Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta se má kvůli výrokům v knize Třicet let pod přísahou omluvit bývalému náměstkovi Vrchního státního zastupitelství v Praze Liboru Grygárkovi. Má mu také zaplatit 200 000 korun jako náhradu újmy. Ve středu o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 5. Grygárkovi vadila zejména tvrzení o tom, že poskytoval kontroverzním podnikatelům informace ze spisů a že si za to nechal platit. Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) si za výroky stojí, plánuje se odvolat.
Podle soudkyně Šárky Malíkové Petříčkové předkládal Šlachta v knize svá tvrzení o Grygárkovi jako fakta, nikoli jako hodnocení. Protože byl policistou, který bývalého náměstka vyšetřoval, veřejnost měla důvod mu věřit. Výroky byly dehonestační. Soudkyně ale zamítla Grygárkův požadavek, aby se někdejší šéf ÚOOZ omluvil veřejně dopisem zaslaným do ČTK. Snížila také částku, kterou má Šlachta zaplatit.
Grygárek v žalobě žádal 500 000 korun. S výsledkem je však spokojen. S rozhodnutím o odvolání počká na písemné vyhotovení verdiktu. „Já bych to napsal znova,“ prohlásil po skončení jednání novinářům Šlachta. „Já si myslím, že ten, kdo se zabývá těmito kauzami, tak jméno Libor Grygárek je spojené s justicí a je spojené s devastací justice,“ dodal.
Grygárek v žalobě tvrdil, že ho Šlachta v knize obviňoval z trestné činnosti, přestože soud jeho stíhání zastavil a uvedl, že je nevinný. Podle Šlachtova právního zástupce Martina Richtera však usnesení soudu bývalého náměstka neočistilo. Naopak tvrzení v knize podle něj nejsou zdaleka tak silná, jako v usnesení soudu, které rozebíralo Grygárkovy nadstandardní vztahy s lobbistou Romanem Janouškem. Soudní usnesení bylo zveřejněno dříve, než vyšla kniha.
Šlachta v knize Třicet let pod přísahou například uvedl, že Grygárek podával vlivným lobbistům, politikům a manažerům informace z jejich policejních spisů. Mohl si díky tomu pořídit drahý byt v centru Prahy, který ho pak opět s lobbisty spojoval. Bývalý policista také napsal, že někdejší náměstek vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly úmyslně zamlčel trestnou činnost lobbisty Janouška před švýcarskými orgány.
Grygárek čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s Janouškem a jeho švýcarskými konty. Jeho stíhání zastavil pražský městský soud. Nejvyšší soud následně odmítl dovolání tehdejšího nejvyššího žalobce Pavla Zemana proti tomuto rozhodnutí.