Hlavní obsah

Trump je nešťastník, doma ho zmáčkli. Můžeme jednat, reagují čeští politici

Foto: Flickr Bílého domu

Donald Trump.

aktualizováno •

„Ztráty na důchodovém pojištění obyčejných lidí i cenách akcií jeho sponzorů byly asi příliš velké,“ myslí si o náhlém obratu Donalda Trumpa ohledně vysokých cel europoslanec Alexandr Vondra. Další politici krok USA vítají.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Americký prezident Donald Trump ve středu večer na své sociální síti Truth Social prohlásil, že Spojené státy na 90 dní pozastaví většinu recipročních a desetiprocentních cel, což se týká Evropy, potažmo Česka. Pozastavení cel je podle ministra financí Trumpovy administrativy Scotta Bessenta důkazem, že Washington chce jednat v dobré víře.

Andrej Babiš na informaci reagoval s tím, že jde o dobrou zprávu. „Asi čeká, že EU a další budou jednat a že to asi přehnal. Evropa se musí ihned rozhýbat a sednout s ním za vyjednávací stůl,“ napsal.

Podobně jako šéf hnutí ANO si i 1. místopředseda Karel Havlíček myslí, že je Trumpův krok dobrou zprávou, protože vzniká prostor pro jednání s Američany. Ta podle Havlíčka mohou dopadnout dobře, povedou-li je dobří vyjednavači. „Potvrzuje se, co jsme říkali od počátku. Nesoutěžit, kdo víc, nevyhrožovat a jednat. Sebevědomě, ale s respektem,“ dodává.

To si ostatně myslí i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj je teď důležité, aby se postupovalo společně a nehystericky. Trumpovo nejnovější rozhodnutí ohledně cel přisuzuje především negativním reakcím na akciových trzích. „Potvrdil svou nevyzpytatelnost,“ dodal.

Europoslankyně Klára Dostálová pak Seznam Zprávám napsala, že je dobře, že Evropa zachovala chladnou hlavu a „nedala na doporučení některých rádoby expertů, kteří doporučovali okamžitá reciproční opatření“.

Podle ministra zahraničí Jana Lipavského má vyvolaná celní válka jen poražené. „Prioritou je teď rozumná dohoda mezi Evropskou komisí a americkou administrativou,“ doplňuje.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury je Trumpovo couvnutí důkazem, že má své kroky připravené. „Jeho cílem je ozdravení americké ekonomiky, posílení příjmů do americké ekonomiky, potažmo pro Američany. A jako zkušený obchodník nejprve nasadil podmínky, udělal ‚obchodní výkop‘, sesbíral reakce a teď bude prostor pro jednání,“ říká. Zároveň šéf SPD míní, že je nutné reagovat rychle. Ideálním scénářem by pak podle něj byla bezcelní zóna.

„Jako by hrál šachy s gumovými medvídky“

Ministr práce a sociálních Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil Trumpovo jednání za „zoufalost a nekompetentnost, kterou poškozuje především vlastní zemi“. Kroky amerického prezidenta pak ještě oglosoval.

„To je jako když si někdo objedná extra pálivou pizzu, aby ukázal, jak moc to zvládne, a pak si ji nechá zabalit s tím, že ji sní později. Trumpův přístup k clům je zjevně plný překvapení – jako by hrál šachy, ale figurky byly z gumových medvídků,“ nešetřil barvitými přirovnáními.

Podle šéfky Sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jsou neustálé změny škodlivé pro ekonomiku. „Pokud to je záměrná manipulace s trhy, tak je to skandální, ale to je zároveň samozřejmě jen spekulace,“ dodala.

Poradce prezidenta Petr Kolář upozorňuje, že s Donaldem Trumpem není ani po středečním prohlášení nic jistého. „Co bylo včera, neplatí dnes a zítra může být vše jinak. Teď nám chce ukázat, že na zlou a zpupnou Čínu nasadí brutální sílu, ale na ty, kteří mu jak říká ‚líbají zadek‘, bude hodnější a na devadesát dní cla pozastaví, aby je inspiroval k ještě větší poníženosti. Je to nešťastník,“ naráží na fakt, že zmrazení cel se netýká Číny, které se naopak zvedly ze 104 na 125 procent.

„Uvidíme, jak se vyspí“

S tím, že je nevyzpytatelný, pak souhlasí i ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Pozastavení cel je podle něj jasným důkazem. „Je to nepředvídatelný chaos. Lepší variantou by bylo, kdyby vyslyšel hlas většiny světových ekonomů, že se se cly vydal na scestí, kde nebude vítězů, jen poražených. Nicméně uvidíme, jak se vyspí, jestli si třeba nepřeleží ruku a ráno může být zase vše jinak,“ reagoval.

Předseda lidovců Marek Výborný jakýkoliv prostor k dalšímu jednání přivítal. „Nikdo nepotřebuje obchodní válku, ani USA, ani Evropa. Nicméně vzhledem k naprosto chaotickému přístupu Donalda Trumpa si další vývoj nedovolím předjímat. Přístup Evropy je jasný, cílem má být minimum obchodních bariér, ne opak.“

Že by byla dohoda o co nejvolnějším trhu ideálním řešením, pak zmiňuje i Petr Macinka, předseda Motoristů sobě, kteří mají k názorům Donalda Trumpa blízko. Původně plánované navýšení cel vnímal Macinka jako ostrou snahu vyvolat vyjednávání, což se podle něj potvrdilo.

„Jsem toho názoru, že Donald Trump není ničitelem svobodného obchodu, ale naopak bojovníkem za svobodný obchod, a to, že k tomu používá takto radikální nástroje, mu prostě umožňuje pozice prezidenta nejvýznamnější světové ekonomiky,“ konstatuje.

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib zdůraznil, že Trumpovy původní plány způsobily chaos, který poškozuje občany České republiky. „Ukazují také v plné nahotě, že místní podporovatelé Trumpa buď nerozumí ekonomii, nebo jim nejde o naše lidi. Připomíná to nekompetenci a chaos Andreje Babiše za covidu,“ říká.

Na rozdíl od Macinky se proto domnívá, že Trumpova změna postoje není strategií, ale zatlačením do kouta a přiznáním chyby. „Byl k tomu donucen jím způsobeným strmým pádem akciového trhu, na kterém mimo jiné závisí zabezpečení důchodů v USA. Jasně se ukázalo, ze nacionální populismus je slepá cesta. Bohužel Trumpem napáchané škody nebude tak snadné napravit,“ dodává.

Související témata:

Doporučované