, plynu a kanalizace. Úřad tomuto dal zelenou, stanovil, že to nebude mít na chráněné druhy v rybnících žádný vliv.
Jenže ekologická organizace Calla toto rozhodnutí rozporovala. „Zkoušeli jít salámovou metodou. Že když jim teď krajský úřad povolí trubky, tak jim pak povolí i výstavbu,“ vysvětluje záměr Řehounek. A aktivisté uspěli. Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí krajského úřadu zrušilo.
„V současné době investor nepodal žádnou další žádost. Pokud tak v budoucnu učiní, bude vydáno stanovisko, které bude reflektovat předpoklad, že záměr může mít významný vliv na životní prostředí – z čehož bude vyplývat, že bude nutné pokračovat v procesu dle zákona EIA,“ uvedl mluvčí kraje David Hocke.
Byl by to parazit, míní opozice
Je tak jasné, že investor bude muset pro získání jednotného evropského stanoviska splnit přísné podmínky. I tak ale projekt v oblasti dál budí vášně. Částečně i kvůli podpoře, kterou mu vyjadřuje starosta Hluboké a senátor Tomáš Jirsa z ODS. „Stát říká: stavte byty. A když to chceme dělat, tak jsou lidé vždycky proti,“ říká muž, který v čele města s asi 5600 obyvateli stojí posledních třicet let.
Jiný názor ale mají někteří zastupitelé. Podle těch by vznik satelitu o velikosti skoro poloviny Hluboké způsobil městu značné problémy.
„Byl by to parazit. Organismus, který nutně potřebuje pro svou existenci zázemí. Nemohl by přežít bez hlubockých úřadů, kultury, odpadů, školství, doktorů. Už teď jsme na hraně kapacity. Vždyť se už loni mluvilo o tom, že by se koupily kontejnery, aby měly děti kam chodit do školky,“ říká opoziční zastupitel Martin Veber z uskupení Hluboká pro rodinu, které tvoří místní zástupci KDU-ČSL.
Jirsa argumentuje také tím, že stavbu povoluje územní plán. „To neznamená, že tam má vyrůst Manhattan,“ dodává Veber.
Na únorovém jednání zastupitelstva tak vyzval vedení města, aby k věci vyhlásilo referendum, které by se konalo zároveň s podzimními volbami do Poslanecké sněmovny. Rada možnost prověřila, nakonec to ale odmítla, uvedl Jirsa.
„Byli jsme kvůli tomu na Ministerstvu vnitra. Tam nám řekli, že kdybychom na základě referenda změnili územní plán, tak bychom museli investorovi vyplatit náhradu ve výši stovek milionů korun. Jsem tedy jednoznačně proti,“ říká. Opozice každopádně uvedla, že pokud referendum vedení města odmítne, pokusí se ho prosadit peticí.
Jednatel investora sedí v radě ODS se starostou
Projekt je místními posuzován i z dalších důvodů. Jedním ze dvou jednatelů firmy Acta Natura, které pozemky patří, je Antonín Loužek. Muž, který figuruje v několika dalších jihočeských firmách a na Hluboké provozuje golfový resort.
A také spolu s Jirsou zasedá v místní radě ODS. Jejím předsedou je dlouholetý místostarosta Hluboké a podnikatel Pavel Dlouhý. Ten proslul jako jeden z mužů, které v roce 2009 tehdejší premiér Mirek Topolánek ODS označil za „krajské kmotry“. Obě tyto vlivné postavy jihočeské občanské demokracie jsou navíc členy Loužkova golfového klubu.
„Ano, je to můj kamarád,“ přiznává osobní vazbu na Loužka starosta Jirsa. Odmítá ale, že by to hrálo nějakou roli v tom, že projekt svého přítele podporuje. „Nás je na Hluboké 3,5 tisíce lidí. Všichni se navzájem známe. ODS má tady asi sto členů. A protože je Tonda Loužek chytrý a aktivní, tak je zvolený do rady místního sdružení. Tonda je pravicový člověk a majitelé firmy si ho vybrali jako jednatele,“ vysvětluje Jirsa.
Seznam Zprávy se snažily Loužka kontaktovat přes recepci golfového resortu. Na žádost o telefonát ale nereagoval.
„To, že byty je třeba stavět, používá vedení města jako falešný argument. Ve chvíli, kdy řeknete: ‚někde to musí být, my se obětujeme‘, tak to působí jinak, než když by řekli: ‚to jsou naše pozemky a my je potřebujeme zhodnotit‘,“ říká k tomu opoziční zastupitel Martin Veber.