Článek
V Česku podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibylo hlavně nemocných školních dětí, za týden se jejich počet zvýšil o 30 procent. Celková nemocnost byla minulý týden 1499 na 100 000 obyvatel, zhruba o šest procent vyšší než v předcházejícím týdnu.
Odborníci očekávají, že chřipková epidemie bude dál pokračovat a počet nemocných bude ještě několik týdnů vysoký. „Nejvyšší vzestup akutních respiračních infekcí vidíme u dětí ve věku šesti až 14 let, tam se jedná o nárůst téměř o 30 procent,“ uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.
„V kategorii chřipkových onemocnění se aktuální nemocnost zvýšila o více než 90 procent, což je u chřipkové epidemie typické,“ dodal. Nemocných chřipkou bylo v minulém týdnu 77 na 100 000 obyvatel. Šíří se podle odborníků chřipka typu A i B.
Odborníci při hodnocení nemocnosti vycházejí z dat, která hlásí vybraní praktičtí lékaři ve všech krajích, potom je přepočítávají na 100 000 obyvatel. Často ale lidé s nachlazením k lékaři nejdou, někteří nechtějí přijít o část příjmu kvůli pracovní neschopnosti, další využívají třeba práce z domova. Podle dřívějších průzkumů pracuje v nemoci až 40 procent lidí.
„Vakcína je s ohledem na cirkulující kmeny chřipky letos poměrně dobře zacílena a pro ty, kteří se již nechali očkovat, poskytuje dobrou ochranu zejména proti těžkému průběhu nemoci,“ řekl Kynčl. Dodal, že ochrana vzniká až dva týdny po očkování, v mezičase se lidé mohou chřipkou nakazit.
Odborníci doporučují jako prevenci nákazy častější mytí rukou, například po příchodu z práce či ze školy, častější větrání a ohleduplnost vůči spoluobčanům. „Pokud mám příznaky respiračního onemocnění, zůstávám doma,“ doplnil ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum.