Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čtyři jeleni během čtyř let. Tolik kusů zvěře si mohl podle informací Seznam Zpráv ve vojenském újezdu Libavá u Olomouce zdarma střelit slovenský lékař Tibor Plézel. Pokud by za úlovky s výstavním parožím měl řádně zaplatit, musel by, jak ukazuje tabulka níže, vyndat z peněženky 453 tisíc korun.
Tibor Plézel je tchánem vlivného politika ANO Jaroslava Faltýnka, který byl do října 2020 prvním místopředsedou hnutí, za které je nadále poslancem Sněmovny. Takže v prostoru armádního cvičiště Libavá dostal slovenský lékař možnost střílet i v době, kdy hnutí ANO bylo u moci a jeho zeť v něm byl přední figurou.
Jaroslav Faltýnek však tvrdí, že osobně o lovech svého příbuzného v českých vojenských lesích nic neví. „Naposledy jsem jej viděl na svatbě. Téměř nekomunikujeme,“ říká poslanec na adresu otce své ženy Martiny, s níž se oženil po několikaletém vztahu letos v červnu.
Že se Tibor Plézel věnuje myslivosti, ale Faltýnek ví. „Slyšel jsem to od manželky, ale vůbec mě to nezajímá. Nemám k myslivcům obecně pozitivní vztah,“ prohlásil .
Čtyři jeleni pro MUDr. Tibora Plézela
Sezóna | Bodové hodnocení trofeje | Cena v Kč dle aktuálního ceníku |
---|---|---|
2018/2019 | 183,03 | 105 000 |
2019/2020 | 188,04 | 116 000 |
2020/2021 | 186,96 | 113 000 |
2021/2022 | 188,38 | 119 000 |
Seznam Zprávy všechny tyto skutečnosti, včetně příbuzenských vazeb na Faltýnka, zjistily, když pátraly po tom, kdo všechno získal od Vojenských lesů a statků tzv. bezpoplatkovou povolenku.
Státní podnik seznamy odmítá poskytnout s odkazem na nutnou ochranu osobních údajů.
Redakce ovšem mezitím zjistila, že v armádních honitbách střílel opakovaně zdarma třeba i otec výrobního náměstka Ondřeje Vybírala. Nebo olomoucký krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld, který své jednání teď bude muset obhájit při kontrole na policejním prezidiu.
Neotravujte blbými otázkami
Výše uvedený lékař Tibor Plézel bydlí v Seredi. Medicínu vystudoval v Olomouci. Ve svém rodném městě byl ředitelem polikliniky, teď zde provozuje soukromou chirurgickou praxi.
A také se řadu let angažoval v komunální a regionální politice, jak ukazuje i jeho profil z volební kampaně v roce 2009, kdy kandidoval do zastupitelstva Trnavského samosprávného kraje.
Když se Tiboru Plézelovi redaktor Seznam Zpráv dovolal do jeho ordinace a ptal se na lovy na Libavé, chirurg přiznal, že v lokalitě poblíž Olomouce skutečně střílel. Vybavil si ale jen jedinou akci z nedávné doby. „Za tento lov jsem zaplatil,“ zdůraznil do telefonu a po několika vteřinách zavěsil.
Na doplňující dotazy zaslané e-mailem posléze sdělil, že se letos 3. listopadu zúčastnil na Libavé společného poplatkového lovu, který jej prý stál 5 tisíc korun. Co přesně ulovil, neuvedl.
„Na jiné lovy si nevzpomínám a prosím, abyste mě více neotravovali vašimi blbými otázkami a vašimi problémy,“ napsal doslova Tibor Plézel.
Poté, co pak Seznam Zprávy Tibora Plézela vyzvaly, aby definitivně potvrdil či vyvrátil informace, že na Libavé střelil zdarma během čtyř let čtyři jeleny, odmítl odpovědět.
„Jsem občan Slovenské republiky, nejsem veřejnoprávní osoba, a proto nemusím s vámi jako novinářem komunikovat,“ reagoval na otázky v posledním e-mailu.
Možnou spojitost se svým vlivným zetěm Jaroslavem Faltýnkem lékař ze Seredě ponechal zcela bez komentáře.
Faltýnek: Znal jsem jen jednoho ředitele
V době, kdy Tibor Plézel podle zjištění Seznam Zpráv na Libavé lovil, byl ředitelem Vojenských lesů a statků Petr Král. Ani ten si na okolnosti vydání těchto a dalších povolenek pro prominenty nevzpomíná.
Nevysvětlil, z jakého důvodu nechali v armádních honitbách střílet i občana Slovenska bez zjevného vztahu k českému lesnictví. „Já si ani tyto záležitosti už nevybavuji a některé věci už ani neuvědomuji,“ reagoval pouze Král.
Jaroslav Faltýnek odmítá, že by bezpoplatkový lov nynějšímu tchánovi zprostředkoval. Nezastírá, že se velmi dobře znal s někdejším ředitelem Vojenských lesů Josefem Vojáčkem (řídil podnik před Králem, v letech 2014 až 2018), ale jeho následovníky prý už nezná.
Přesto není pravda, že by po odchodu Vojáčka neměl v podniku žádné kontakty. Například hlavní personalistkou ve Vojenských lesích a statcích byla od roku 2015 až do loňského jara Miroslava Ferancová (členka hnutí ANO) a manželka Faltýnkova dlouholetého byznysového a politického souputníka z Olomouce Milana Ferance (též poslanec za ANO).
Prasata pro poslance Růžičku
Pokud jde o bezpoplatkové povolenky ve Vojenských lesích pro lidi blízké hnutí ANO, narazily Seznam Zprávy ještě na jedno jméno. Jde o dalšího poslance za toto hnutí Pavla Růžičku.
Ten na dotaz Seznam Zpráv přiznal, že jednu povolenku skutečně získal. Dokonce poslal její kopii, z níž vyplývá, že byla vystavena v březnu 2020 (ministrem obrany byl tehdy nominant ANO Lubomír Metnar) a poskytla mu oprávnění k odstřelu deseti kusů divokých prasat v újezdu Brdy.
Trvá ale na tom, že v jeho případě šlo o „řádnou“ povolenku, bez čerpání jakýchkoliv výhod. „Pokud jsem někde uveden, tak se to nezakládá na pravdě,“ tvrdí.
Pavel Růžička také uvedl, že tuto povolenku nikdy nevyužil. „Já si ji pouze vyzvedl, ale protože byla s Vojenskými lesy těžká domluva, ani jednou jsem tam lovit nebyl. Nic víc než prase mi do povolenky stejně nedali. Já tam nestřelil ani veverku,“ prohlásil poslanec.
Proč měl tedy vůbec potřebu získat povolenku? „Já jsem se chtěl starat o zvěř, krmit atd. A lovit to, co nestíhají zaměstnanci, tedy přemnoženou zvěř,“ poskytl vysvětlení bývalý voják Růžička, který je nyní místopředsedou sněmovního výboru pro obranu.
Poslanec nerozporuje, že bezpoplatkové lovy mohou být i prostorem pro korupci a klientelismus. „Mně osobně nikdo lov trofejní zvěře nenabízel, ale určitě v tom klientelismus asi je,“ připustil.
„Sesterská“ firma seznam lovců zveřejnila
Seznam Zprávy nadále usilují o to, aby státní podnik Vojenské lesy a statky zveřejnil kompletní seznam bezpoplatkových lovů se jmény všech lovců. Souběžně redakce podala obdobnou žádost na civilní státní podnik Lesy České republiky.
„Sesterská“ firma žádosti bez okolků vyhověla a seznamy lovů z posledních tří let poskytla (viz fotogalerie). Podobně jako před časem Ministerstvo životního prostředí v případě lovů v národních parcích.
V průvodním dopise Lesy ČR zároveň uvedly, že výjimka z poplatkového lovu může být dle interní směrnice udělena zejména u příležitosti významného životního jubilea zaměstnance (50 či 60 let), též při odchodu do penze a také za dlouhodobé dobré pracovní výsledky. Další výjimky může v jednotlivých případech udělit generální ředitel podniku nebo výrobně-technický ředitel.
Firma také upozornila, že ne všichni lovci, kterým byla povolenka zdarma vystavena, lov skutečně využili.
Aktualizace: Do textu jsme doplnili dodatečné rozšířené vyjádření poslance Pavla Růžičky.