Článek
Armádní bojový pilot Aleš Svoboda dokončil první fázi astronautského výcviku pro záložní tým astronautů Evropské kosmické agentury (ESA). Sedmitýdenní výcvik zahrnoval například základy biologie, trénink přežití v zimě nebo adaptaci těla na stav beztíže. Trénink bude dále zahrnovat ještě dvě fáze, další čeká pilota v druhé polovině příštího roku, poslední část absolvuje na jaře 2026. Novinářům to ve středu na tiskové konferenci řekl Svoboda společně se zástupci z Ministerstva obrany a Ministerstva dopravy.
Nový tým astronautů pro vesmírný program představila ESA před dvěma lety. V hlavním týmu jsou dvě ženy a tři muži, kteří jsou zaměstnanci agentury. Dalších 12 lidí je v rezervním týmu, mezi nimi i Svoboda. Uspěl v konkurenci bezmála 22 600 lidí.
„Pocity jsou z velké části pozitivní. Po skoro 50 letech máme člověka v astronautském a kosmickém výcviku. Není to jen výcvik pro mě, ale přinášíme mým prostřednictvím know-how zpátky do České republiky, které je zásadní pro celý kosmický program,“ řekl ČTK Svoboda.
Dosavadní výcvik byl podle Svobody kombinací teorie i praxe, využil při něm svých armádních zkušeností. „Nemyslím si, že některá část aktivit byla výrazně těžší než jiná. Některé mi ale byly bližší, například leadership nebo trénink přežití, vzdálenější mi byly kupříkladu základy biologie,“ uvedl.
První fáze výcviku trvala sedm týdnů, zahrnovala 263 hodin přípravy. Výcvik obsahoval také základy fyziologie pro pochopení vlivů vesmírného letu na lidské zdraví, kompletní přehled o evropském kosmickém programu a programu Mezinárodní vesmírné stanice, ale také trénink prezentačních dovedností. Součástí byl trénink fyzické zdatnosti, kterou agentura pravidelně kontroluje.
Druhá fáze výcviku má být více praktická. Záložní astronauti se v ní zaměří na vesmírné lety, kosmické inženýrství, vesmírný výzkum nebo výcvik na přežití v moři. Ve chvíli, kdy bude jasno o konkrétních národních projektech, které by měl Svoboda ve vesmíru uskutečnit, zaměří se jeho výcvik výhradně na ně.
Mise českého astronauta je součástí projektu Česká cesta do vesmíru, který propojuje vzdělávání a popularizaci vědy s posilováním českého kosmického průmyslu.