Hlavní obsah

Středočeský kraj předložil návrh poplatku za změnu pozemku na stavební

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační obrázek.

Novela stavebního zákona, kterou dostane k posouzení vláda, předpokládá, že za změnu pozemku na stavební by jeho vlastník měl zaplatit poplatek. Vlastníci by se také měli víc podílet na zajištění potřebné obecní infrastruktury.

Článek

Za změnu pozemku na stavební by jeho vlastník měl zaplatit poplatek. Jeho výši by stanovovala obec vyhláškou. Předpokládá to novela stavebního zákona, kterou navrhlo Zastupitelstvo Středočeského kraje a začátkem roku ji předložilo ve Sněmovně.

Vlastníci pozemků by se tak měli víc podílet na zajištění potřebné obecní infrastruktury. Dopady na rozpočty obcí a rozpočet Prahy předkladatelé odhadli na 2500 korun za metr čtvereční. Návrhem se nyní bude zabývat vláda.

Odvod se má týkat zvýšení i snížení hodnoty pozemku při pořizování územněplánovací dokumentace a má být přiměřený. Sazbu odvodu nebo způsob jeho určení by stanovovala vyhláška. Uhrazení poplatku by šlo nahradit uzavřením plánovací smlouvy podle stavebního zákona.

Tyto smlouvy uzavírají zpravidla developeři s obcemi a domlouvají si v nich vzájemnou součinnost; mohou obsahovat i případné peněžní příspěvky investorů. Podle středočeských zastupitelů však plánovací smlouvy nejsou dostatečným nástrojem.

Krajští zastupitelé v důvodové zprávě poukazují na to, že vymezení zastavitelné plochy v územněplánovací dokumentaci má zásadní vliv na ceny pozemků v daném území. Platná právní úprava na to podle nich nereaguje a neumožňuje využít možnosti změn cen pozemků v důsledku změn v územněplánovací dokumentaci.

Navíc tím podle nich ponechává prostor pro spekulativní jednání a právní nejistotu. „Zároveň tím zůstává nenaplněna možnost, jak získat finanční prostředky na rozvoj obcí, vyřešit tím nedostatečnost veřejné infrastruktury, a to jak dopravní, tak i technické infrastruktury a občanského vybavení,“ uvádí důvodová zpráva.

Návrh nyní dostane k posouzení vláda. Bez ohledu na její stanovisko ho poté dostanou k projednání poslanci. Změna by měla vstoupit v účinnost k 1. lednu příštího roku.

Doporučované