Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na hranicích Kyrgyzstánu a Kazachstánu zemřeli tři čeští občané po sesuvu laviny. ČTK to sdělila Mariana Wernerová z odboru komunikace českého Ministerstva zahraničí. Agentury AFP a TASS předtím s odvoláním na kyrgyzské úřady informovaly o čtyřech českých obětech.
„Můžeme potvrdit, že na hranicích Kyrgyzstánu a Kazachstánu zemřeli tři čeští občané po sesuvu laviny. Naši diplomaté v Astaně jsou v kontaktu s místními úřady a cestovní kanceláří,“ uvedla Wernerová.
Nejničivější laviny
Zimu hrůzy přinesla na přelomu let 1950–51 do Alp nejničivější „civilní“ sérii lavin. Podmínky byly podobné jako v Galtüru – teplá atlantická fronta se střetla s chladným arktickým prouděním. Na svazích Alp leželo i přes čtyři metry sněhu.
V Rakousku a ve Švýcarsku spadlo 649 lavin, ve kterých zahynulo 265 lidí. Laviny způsobily i obrovské hospodářské ztráty a poničily celé vesnice.
Velmi specifická série smrtících lavin proběhla během 1. světové války v okolí nejvyšší hory Dolomit Marmolada. Lavina nejprve zasáhla rakouské pozice a zabila 270 vojáků. Následovaly další laviny, které zasáhly také italské vojáky. V lavinách zemřelo až 10 tisíc vojáků.
Podle některých zpráv stříleli vojáci obou stran na lavinová pole záměrně, aby laviny zasypaly nepřítele.
Nejvíce smrtící lavina v dějinách. Sesuv masy ledu a sněhu z vrcholku peruánské hory Huascarán (6768 m) spustilo zemětřesení. Sněhová lavina před sebou postupně valila kameny, bahno, stromy a trosky čehokoli, co jí stálo v cestě. Příval zcela zničil město Yungay.
Odhady obětí se pohybují mezi 15 až 25 tisíci.
Mezi oběťmi bylo i 14 horolezců československé Expedice Peru. Jejich památku každoročně připomíná největší český lyžařský závod – Jizerská 50. Memoriál Expedice Peru 70.