Článek
Nejvyšší soud odmítl dovolání zpravodajského webu Seznam Zprávy, který se tak bude muset omluvit bývalému europoslanci a advokátovi Stanislavu Polčákovi. Důvodem je text, který se týkal odměny za zastupování obcí zasažených výbuchem muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku a za prosazení zákona o jednorázovém odškodnění subjektů dotčených výbuchem. Rozhodnutí padlo tento týden bez veřejného jednání. Výsledek na dotaz ČTK sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková.
Seznam Zprávy zatím rozhodnutí soudu neobdržely a budou jej komentovat až po prostudování.
O omluvě rozhodl letos v lednu pravomocně Městský soud v Praze. Polčák následně podal na Seznam Zprávy exekuční návrh, kterým se chtěl omluvy domoci. Server ale proti rozsudku podal dovolání a zároveň požádal Nejvyšší soud o odklad vykonatelnosti rozhodnutí. Nejvyšší soud žádosti v březnu vyhověl.
„Nejvyšší soud rozhodoval o dílčí pasáži z celkem devíti článků a soudy již dříve potvrdily, že Seznam Zprávy o roli Stanislava Polčáka jako politika a advokáta při odškodnění obcí zasažených výbuchy muničního skladu ve Vrběticích informovaly korektně a v souladu se zákonem. Po doručení rozhodnutí se Seznam Zprávy seznámí s jeho obsahem i odůvodněním a budou ho v této dílčí části samozřejmě respektovat,“ řekla mluvčí společnosti Seznam.cz Aneta Kapuciánová.
Reakce Seznam.cz
„Pokud jde o podstatu věci, je potřeba připomenout, že Stanislav Polčák, jako vrcholný politik a advokát, v jedné z mnoha svých žalob tvrdil, že Seznam Zprávy nepravdivě informovaly o jeho roli při odškodňování obcí zasažených výbuchy muničního skladu ve Vrběticích. Prvostupňový soud dal Seznam Zprávám v plném rozsahu za pravdu a odvolací soud následně dospěl k závěru, že informace uvedená v jednom z devíti článků na toto téma je pravdu zkreslující, jelikož matematický propočet spočívající ve vydělení celkové odměny ve výši 2,9 mil. a 62 hodin skutečně vykázané práce nezohledňuje skutečnost, že Stanislav Polčák měl obcím v budoucnu poskytovat také další právní služby. Odvolací soud zastával názor, že tato skutečnost nebyla čtenářům dostatečně vysvětlena, s čímž jsme nesouhlasili a nadále jsme přesvědčeni, že tato informace v článcích zazněla, a to dokonce z úst samotného Stanislava Polčáka.
Sluší se také dodat, že v podstatné části žaloby Seznam Zprávy naopak uspěly. Jak odvolací soud uvedl v odůvodnění rozsudku, cit. „Ohledně žalovanou použitého výrazu (vůči kterému se žalobce ve svých podáních opakovaně vymezoval), že žalobce měl obdržet odměnu za ‚prosazení‘ zákona č. 324/2021 Sb., má naopak odvolací soud za to, že tento výraz je sám o sobě přípustný“.
Jak doplňuje odvolací soud, z předložené smlouvy vyplývá, že služby poskytnuté Stanislavem Polčákem obcím nespočívaly pouze v právním poradenství, nýbrž i v jednání s politiky (ať už s hejtmanem, náměstkem, ministrem vnitra, předsedou Poslanecké sněmovny, poslanci či předsedy senátních klubů) a přípravě samotného znění zákona a svojí činností pro obce přispěl k přijetí zákona. Soudy nevyslyšely ani argumenty Stanislava Polčáka o tom, že si o odměnu ‚neřekl‘ a vyžádat si ji měli starostové dotčených obcí a soudy opakovaně uvedly i to, že šetření České advokátní komory a Evropského parlamentu, na které se Stanislav Polčák odkazoval, nemají s tímto sporem žádnou souvislost,“ popsala širší kontext v reakci na aktuální rozsudek mluvčí společnosti Seznam.cz Aneta Kapuciánová.
„Neprodleným výkonem (exekucí) napadeného rozhodnutí odvolacího soudu by v posuzované věci žalované hrozila závažná újma, odvíjející se od povahy uložené povinnosti,“ uvedl v březnu Nejvyšší soud. Podotkl, že zveřejněnou omluvu nelze vzít zpět. Poté se začal zabývat obsahem dovolání, které nakonec odmítl. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
Seznam Zprávy napsaly, že Polčák „měl za zastupování obcí inkasovat 47 000 korun za hodinu práce a že měl žádat 7,75 milionu korun jako celkovou odměnu za prosazení zákona o jednorázovém odškodnění subjektů dotčených výbuchem“.
Obvodní soud Polčákovu žalobu původně zamítl, odvolací senát ale dospěl k závěru, že byla alespoň z části důvodná. Novináři podle odvolacího soudu došli k sumě 47 000 korun za hodinu způsobem, že vydělili celkovou odměnu náležící Polčákovi ze smlouvy s obcí Vlachovice ve výši 2,9 milionu korun počtem hodin uvedeným v seznamu úkonů právní služby, které Polčák vykázal, tedy 62 hodinami. Odměna se ale podle soudu vztahovala i na další Polčákovy činnosti.
Ohledně prosazení zákona novináři podle městského soudu neuvedli, že se odměna vztahovala na „další podstatnou a potenciálně rozsáhlou advokátní činnost“, ke které se Polčák ve smlouvách zavázal. Seznam Zprávy pochybení odmítaly.
Polčák v březnu 2022 kvůli informacím o své odměně za prosazení zákona o odškodnění rezignoval na funkci místopředsedy STAN. Kontrolní rada České advokátní komory následně dospěla k závěru, že Polčák v souvislosti s poskytováním právních služeb neporušil zákon o advokacii ani další stavovské předpisy.